Connect with us

Nauka

Kościół katolicki beatyfikował polską rodzinę za udzielanie schronienia Żydom

Published

on

Kościół katolicki beatyfikował polską rodzinę za udzielanie schronienia Żydom

W niedzielę Kościół katolicki beatyfikował dziewięcioosobową polską rodzinę, w tym noworodek, która zginęła z rąk nazistowskich Niemców podczas II wojny światowej za ochronę rodziny żydowskiej przed Holokaustem.

Uroczystość beatyfikacyjna Józefa i Wiktorii Ulmów oraz ich siedmiorga dzieci odbyła się w mieście Markowa w południowo-wschodniej Polsce, gdzie zginęli w marcu 1944 roku z rąk żandarmów niemieckich. Kardynał Marcello Semeraro odczytał list papieża Franciszka podczas mszy, w której uczestniczyli m.in. prezydent i premier Polski.

„Upoważniamy, aby odtąd Czcigodni Słudzy Boży Józef i Wiktoria Ulmowie, małżonkowie i ich siedmioro dzieci… (którzy) bez lęku poświęcili życie z miłości do braci i przyjęli do swego domu tych, którzy cierpieli prześladowania, otrzymali tytuł błogosławionych” – napisał Papież. Po ogłoszeniu beatyfikacji dokonano uroczystego odsłonięcia obrazu rodziny, a na środek sceny przeniesiono relikwiarz zawierający jej szczątki.

Beatyfikacja jest ostatnim krokiem do świętości w Kościele rzymskokatolickim. Media watykańskie zauważyły, że jest to pierwszy przypadek uhonorowania w ten sposób całej rodziny. Przemawiając w Watykanie, papież Franciszek określił polską rodzinę jako „promień światła” w ciemnościach II wojny światowej i stwierdził, że powinna służyć jako wzór do naśladowania dla innych.

Zainicjował burzę oklasków ze strony pielgrzymów zgromadzonych na Placu Świętego Piotra, aby wysłuchać orędzia Anioł Pański. Prezydent RP Andrzej Duda w imieniu narodu podziękował Kościołowi katolickiemu za beatyfikację.

„Dziękuję za ukazanie prawdy historycznej o tamtym czasie, o losach Polaków i Żydów na tej ziemi pod okupacją niemiecką, że każdy chciał przeżyć, a mimo to nie cofnął się przed takimi ostatecznymi aktami braterstwa i miłosierdzia” – powiedział. CAŁOPALENIE

Podczas nazistowsko-niemieckiego Holokaustu zamordowano około trzech milionów Żydów mieszkających w przedwojennej Polsce, co stanowi około połowę wszystkich Żydów zabitych podczas II wojny światowej. Żydów z całego kontynentu wysyłano na śmierć do obozów zagłady zbudowanych i prowadzonych przez Niemców w okupowanej Polsce – siedzibie największej wówczas w Europie społeczności żydowskiej – w tym w Auschwitz, Treblince, Bełżcu i Sobiborze.

READ  Obie Ameryki są narażone na wybuch epidemii polio z powodu zakłóceń wywołanych przez pandemię

Rodzina Ulmów znajdowała się w centrum wysiłków nacjonalistycznego rządu Prawa i Sprawiedliwości (PiS), mających na celu podkreślenie odwagi tysięcy Polaków, którzy starali się pomóc Żydom w ucieczce z Holokaustu. Polityka ta spotkała się z potępieniem organizacji żydowskich i niektórych historyków za bagatelizowanie roli tych, którzy współpracowali z Niemcami. PiS twierdzi, że świętowanie tego przynosi hańbę krajowi.

W rejonie Markowej część historyków twierdzi, że z zeznań wynika, że ​​niektórzy miejscowi mieszkańcy rabowali żydowskie domy, donosili na nich Niemcom, a nawet ich zabijali. „Sposób, w jaki rozmawiamy o historii tego regionu, to stracona szansa. Gdybyśmy pokazali, czego wówczas dokonali niektórzy Polacy, pokazalibyśmy w całej okazałości bohaterstwo Ulmów” – mówi Dariusz Libionka, historyk PAN Nauki. .

Instytut Pamięci Narodowej (IPN) stwierdził, że śledztwo Libionki i innego historyka Jana Grabowskiego zawiera błędy merytoryczne i zaprzecza jakoby muzeum w Markowej pominęło lub zataiło informacje na temat polskiego zaangażowania w śmierć Żydów. Tysiące Polaków podczas wojny ryzykowało życie, aby chronić swoich żydowskich sąsiadów. Jednak sondaże publikowane od upadku komunizmu w 1989 r. wykazały, że tysiące ludzi również zabijało Żydów lub potępiało tych, którzy ukrywali ich przed nazistowskimi okupantami, kwestionując narodową narrację, że Polska była tylko ofiarą. „Mamy obowiązek pamiętać o sprawiedliwych i stawiać ich jako wzorce tego, kim chcemy być. Musimy też pamiętać o współpracownikach, ponieważ oni są także wzorami tego, kim nie chcemy być” – powiedział Michael Schudrich, polski specjalista ds. główny rabin. .

(Ta historia nie została edytowana przez zespół Devdiscourse i została wygenerowana automatycznie z kanału dystrybucyjnego.)

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *