Connect with us

Nauka

KP Labs weźmie udział w misji M-Argo należącej do ESA

Published

on

KP Labs weźmie udział w misji M-Argo należącej do ESA

Polska firma KP Labs dołączy do misji M-Argo Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA). Zadaniem firmy będzie opracowanie algorytmów sztucznej inteligencji dla autonomicznego statku kosmicznego misji.

Głównym celem misji M-Argo należącej do ESA jest wysłanie małego autonomicznego statku kosmicznego w celu przeprowadzenia szczegółowych badań asteroidy oddalonej o 150 milionów kilometrów od Ziemi.

„Głównym celem misji jest analiza właściwości fizycznych asteroidy, takich jak kształt, masa i skład, co dostarczy cennych informacji na temat potencjalnego wykorzystania zasobów znajdujących się w takich ciałach niebieskich. Będzie to możliwe dzięki opracowaniu zaawansowanego instrumentu obrazowania hiperspektralnego oraz algorytmów przetwarzania pozyskiwanych informacji” – czytamy w komunikacie prasowym agencji.

Naukowcy mają nadzieję, że dzięki zaawansowanym, autonomicznym możliwościom analizy danych misja M-Argo znacząco zwiększy możliwości odkrywania i zrozumienia składu oraz potencjalnych zasobów planetoid bliskich Ziemi.

Głównym wykonawcą projektu jest firma TSD-Space. KP Labs będzie odpowiadać za integrację i efektywność operacyjną algorytmów AI przeznaczonych do współpracy z instrumentem obrazowania hiperspektralnego. Projekt wspiera także firma Phonemic – zadaniem firmy będzie zaprojektowanie zaawansowanych narzędzi analitycznych do szczegółowego badania składu asteroidy.

„Na potrzeby misji zespół KP Labs adaptuje modele głębokiego uczenia się do współpracy z układem FPGA (Field-Programmable Gate Array), który jest kluczowym elementem systemów obrazowania hiperspektralnego opracowanych przez TSD-Space. Zadaniem KP Labs jest opracowanie solidnej platformy testowej, która zapewni efektywną pracę tych modeli w warunkach ograniczonej mocy obliczeniowej statku kosmicznego” – czytamy w komunikacie prasowym.

Na razie nie wiadomo, czy misja M-Argo zostanie wystrzelona w 2024 r. Możliwe, że zostanie ona przesunięta na 2025 r. (PAP)

Urszuli Kaczorowskiej

uka/ bar/ kap/

tr. RL

Fundacja PAP umożliwia nieodpłatne przedrukowanie artykułów z portalu Nauka w Polsce pod warunkiem otrzymania raz w miesiącu wiadomości e-mail o fakcie skorzystania z portalu oraz wskazania źródła artykułu. Na stronach internetowych i portalach internetowych należy podawać adres: Źródło: www.scienceinpoland.pl, natomiast w czasopismach – adnotację: Źródło: Nauka w Polsce – www.scienceinpoland.pl. W przypadku serwisów społecznościowych prosimy o podanie jedynie tytułu i tytułu przesyłki naszej agencji wraz z linkiem prowadzącym do tekstu artykułu na naszej stronie internetowej, tak jak ma to miejsce na naszym profilu na Facebooku.

READ  Fitoremediacja środowiska toksycznego | Nauka w Polsce

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *