Connect with us

Nauka

Kryzys energetyczny napędza powrót energii jądrowej na całym świecie

Published

on

Kryzys energetyczny napędza powrót energii jądrowej na całym świecie

Wydany w:

Paryż (AFP) – Ponieważ koszty importu energii rosną na całym świecie, a kryzysy klimatyczne sieją spustoszenie, rośnie zainteresowanie energią jądrową, a narody starają się znaleźć alternatywne źródła.

Inwestycje w energię jądrową spadły po katastrofie w Japonii w Fukushimie w 2011 r., najgorszej na świecie awarii jądrowej od czasu Czarnobyla w 1986 r., ponieważ rosły obawy o jej bezpieczeństwo, a rządy przestraszyły się.

Ale po inwazji Moskwy na Ukrainę w lutym, późniejszym zacieśnieniu dostaw energii i presji ze strony Europy, by pozbyć się rosyjskiej ropy i gazu, trend odwraca się teraz na korzyść energii jądrowej.

Rządy stoją przed trudnymi decyzjami, w związku z rosnącymi rachunkami za gaz i elektryczność oraz ograniczonymi zasobami, które mogą spowodować powszechne cierpienia tej zimy.

Niektórzy eksperci twierdzą, że energia jądrowa nie powinna być rozważana jako opcja, ale inni twierdzą, że w obliczu tak wielu kryzysów powinna nadal być częścią światowej matrycy energetycznej.

Jednym z krajów, które ponownie rozważają energetykę jądrową, jest Japonia, gdzie wypadek z 2011 r. doprowadził do wyłączenia wielu reaktorów jądrowych z powodu obaw o bezpieczeństwo.

W tym tygodniu premier Japonii Fumio Kishida wezwał do podjęcia wysiłków na rzecz ożywienia krajowej energetyki jądrowej i budowy nowych elektrowni atomowych.

Inne kraje, które chcą odejść od energii jądrowej, zrezygnowały z tych planów – przynajmniej w krótkim okresie.

Niecały miesiąc po ataku Rosji na Ukrainę Belgia odłożyła swój plan wycofania energii jądrowej do 2025 roku o dekadę.

Podczas gdy energia jądrowa, wykorzystywana obecnie w 32 krajach, zapewnia 10% światowej produkcji energii elektrycznej, Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej (MAEA) podniosła swoje prognozy we wrześniu po raz pierwszy od katastrofy z 2011 roku.

MAEA oczekuje obecnie, że zainstalowana moc podwoi się do 2050 r. w najlepszym scenariuszu.

READ  Howland pokonuje Polskę 3:0 | Wiadomości, sport, praca

rozumowanie klimatyczne

Nawet w Niemczech, największej gospodarce Europy, trzymanie się energii jądrowej nie jest już tematem tabu, ponieważ kryzys energetyczny na nowo rozpala debatę na temat zamknięcia trzech ostatnich elektrowni jądrowych w kraju do końca 2022 roku.

Berlin powiedział w zeszłym miesiącu, że poczeka na wyniki „testu warunków skrajnych” krajowej sieci energetycznej, zanim zdecyduje, czy trzymać się eliminacji.

#zdjęcie1

Niemiecki ekspert ds. klimatu i energii z Greenpeace Gerald Neubauer powiedział, że zwrócenie się w stronę energii jądrowej „nie jest rozwiązaniem kryzysu energetycznego”.

Powiedział, że energia jądrowa miałaby „ograniczoną” skuteczność w zastępowaniu rosyjskiego gazu, ponieważ jest on „używany głównie do ogrzewania” w Niemczech, a nie do produkcji elektryczności.

„Reaktory zaoszczędziłyby tylko gaz używany do produkcji energii elektrycznej, zaoszczędziłyby mniej niż jeden procent zużycia gazu” – dodał.

Jednak zdaniem Nicolasa Berghmansa, eksperta ds. energii i klimatu w think tanku IDDRI, rozszerzenie wykorzystania energii jądrowej „może pomóc”.

„Europa znajduje się w zupełnie innej sytuacji energetycznej, z kilkoma nakładającymi się kryzysami: problem dostaw rosyjskiego gazu, susza, która zmniejszyła przepustowość zapór, słaba produkcja francuskich elektrowni jądrowych… powiedział.

Lobby proatomowe twierdzi, że jest to jedna z najlepszych na świecie opcji zapobiegania zmianom klimatu, ponieważ nie emituje bezpośrednio dwutlenku węgla.

W rzeczywistości energia jądrowa stanowi większy udział w światowym koszyku energetycznym w większości scenariuszy przedstawionych przez IPCC, ekspertów ds. klimatu ONZ, w celu złagodzenia globalnego kryzysu klimatycznego.

podzielone opinie

Wraz ze wzrostem zapotrzebowania na energię elektryczną kilka krajów wyraziło chęć rozwoju infrastruktury jądrowej, w tym Chiny, które mają już największą liczbę reaktorów, a także Czechy, Indie i Polska, ponieważ energia jądrowa jest alternatywą dla węgla.

Podobne ambicje mają Wielka Brytania, Francja i Holandia, a nawet Stany Zjednoczone, gdzie plan inwestycyjny prezydenta Joe Bidena zachęca do rozwoju przemysłu.

READ  Equinor kupuje polski gazociąg solarny o mocy 1,6 GW - reNews

Eksperci IPCC przyznają, że wykorzystanie energii jądrowej „może być ograniczone preferencjami społecznymi”, ponieważ kwestia wciąż dzieli opinie ze względu na ryzyko katastroficznych wypadków i wciąż nierozwiązaną kwestię, jak bezpiecznie usuwać odpady radioaktywne.

Niektóre kraje, takie jak Nowa Zelandia, sprzeciwiają się energii jądrowej, a kwestia ta jest również przedmiotem gorącej debaty w Unii Europejskiej, czy należy ją wymienić jako „zieloną” energię.

W zeszłym miesiącu Parlament Europejski przyjął kontrowersyjną propozycję, która nadaje inwestycjom w gaz i energię jądrową etykietę zrównoważonego finansowania.

Pozostają inne pytania dotyczące infrastruktury jądrowej, w tym możliwości budowy nowych reaktorów przy ściśle kontrolowanych kosztach i opóźnieniach.

Berghmans wskazał na „długie opóźnienia w budowie”.

„Mówimy o rozwiązaniach średnioterminowych, które nie rozwiążą napięć na rynku”, ponieważ nadejdą za późno, aby poradzić sobie z kryzysami klimatycznymi, powiedział, ale zasugerował skupienie się na „dynamicznym” sektorze energii odnawialnej, który może być natychmiast użyteczny.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *