Nauka
KP Labs weźmie udział w misji M-Argo należącej do ESA
Polska firma KP Labs dołączy do misji M-Argo Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA). Zadaniem firmy będzie opracowanie algorytmów sztucznej inteligencji dla autonomicznego statku kosmicznego misji.
Głównym celem misji M-Argo należącej do ESA jest wysłanie małego autonomicznego statku kosmicznego w celu przeprowadzenia szczegółowych badań asteroidy oddalonej o 150 milionów kilometrów od Ziemi.
„Głównym celem misji jest analiza właściwości fizycznych asteroidy, takich jak kształt, masa i skład, co dostarczy cennych informacji na temat potencjalnego wykorzystania zasobów znajdujących się w takich ciałach niebieskich. Będzie to możliwe dzięki opracowaniu zaawansowanego instrumentu obrazowania hiperspektralnego oraz algorytmów przetwarzania pozyskiwanych informacji” – czytamy w komunikacie prasowym agencji.
Naukowcy mają nadzieję, że dzięki zaawansowanym, autonomicznym możliwościom analizy danych misja M-Argo znacząco zwiększy możliwości odkrywania i zrozumienia składu oraz potencjalnych zasobów planetoid bliskich Ziemi.
Głównym wykonawcą projektu jest firma TSD-Space. KP Labs będzie odpowiadać za integrację i efektywność operacyjną algorytmów AI przeznaczonych do współpracy z instrumentem obrazowania hiperspektralnego. Projekt wspiera także firma Phonemic – zadaniem firmy będzie zaprojektowanie zaawansowanych narzędzi analitycznych do szczegółowego badania składu asteroidy.
„Na potrzeby misji zespół KP Labs adaptuje modele głębokiego uczenia się do współpracy z układem FPGA (Field-Programmable Gate Array), który jest kluczowym elementem systemów obrazowania hiperspektralnego opracowanych przez TSD-Space. Zadaniem KP Labs jest opracowanie solidnej platformy testowej, która zapewni efektywną pracę tych modeli w warunkach ograniczonej mocy obliczeniowej statku kosmicznego” – czytamy w komunikacie prasowym.
Na razie nie wiadomo, czy misja M-Argo zostanie wystrzelona w 2024 r. Możliwe, że zostanie ona przesunięta na 2025 r. (PAP)
Urszuli Kaczorowskiej
uka/ bar/ kap/
tr. RL
Fundacja PAP umożliwia nieodpłatne przedrukowanie artykułów z portalu Nauka w Polsce pod warunkiem otrzymania raz w miesiącu wiadomości e-mail o fakcie skorzystania z portalu oraz wskazania źródła artykułu. Na stronach internetowych i portalach internetowych należy podawać adres: Źródło: www.scienceinpoland.pl, natomiast w czasopismach – adnotację: Źródło: Nauka w Polsce – www.scienceinpoland.pl. W przypadku serwisów społecznościowych prosimy o podanie jedynie tytułu i tytułu przesyłki naszej agencji wraz z linkiem prowadzącym do tekstu artykułu na naszej stronie internetowej, tak jak ma to miejsce na naszym profilu na Facebooku.
„Piwny maniak. Odkrywca. Nieuleczalny rozwiązywacz problemów. Podróżujący ninja. Pionier zombie. Amatorski twórca. Oddany orędownik mediów społecznościowych.”