Nauka
Kryzys energetyczny pobudza produkcję węgla w Czechach
W tej części północno-wschodnich Czech piętrzą się ogromne hałdy węgla, gotowe do sprzedaży chętnym nabywcom, a dym z elektrowni węglowych rośnie zamiast się kurczyć.
Ostrawa pracowała przez dziesięciolecia, aby zakończyć swoją spuściznę najbardziej zanieczyszczonego obszaru w kraju, przekształcając ją z przemysłowej twierdzy klasy robotniczej w nowoczesne miasto z zabytkami. Ale wojna Rosji na Ukrainie wywołała kryzys energetyczny w Europie, który utorował drogę do powrotu węgla, zagrażając celom klimatycznym i zagrażając zdrowiu z powodu rosnącego zanieczyszczenia.
Rodziny i firmy zwracają się ku temu niegdyś przestarzałemu paliwu, szukając tańszej opcji niż gaz ziemny, którego ceny poszybowały w górę, gdy Rosja ograniczyła dostawy do Europy.
Popyt na węgiel brunatny – najtańszą i najbardziej energooszczędną formę – wykorzystywany przez czeskie gospodarstwa domowe, wzrósł w pierwszych dziewięciu miesiącach 2022 r. o prawie 35% w porównaniu z rokiem poprzednim.
W tym samym okresie produkcja wzrosła o ponad 20%, co według Ministerstwa Przemysłu i Handlu Republiki Czeskiej było pierwszym wzrostem po prawie ciągłym spadku od dziesięcioleci.
„Jesteśmy zaniepokojeni” – powiedziała Zdenka Němečková Crkvenjaš, która jest odpowiedzialna za środowisko jako członek rady zarządzającej regionu morawsko-śląskiego. „Jeśli ceny nie spadną, może się zdarzyć, że będziemy mieli wzrost zanieczyszczenia”.
Region jest częścią Górnośląskiego Zagłębia Węglowego, dużego uprzemysłowionego obszaru leżącego na granicy czesko-polskiej z bogatymi złożami węgla i fabrykami produkującymi stal, energię i rodzaj węgla używanego do produkcji stali, którego historia sięga XIX wieku.
Kombinacja spalania węgla do ogrzewania domów i zakładów przemysłowych doprowadziła do „katastrofalnego” zanieczyszczenia powietrza pod koniec ery komunistycznej w 1989 roku, powiedział Petr Jančík z Politechniki w Ostrawie, ekspert ds. niedawno stworzył internetowy model zanieczyszczonego powietrza na granicy czesko-polsko-słowackiej.
Energia opalana węglem jest nie tylko katastrofalna dla klimatu, ale jest również zagrożeniem dla zdrowia, uwalniając ciężkie emisje cząstek stałych, tlenki azotu i rtęć, które zanieczyszczają ryby w jeziorach i rzekach.
Spadek działalności przemysłowej i wydobywczej oraz pojawienie się nowych norm środowiskowych po przystąpieniu Republiki Czeskiej do Unii Europejskiej w 2004 r. znacznie poprawiło jakość powietrza.
Ale pozostają duże wyzwania.
Emisje pyłu zawieszonego w powietrzu – cząstek PM10 – spełniają obecnie limity środowiskowe w regionie, ale stężenia mniejszych cząstek PM2,5, które mogą dotrzeć głęboko do płuc i krwioobiegu, nadal nie spełniają norm Światowej Organizacji Zdrowia.
Badanie przeprowadzone w 2021 roku na ponad 800 europejskich miastach przez Hiszpański Instytut Globalnego Zdrowia w Barcelonie (ISGlobal) umieszcza stolicę regionu Ostrawę oraz sąsiednie miasta Karwinę i Hawierzów wśród 10 najbardziej zanieczyszczonych miast europejskich. Szacuje się, że w tych trzech miastach można by zapobiec 529 zgonom rocznie, gdyby przestrzegano wytycznych dotyczących jakości powietrza.
Spalanie węgla uwalnia również niebezpieczną substancję benzo(a)piren, której poziom jest wciąż wysoki, pomimo programów rządowych, które płacą za wymianę starych pieców na bardziej wydajne, zmniejszające zanieczyszczenie.
Około 50 000 pieców nadal wymaga wymiany w regionie Ostrawy, powiedziała pani. Němečková Crkvenjaš, szacując tę liczbę na 500 000 w bardziej zaludnionym i zanieczyszczonym obszarze po drugiej stronie polskiej granicy.
„Obawiam się, że ta zima nie będzie idealna, jeśli chodzi o zanieczyszczenie powietrza” – powiedziała. „Będę szczęśliwy, jeśli się mylę”.
Roman Vank, członek zarządu firmy Ridera w Ostrawie, powiedział, że sprzedaż węgla wzrosła o około 30% w porównaniu z rokiem ubiegłym. Najbardziej poszukiwana była najtańsza forma – brązowy węgiel drzewny.
Jančík, naukowiec, powiedział, że trudno od razu przewidzieć wpływ na jakość powietrza, zwłaszcza jeśli jest to kolejna łagodna zima, a zanieczyszczenie „może się tylko trochę pogorszyć”.
Powiedział, że pozytywnym zjawiskiem jest to, że wysokie ceny gazu ziemnego i energii elektrycznej zmuszają ludzi do kupowania paneli słonecznych, wydajniejszych systemów grzewczych i prób zmniejszenia uzależnienia od źródeł energii.
„Istnieją dwa przeciwstawne trendy: po pierwsze, ludzie starają się używać lepszych i wydajniejszych pieców, a po drugie, rozważają użycie większej ilości węgla i drewna”, powiedział Jančík. „Być może jest to wynikiem szoku lub niepokoju, a oni chcą przygotować zapasy”.
Czeski rzecznik Greenpeace Lukáš Hrábek spodziewał się negatywnych skutków w najbliższej przyszłości.
„Obecnie obserwujemy sprzeczne trendy. Widzimy zwiększone zużycie węgla, ale jednocześnie ogromne inwestycje w odnawialne źródła energii, w pompy ciepła, w izolacje” – powiedział. Hrabek. „Trudno więc powiedzieć, jaki będzie efekt długoterminowy, ale efekt krótkoterminowy jest dość oczywisty, zanieczyszczenie powietrza będzie gorsze z powodu większego zużycia węgla”.
Kolejnym znakiem renesansu węgla jest to, że Czechy wycofały się z planów całkowitego zaprzestania wydobycia w pobliżu Ostrawy, aby pomóc w ochronie dostaw energii w obliczu kryzysu energetycznego.
Państwowa firma OKD przedłuży swoją działalność wydobywczą w regionie Ostrawy co najmniej do końca przyszłego roku, powołując się na „ogromny” popyt. Będzie wykorzystywany głównie do wytwarzania energii elektrycznej i ogrzewania domów, a elektrownie węglowe wytwarzają blisko 50% energii elektrycznej w kraju.
Decyzja zapadła po tym, jak Unia Europejska zgodziła się na wprowadzenie od sierpnia zakazu dostaw rosyjskiego węgla z powodu wojny na Ukrainie i działań mających na celu zmniejszenie powiązań energetycznych bloku z Rosją.
Czeski rząd zamierza do 2033 roku zrezygnować z węgla w produkcji energii i zwiększyć swoją zależność od energii jądrowej.
Ta historia została opisana przez Associated Press.
„Piwny maniak. Odkrywca. Nieuleczalny rozwiązywacz problemów. Podróżujący ninja. Pionier zombie. Amatorski twórca. Oddany orędownik mediów społecznościowych.”