Sport
Kraje zobowiązują się do cięcia węgla, z zastrzeżeniami | Wiadomości, sport, praca
GLASGOW, Szkocja (AP) – W walce ze zmianami klimatycznymi kilka dużych krajów zużywających węgiel ogłosiło w czwartek kroki, aby odzwyczaić się – czasami powoli – od wysoce zanieczyszczającego paliwa kopalnego.
Zobowiązania dotyczące wycofywania węgla uzupełniają inne obietnice złożone na szczycie klimatycznym ONZ w Glasgow w Szkocji. Ale zewnętrzni eksperci nazwali to „optymistyczny.”
Z optymizmem odnosiły się również obietnice dotyczące węgla, który ma najbrudniejszy ślad węglowy ze wszystkich głównych paliw i jest głównym źródłem globalnego ocieplenia.
„Myślę, że dziś możemy powiedzieć, że koniec węgla jest w zasięgu wzroku”. powiedział Alok Sharma, który przewodniczy konferencji prawie 200 krajów znanej jako COP26.
Krytycy twierdzą, że wizja nadal jest splamiona dymem, ponieważ kilka głównych gospodarek nie wyznaczyło jeszcze daty zakończenia swojej zależności od paliwa, w tym Stany Zjednoczone, Chiny, Indie i Japonia, które były celem poza czwartkowym szczytem. zrobione przez protestujących przebranych za postacie animowane.
To, co obiecały narody, jest różne. Niektórzy zobowiązali się do całkowitego cięcia węgla w późniejszym terminie, inni twierdzą, że przestaną budować nowe elektrownie, a jeszcze więcej, w tym Chiny, mówią o zaprzestaniu finansowania nowych elektrowni węglowych za granicą.
Rząd Wielkiej Brytanii powiedział, że obietnice nowych lub wcześniejszych terminów zakończenia wykorzystania węgla pochodzą z ponad 20 krajów, w tym z Ukrainy, Wietnamu, Korei Południowej, Indonezji i Chile.
Niektóre pojawiły się z istotnymi zastrzeżeniami, takimi jak prośba Indonezji o dodatkową pomoc, zanim zobowiązała się do przyspieszenia terminu na lata 40. XX wieku.
Tymczasem Polska, drugi co do wielkości konsument węgla w Europie po Niemczech, wydawał się wycofywać ze swoich ambitnych nowych zobowiązań w ciągu kilku godzin od ogłoszenia.
„Bezpieczeństwo energetyczne i bezpieczeństwo pracy to nasz priorytet” Anna Moskwa, polska minister klimatu i środowiska, powiedziała w tweecie, powołując się na istniejący plan rządu, że „Plany wycofania węgla kamiennego do 2049 roku”. Wcześniej tego dnia okazało się, że Polska może przesunąć ten termin o co najmniej dekadę.
Aktywiści zareagowali gniewnie na pozorny zwrot o 180 stopni.
„Moskwa podkreśliła, że nie można ufać swojemu rządowi, że podpisze pocztówkę, nie mówiąc już o odpowiedzialnej obietnicy klimatycznej”. powiedziała Kathrin Gutmann, kierownik kampanii w grupie Europe Beyond Coal.
Niezależnie od tego ponad dwa tuziny krajów, miast i firm dołączyło do Powering Past Coal Alliance, którego członkowie zobowiązują się do zaprzestania wykorzystywania węgla do 2030 r. dla krajów uprzemysłowionych i najpóźniej do 2050 r. dla krajów rozwijających się. Banki, które są członkami, zobowiązują się nie pożyczać najgorszym typom elektrowni węglowych.
Tymczasem Stany Zjednoczone, Kanada, Dania i kilka innych narodów podpisało kolejne zobowiązanie do zamówienia „priorytet” Finansowanie czystej energii kontra projekty związane z paliwami kopalnymi za granicą.
Wsparcie finansowe dla elektrowni węglowych nie zostało całkowicie wykluczone, ale kraje zapowiedziały, że się z niego powstrzymają „Nowe bezpośrednie wsparcie publiczne” dla węgla z wyjątkiem ograniczonych przypadków.
Ten ruch był postrzegany jako znaczący krok przez działaczy ekologicznych, którzy stwierdzili, że może on doprowadzić międzynarodowych pożyczkodawców do zaprzestania udzielania pożyczek na nowe projekty związane z paliwami kopalnymi.
Pewien urzędnik amerykański, który przemawiał pod warunkiem zachowania anonimowości, aby przedyskutować sposób myślenia urzędników, powiedział, że chociaż Stany Zjednoczone nie zdecydowały się przyłączyć do obietnic wycofania węgla, ich zaangażowanie w przyszłość czystej energii jest jasne. Rząd Bidena chce do 2035 r. osiągnąć 100% wolną od CO2 energię elektryczną.
Nowa analiza przeprowadzona przez naukowców z Global Carbon Project, podkreślająca pilną potrzebę podjęcia działań w sektorze węglowym, wykazała, że emisje z paliw drastycznie wzrosły w 2021 r., nie tylko w porównaniu z poziomami pandemii w 2020 r., ale nawet w porównaniu z poziomami sprzed pandemia 2019. Świat wyrzucił 14,7 miliarda ton (16,2 miliarda ton metrycznych) dwutlenku węgla ze spalania węgla, o 5,7% więcej niż w zeszłym roku, podała grupa, która śledzi roczne zanieczyszczenie węglem.
Było to w dużej mierze spowodowane dramatycznym wzrostem w Chinach, które w tym roku osiągnęły nowy rekord emisji węgla wynoszący 7,6 miliarda ton (8,4 miliarda ton) dwutlenku węgla, co stanowi ponad połowę światowych emisji węgla, czytamy w raporcie.
Eksperci stwierdzili jednak, że zapowiedź i inne, które do tej pory ogłoszono na szczycie, pokazały narastający impet porzucania węgla.
„Dzisiejsze zobowiązania pomogą przekształcić całe kontynenty na drodze do stopniowego wycofywania węgla”. powiedział Dave Jones z think tanku energetycznego Ember.
Ukraina, trzeci co do wielkości konsument węgla w Europie, przesuwa termin dostawy węgla z 2050 na 2035.
Wydobycie węgla na Ukrainie już znacząco spadło w ostatnich latach: z 40,9 mln ton w 2016 roku do 28,8 mln w 2020 roku (45 mln ton do 32 mln ton), według Ministerstwa Energii.
Dane nie obejmują wydobycia na polach węglowych kontrolowanej przez separatystów wschodniej Ukrainy, które przed powstaniem w 2014 roku stanowiły około połowy ukraińskich kopalń.
„Postępy w zakresie węgla pokazane na COP26 pokazują, że warunki do globalnego wycofania węgla są dojrzałe”. powiedział Leo Roberts, starszy badacz w think tanku E3G.
„Musimy teraz zobaczyć, jak nadchodzący ogromny wzrost finansowania czystej energii zostanie szybko udostępniony, aby zapewnić, że wszystkie kraje będą mogły śmiało przejść z węgla na czystą energię”. on dodał.
Jednak niektórzy działacze na rzecz ochrony środowiska stwierdzili, że zobowiązania nie idą wystarczająco daleko.
„Emisje ropy i gazu już teraz znacznie przewyższają węgiel i rosną, podczas gdy węgiel już przeżywa definitywny spadek” powiedział Murray Worthy z grupy kampanii Global Witness. „To mały krok naprzód, który wymaga wielkiego skoku”.
Umowy węglowe nie są częścią formalnych negocjacji podczas rozmów ONZ w Glasgow. Ale brytyjski premier Boris Johnson, którego kraj jest gospodarzem konferencji, powiedział, że chciałby zobaczyć oferty na węgiel, samochody, drzewa i gotówkę.
Fatih Birol, szef Międzynarodowej Agencji Energetycznej, powiedział w czwartek, że nowa analiza przeprowadzona przez panel z Paryża pokazuje, że pełne spełnienie wszystkich obietnic dotyczących redukcji emisji złożonych w poprzednich dniach – w tym potężnego metanu gazów cieplarnianych – może pozwolić światu na ograniczyć ostrzeżenie do 1,8 stopnia Celsjusza (3,2 stopnia Fahrenheita) powyżej poziomu sprzed epoki przemysłowej.
Celem, jaki kraje postawiły sobie na wcześniejszej konferencji w Paryżu, jest ograniczenie wzrostu temperatury do 1,5°C (2,7°F). Analiza ONZ wykazała, że świat poza Glasgow zmierzał w kierunku 2,7°C (4,9°F), podczas gdy inne analizy również wykazały ocieplenie o 2 stopnie od średniego do górnego.
Niklas Hohne z New Climate Institute i Climate Action Tracker nazwał postać Birola „optymistyczny” i zauważył, że opierał się na krajach, które zobowiązały się do emisji tylko tego, co może zostać wchłonięte – tak zwanych planów zerowych netto – jeśli nie wdrożyły jeszcze środków, które by je tam doprowadziły.
„Idol nastolatek przyszłości. Specjalista od totalnej popkultury. Miłośnik internetu. Wannabe odkrywca.”