Najważniejsze wiadomości
Kraje bałtyckie, Europa Północna i Polska bojkotują węgierską prezydencję Rady – Euractiv
W proteście przeciwko samodzielnej podróży premiera Viktora Orbána do Moskwy kraje Europy Północnej i Wschodniej nie wyślą ministra na Węgry w czasie węgierskiej prezydencji w Radzie UE.
Orbán spotkał się z ostrą krytyką ze strony państw członkowskich UE i przywódców jej instytucji w związku z jego niedawnymi „misjami pokojowymi” do Moskwy, Pekinu i na Florydę. Jego sprawa znalazła się w porządku obrad Konferencji Przewodniczących w czwartek (11 lipca).
W Brukseli i stolicach UE można odnieść wrażenie, że węgierski polityk coraz częściej przejmuje rotacyjną prezydencję Rady UE i wykorzystuje ją na swoją korzyść, zamiast reprezentować UE.
Euractiv dowiedział się, że kilka krajów UE – w tym Szwecja, Finlandia, Estonia, Łotwa, Litwa i Polska – wyśle urzędników jedynie na nieformalne spotkania ministerialne odbywające się w lipcu w Budapeszcie.
Obecnie trwają dyskusje w innych krajach.
„Zachowanie Węgier podczas prezydentury jest szkodliwe i musi mieć konsekwencje. Szwecja nie będzie zatem brać udziału w nieformalnych spotkaniach ministerialnych w lipcu na szczeblu politycznym” – powiedziała szwedzkiej agencji prasowej TT szwedzka minister UE i kandydatka na komisarza UE Jessica Roswall.
W międzyczasie w liberalnej frakcji Odnów Europę pojawiały się wezwania do całkowitego pozbawienia Węgier urzędu prezydenta.
„Szczerze mówiąc, możliwość bojkotu węgierskiej prezydentury była już omawiana podczas jego pierwszej podróży (Orbána) do Kijowa” – powiedział Euractiv przedstawiciel grupy liberalnej.
Stwierdzili, że można rozważyć różne środki, w tym możliwość wcześniejszego zakończenia prezydencji węgierskiej, zwrócenie się do poprzednich prezydencji belgijskiej lub hiszpańskiej, a nawet przyspieszenie prezydencji polskiej.
Jednak w tym tygodniu państwa członkowskie UE nie omawiały możliwości poradzenia sobie z problemem ani – jak niektórzy wcześniej wzywali – „powstrzymania” działań Węgier. Ponadto nie ma chęci skracania prezydencji, jak powiedzieli unijni dyplomaci w rozmowie z Euractiv na początku tego tygodnia.
Węgry będą przewodniczyć zarówno formalnym, jak i nieformalnym spotkaniom ministerialnym w Brukseli i Budapeszcie od 1 lipca do końca roku, z wyjątkiem spotkań ministrów spraw zagranicznych.
(Charles Szumski | Euractiv.com)
Przeczytaj więcej w Euractiv
„Zapalony odkrywca. Miłośnik piwa. Miłośnik bekonu. Fanatyk sieci. Przedsiębiorca. Pisarz”.