Connect with us

Gospodarka

Kreml: Putin i Łukaszenka rozmawiali o Wagnerze, współpracy gospodarczej i zagrożeniach zewnętrznych

Published

on

Kreml: Putin i Łukaszenka rozmawiali o Wagnerze, współpracy gospodarczej i zagrożeniach zewnętrznych
  • Ta treść została wyprodukowana w Rosji, gdzie prawo ogranicza relacje z rosyjskich operacji wojskowych na Ukrainie.

MOSKWA, 25 lipca (Reuters) – Podczas dwudniowych rozmów prezydent Rosji Władimir Putin i jego białoruski odpowiednik Aleksander Łukaszenko rozmawiali o grupie najemników Wagnera, współpracy gospodarczej i zagrożeniach zewnętrznych – poinformował we wtorek rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow.

Łukaszenka, który w zeszłym miesiącu pomagał negocjować porozumienie kończące bunt Grupy Wagnera przeciwko dowódcom armii, poleciał w niedzielę do Petersburga, aby rozpocząć rozmowy z Putinem.

Obaj mężczyźni spotykali się regularnie i rozmawiali telefonicznie od czasu, gdy Łukaszenka pozwolił na wykorzystanie Białorusi jako bazy dla sił rosyjskich, kiedy w lutym 2022 r.

Pieskow powiedział, że w ostatnich rozmowach obaj panowie nie zamierzali dokonywać żadnych nowych ustaleń, ale „w kontekście bardzo bliskich więzi prezydenci synchronizują swoje stanowiska i synchronizują zegarki”.

Powiedział, że program obejmował „temat Grupy Wagnera oraz temat współpracy handlowej i gospodarczej oraz Państwa Związkowego i zagrożeń zewnętrznych wzdłuż granic naszych krajów”.

Rosję i Białoruś łączy partnerstwo zwane „Państwem Związkowym”, w którym Moskwa jest dominującym graczem.

Łukaszenka udowodnił swoją przydatność dla Putina nie tylko w lutym 2022 r., ale także szkoląc siły rosyjskie w swoich bazach wojskowych i rozmieszczając taktyczną broń nuklearną na Białorusi.

Kreml pochwalił także Łukaszenkę za pośrednictwo w ubiegłomiesięcznym porozumieniu, które zakończyło bunt, pozwalając liderowi Wagnera Jewgienijowi Prigożynowi przenieść się na Białoruś. Od tego czasu przeniosły się tam tysiące jego bojowników.

Ich przybycie wywołało napięcia z sąsiednią Polską, która w odpowiedzi zaostrzyła zabezpieczenia swoich granic, co skłoniło Putina do ostrzeżenia, że ​​jakakolwiek agresja na Białoruś będzie postrzegana jako atak na Rosję.

Raporty Reutera; Adaptacja: Kevin Liffey/Andrew Osborn

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

READ  Inicjatywa Trójmorza a realizacja polityki zagranicznej dla klasy średniej
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *