Connect with us

Nauka

Kraby i antropocen: kapsle do butelek zamiast domów z muszli

Published

on

Kraby i antropocen: kapsle do butelek zamiast domów z muszli

Wiele gatunków krabów pustelników zaczęło używać plastikowych osłon zamiast „tradycyjnych” muszli pochodzenia zwierzęcego. Naukowcy z Poznania i Warszawy opisują to zjawisko w Science of the Total Environment. Podkreślają, że jest to jeden z przejawów zmian środowiskowych antropocenu: zanieczyszczenie tworzywami sztucznymi na dużą skalę.

Tworzywa sztuczne są najczęściej spotykanymi odpadami w wodzie morskiej. Liczne badania i obserwacje wskazują, że mają one bardzo szkodliwy wpływ na przyrodę i środowisko. Okazuje się także, że mogą znacząco zmienić naturalne zachowanie zwierząt – twierdzą autorki nowych analiz, profesor Marta Szulkin i dr Zuzanna Jagiełło z Instytutu Biologii Ewolucyjnej Wydziału Biologii UW oraz dr hab. Łukasz Dylewski z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

„Kraby pustelniki muszą chronić swój miękki brzuch. Zwykle robią to, chowając się w muszlach pozostawionych przez martwe skorupiaki. Jedna z takich kryjówek nie wystarcza do życia ze względu na rozwój kraba, ale także ze względu na konkurencję wewnątrzgatunkową.

Autorzy badania dodają, że zamiast muszli stworzenia te zaczęły wykorzystywać plastikowe przedmioty, które znajdowały się na plażach i w wodzie.

Krab pustelnik, fot.  Shawn Miller, dywan.  prasowe
Krab pustelnik. Źródło: Shawn Miller, zdjęcie z komunikatu prasowego

Naukowcy potwierdzili pojawienie się nowego zachowania u krabów pustelników, wykorzystując metody badawcze związane z iEcology (ekologia Internetu, czyli wykorzystanie różnorodnych źródeł danych online jako narzędzia w badaniach ekologicznych).

Naukowcy przeanalizowali zdjęcia krabów pustelników z Koenobitydy rodzina publikowana w mediach społecznościowych i innych platformach internetowych.

„Na zdjęciach odkryliśmy łącznie 386 osób używających +sztucznych muszli+ – głównie plastikowych wieczek, ale także wykonanych z połamanych szyjek szklanych butelek czy metalowych końcówek żarówek. Według naszych obliczeń dziesięć z szesnastu gatunków krabów pustelników lądowych na świecie korzysta z tego rodzaju schronienia. To niezwykłe zachowanie obserwuje się we wszystkich tropikalnych regionach Ziemi” – piszą naukowcy.

Krab pustelnik, fot.  Shawn Miller, dywan.  prasowe
Krab pustelnik. Źródło: Shawn Miller, zdjęcie z komunikatu prasowego

Wnioski z analiz opublikował w Nauka o środowisku całkowitym (https://doi.org/10.1016/j.scitotenv.2023.168959). Przedstawiają także domniemane kierunki ewolucji poszczególnych gatunków krabów pustelników w antropocenie. Czynnikami wpływającymi na wybór „sztucznych muszli” przez te zwierzęta są dobór płciowy, waga tworzyw sztucznych, bodźce węchowe oraz możliwość kamuflażu w zanieczyszczonym środowisku.

READ  Mundial 2022: Absurdalny talent Kyliana Mbappé

Naukowcy planują dalsze badania. Chcą ustalić przyczyny takiego zachowania i jego wpływ na ewolucję krabów pustelników. „Te analizy pogłębią naszą wiedzę na temat konsekwencji zanieczyszczeń tworzywami sztucznymi dla ekosystemów morskich, a także ewolucji gatunków w kontekście nowych presji ewolucyjnych związanych z antropocenem” – piszą naukowcy.

PAP – Nauka w Polsce

zan/bar/kap/

tr. RL

Fundacja PAP umożliwia nieodpłatne przedrukowanie artykułów z portalu Nauka w Polsce pod warunkiem otrzymania raz w miesiącu wiadomości e-mail o korzystaniu z portalu i wskazaniu pochodzenia artykułu. Na stronach internetowych i portalach internetowych należy podawać adres: Źródło: www.scienceinpoland.pl, natomiast w czasopismach – adnotację: Źródło: Nauka w Polsce – www.scienceinpoland.pl. W przypadku serwisów społecznościowych należy podać jedynie tytuł i lead przesyłki naszej agencji wraz z linkiem prowadzącym do tekstu artykułu na naszej stronie, tak jak widnieje on na naszym profilu na Facebooku.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *