Connect with us

Zabawa

Kraje UE popierają plan ujawnienia unikania opodatkowania dużych firm w Unii Europejskiej

Published

on

Kraje UE popierają plan ujawnienia unikania opodatkowania dużych firm w Unii Europejskiej

UE zmusiła międzynarodowe koncerny do publikowania zestawienia podatków, które płacą w każdym państwie członkowskim bloku oraz w rajach podatkowych, takich jak Seszele, co wywiera presję na rząd Wielkiej Brytanii, aby poszedł w ich ślady.

Prezentacja według krajów ma rzucić światło na to, jak niektóre z największych światowych firm – takie jak Apple, Facebook i Google – unikają płacenia szacunkowych 500 miliardów dolarów (358 miliardów funtów) podatków rocznie, odbierając swoje zyski wyższe podatki Move. Kraje podatkowe, takie jak Wielka Brytania, Francja i Niemcy w obszarach wolnych lub o niskich podatkach, takich jak Irlandia, Luksemburg i Malta.

Większość krajów UE poparła ustawę na posiedzeniu ministerialnym w czwartek, które zdaniem działaczy było „kamieniem milowym” pięć lat po tym, jak rozporządzenie zostało po raz pierwszy zaproponowane.

Obecnie rozpoczynają się negocjacje z Parlamentem Europejskim, który chce rozszerzyć zakres rozporządzenia. Europosłowie chcą, aby międzynarodowe firmy publikowały swoje zyski i podatki płacone w każdym kraju, a nie tylko w państwach członkowskich lub czarną listę rajów podatkowych UE, jako cenę za prowadzenie działalności w bloku.

Decyzja państw członkowskich o kontynuowaniu prac nad wnioskiem, zgłoszona po raz pierwszy przez Komisję Europejską po skandalu LuxLeaks w 2014 r., Ujawniła umowy skarbowe zaproponowane przez Luksemburg, była celebrowana przez posłów wysokiego szczebla do Parlamentu Europejskiego walczących o reformy.

Sven Giegold, rzecznik Grupy Zielonych w Parlamencie Europejskim ds. Finansów i polityki gospodarczej, miał nadzieję, że posunięcie to wywrze presję na Wielką Brytanię, by poszła w jego ślady.

Rejestrator, Rishi Sunak, może skorzystać z uprawnień wynikających z Ustawy budżetowej z 2016 r. Do publikowania danych sprawozdawczych dotyczących poszczególnych krajów korporacji wielonarodowych w Wielkiej Brytanii. Jednak rząd zapowiedział, że zrobi to tylko wtedy, gdy istnieje międzynarodowe porozumienie w tej sprawie.

READ  Recenzja „Martwa natura w Łodzi”: obraz staje się oknem

„To przełom w sprawiedliwym opodatkowaniu osób prawnych w Europie” – powiedział Giegold. „Publiczne raportowanie dotyczące poszczególnych krajów to minimalny wymóg przejrzystości dla firm, który ma maksymalny wpływ na dobro wspólne.

„Kiedy duże firmy muszą ujawniać swoje zyski i podatki płacone w poszczególnych krajach, sztuczki podatkowe są prawie niemożliwe. Jest to silna przeszkoda w unikaniu opodatkowania.

„To prawdziwy przypadek testowy dla nowej umowy o współpracy UE-Wielka Brytania, w której obie strony zgodziły się współpracować w kwestiach podatkowych. Byłoby bardzo pozytywnym sygnałem dla przyszłej współpracy, gdyby Wielka Brytania przystąpiła do UE w tym śmiałym kroku w kierunku większej przejrzystości podatku od osób prawnych. „

Poparcie dla tego środka przez kwalifikowaną większość państw członkowskich nastąpiło po latach rozczarowań wśród działaczy podatkowych. Na spotkaniu ministerialnym w czwartek Niemcy, Irlandia, Luksemburg, Malta, Szwecja, Czechy, Węgry i Cypr ponownie próbowały zablokować propozycję, głosując przeciw lub wstrzymując się od głosu.

Jednak przełom nastąpił, gdy wsparły go Słowenia i Austria wraz z Finlandią, Grecją, Danią, Estonią, Rumunią, Polską, Holandią, Włochami, Hiszpanią, Francją, Bułgarią i Belgią.

Rejestracja biznesowego adresu e-mail Guardian

„Z przyjemnością mogę powiedzieć, że otrzymaliśmy dziś ogromne wsparcie od znacznej większości państw członkowskich” – powiedział po spotkaniu portugalski minister gospodarki i transformacji cyfrowej Pedro Siza Vieira. „Nadal mamy kilka kroków do podjęcia w procesie legislacyjnym, ale możemy je szybko podjąć”.

Oxfam z zadowoleniem przyjął porozumienie, opisując je jako „ważny pierwszy krok w kierunku większej przejrzystości podatku od osób prawnych”.

Jednak we wniosku popieranym przez państwa członkowskie nadal istnieją obawy dotyczące sześcioletniego odstępstwa w przypadku „szczególnie chronionych informacji handlowych”. Rozporządzenie ma również zastosowanie tylko do firm, których skonsolidowana sprzedaż roczna przekracza 750 milionów euro (650 milionów funtów), z wyłączeniem dziewięciu z dziesięciu międzynarodowych firm, według Oxfam.

READ  Netflix otwiera hub CEE w Polsce
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *