Connect with us

Świat

Koronawirus. Eksperci: Przyszłe pandemie będą gorsze niż obecna

Published

on

Koronawirus.  Eksperci: Przyszłe pandemie będą gorsze niż obecna

  • Naukowcy szacują, że do 1,7 miliona wirusów znalezionych u zwierząt nie zostało jeszcze odkrytych
  • Około połowa (850 000 gatunków) może potencjalnie zarazić ludzi
  • Zdaniem ekspertów zmiany klimatyczne mogą przyspieszyć powstawanie kolejnych pandemii

Poniższy artykuł powstał w ramach kampanii #LetZyjePlanetai zachęca Polaków do zmiany codziennych przyzwyczajeń. Podejmij wyzwanie ze sobą!

Eksperci platformy ONZ IPBES są zgodni, że wraz z postępującym niszczeniem środowiska naturalnego zwiększa to ryzyko dalszych pandemii. Według raportu, jeśli nie zmienimy naszego podejścia i zamiast gasić pożary, zaczniemy im zapobiegać – czeka nas prawdziwa „era pandemii”.

Obecna pandemia COVID-19 jest co najmniej szóstą pandemią od słynnej „hiszpańskiej” grypy w 1918 roku. Chociaż koronawirus, podobnie jak wszystkie poprzednie pandemie, pochodzi od drobnoustrojów zwierzęcych, jego wygląd był całkowicie ludzki. z raportu IPBES. Naukowcy szacują, że u ssaków i ptaków znajduje się kolejne 1,7 miliona obecnie „nieodkrytych” wirusów – 850 000 z nich. może w przyszłości zarazić ludzi.

RÓWNIEŻ PRZECZYTAJ:: Nadzieja umiera ostatnia. Raport WWF

Eksperci wyjaśniają przyczyny epidemii koronawirusa

„Nie ma wielkiej tajemnicy, co spowodowało pandemię COVID-19 – lub jakąkolwiek inną współczesną pandemię” – mówi dr. Peter Daszak, prezes EcoHealth Alliance i przewodniczący warsztatu IPBES. – Te same działania człowieka, które powodują zmiany klimatyczne i utratę różnorodności biologicznej, również stwarzają zagrożenie pandemiczne w wyniku wpływu na środowisko. Zmiany w użytkowaniu gruntów, ekspansja i intensyfikacja rolnictwa, a także niezrównoważony handel, produkcja i konsumpcja niszczą przyrodę i zwiększają kontakt między dzikimi zwierzętami, zwierzętami hodowlanymi, patogenami i ludźmi. To jest droga do pandemii – dodaje ekspert.

READ  Organizacja Narodów Zjednoczonych potępia rosyjską próbę aneksji części Ukrainy

Ryzyko pandemii można znacznie zmniejszyć poprzez ograniczenie działalności człowieka prowadzącej do utraty różnorodności biologicznej, zwiększenie ochrony środowiska i ograniczenie środków na rzecz niezrównoważonej eksploatacji regionów o dużej różnorodności biologicznej. Według raportu takie postępowanie ograniczy dziką przyrodę, zwierzęta domowe i ludzi oraz pomoże zapobiegać rozprzestrzenianiu się nowych chorób.

„Możemy wyjść z pandemii”. W jaki sposób?

„Mamy coraz większe możliwości zapobiegania pandemiom – ale sposób, w jaki radzimy sobie z nimi dzisiaj, w dużej mierze ignoruje tę zdolność. Nasze podejście utknęło w martwym punkcie – nadal polegamy na szczepieniach i leczeniu, aby powstrzymać i kontrolować pojawiające się choroby. Możemy wyjść z epoki pandemii, ale wymaga to znacznie większego skupienia się na zapobieganiu, a nie tylko reagowaniu, zauważa dr. Daszak.

– Fakt, że działalność człowieka tak głęboko zmieniła nasze środowisko naturalne, nie zawsze może być skutkiem negatywnym. To także przekonujący dowód na to, że jesteśmy w stanie wprowadzić zmiany niezbędne do zmniejszenia ryzyka przyszłych pandemii, przy jednoczesnym osiągnięciu korzyści w zakresie ochrony środowiska i ograniczenia zmian klimatycznych – dodaje ekspert.

SPRAWDŹ TAKŻE: Kto emituje najwięcej dwutlenku węgla? Jest najnowszy raport Oxfam

Rozpowszechnianie nowych szczepionek i leków to „powolna i niebezpieczna droga” – czytamy w raporcie. Eksperci szacują, że koszt ograniczenia ryzyka związanego z zapobieganiem pandemii jest 100 razy niższy niż koszt reagowania na takie pandemie, „co zapewnia silne ekonomiczne bodźce do zmian”.

READ  Gary Lineker: Sztandarowemu programowi piłkarskiemu BBC grozi bojkot w związku ze sporami o bezstronność

IPBES to niezależny organ międzyrządowy zrzeszający ponad 130 państw członkowskich. Założona w 2012 roku firma ma na celu dostarczanie decydentom obiektywnych ocen naukowych bioróżnorodności, ekosystemów i ich wkładu w życie człowieka, a także narzędzi i metod ochrony i zrównoważonego użytkowania tych ważnych zasobów naturalnych.

Cieszymy się, że jesteś z nami. Zapisz się do newslettera Onetu, aby otrzymywać od nas najcenniejsze treści

Źródło: Raport IPBES.

(Zegar)

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *