- W żółtej strefie edukacja hybrydowa jest obowiązkowa na uniwersytetach i szkołach ponadpodstawowych.
- W strefie czerwonej nauczanie na uczelniach i liceach będzie odbywać się na odległość (z wyłączeniem zajęć praktycznych).
- Zgodnie z nowymi przepisami czerwoną strefą objęte są 152 powiaty i miasta na prawach powiatu
- Więcej takich historii znajdziesz na stronie głównej Onet.pl
Zgodnie z rozporządzeniem dyskoteki, kluby nocne i obiekty z miejscami do tańca są zabronione w całym kraju. Z zakazu wyłączone są sportowe kluby taneczne i szkoły tańca
Działalność basenów, aquaparków, sal gimnastycznych, klubów i siłowni jest zawieszona na terenie całego kraju, z wyjątkiem obiektów, w tym prowadzących działalność leczniczą lub wspólnie organizujących zajęcia sportowe dla szkół i uczelni. Zabrania się także korzystania z saun, łaźni tureckich, łaźni parowych, solariów, salonów odchudzających i gabinetów masażu.
Zgodnie z rozporządzeniem ograniczenia dotyczą placówek gastronomicznych w strefach żółtej i czerwonej, które mogą być otwarte dla klientów w godzinach od 6:00 do 21:00. Następnie można podawać tylko posiłki na wynos. Ponadto przepisy zezwalają na zajęcie tylko co drugiego stołu, a klienci muszą zakrywać usta i nos, dopóki nie usiądą przy stole.
Zgodnie z rozporządzeniem 25% osób może uczestniczyć w wydarzeniach kulturalnych w kraju. publiczność. Jednak w przypadku imprez plenerowych odległość między uczestnikami powinna wynosić 1,5 m.
Imprezy sportowe w obu strefach mogą odbywać się bez udziału społeczeństwa.
Nowe rozporządzenie określa również zasady korzystania z transportu publicznego. Według nich połowa miejsc w kraju może stanowić połowę mandatów, czyli 30 procent. wszystkie miejsca.
Zgodnie z rozporządzeniem liczba zgromadzeń publicznych nie może przekraczać 25 osób w strefie żółtej, a liczba zgromadzeń publicznych została ograniczona do 10 osób w strefie czerwonej.
W obrzędach religijnych – w strefie żółtej – może brać udział nie więcej niż jedna osoba na 4 metry kwadratowe obiektu oraz jedna osoba na 7 metrów kwadratowych w strefie czerwonej. Między wierzącymi musi być odległość 1,5 metra. Ponadto każdy uczestnik kultu jest zobowiązany do zakrywania ust i nosa, z wyjątkiem osób, które oddają cześć lub grzebią ludzi – w przypadku pogrzebu.
W obu strefach obowiązują również ograniczenia handlowe – w mniejszych sklepach związanych z liczbą kas (5 osób na kasę), aw większych – powyżej 100 mkw. – 1 osoba na 15 mkw. Może jednocześnie robić zakupy.
Od poniedziałku zmieniają się przepisy dotyczące organizacji imprez okolicznościowych. Zabrania się organizowania ich w czerwonej strefie. A w strefie żółtej można je zorganizować maksymalnie dla 20 osób – bez obsługi. Imprezy powinny odbywać się bez tańca.
W uzasadnieniu do rozporządzenia podkreślono, że obowiązek zakrywania ust i nosa nie obejmuje „osób uprawiających sport w kontekście zawodów sportowych, zajęć sportowych lub wydarzeń sportowych, a nie na przykład biegania, spacerów lub jazdy na rowerze dla przyjemności lub zdrowia lub jazdy konnej rowerem do pracy lub do sklepu.
Nowe przepisy wchodzą w życie w sobotę.
Pełny tekst rozporządzenia można znaleźć tutaj.