technologia
Koreańskie i polskie firmy budowlane łączą siły przy projektach jądrowych: New Nuclear
17 lipca 2023 r
Wśród umów podpisanych podczas polsko-koreańskiego forum biznesowego 14 lipca znalazło się memorandum o porozumieniu pomiędzy polskim KGHM Polska Miedź SA a południowokoreańską spółką Samsung C&T Corporation w sprawie wdrażania technologii nisko- i zeroemisyjnych, w tym małych reaktorów modułowych ( SMR). Daewoo Engineering & Construction podpisało porozumienie z polską firmą budowlaną ERBUD na realizację nowych projektów w kraju, w tym budowę elektrowni jądrowych.
Podpisanie protokołu ustaleń pomiędzy Daewoo E&C i ERBUD (Zdjęcie: ERBUD)
W ramach protokołu ustaleń, producent miedzi i srebra KGHM oraz Samsung C&T planują utworzenie dedykowanej grupy roboczej złożonej z przedstawicieli obu firm w celu wymiany informacji i prowadzenia prac analitycznych nad wybranymi obszarami projektowymi.
„Spodziewamy się, że połowa energii zużywanej przez KGHM będzie pochodzić z własnej produkcji, w tym z odnawialnych źródeł energii” – powiedział prezes KGHM Tomasz Zdzikot. „Nasze bloki gazowo-parowe pokrywają już prawie 20% tego zapotrzebowania, rozwijamy również projekty OZE (odnawialnych źródeł energii), planujemy budowę SMR i badamy możliwości wykorzystania innych technologii, w tym wodoru. Mamy nadzieję, że doświadczenie, potencjał finansowy, jaki wnosi Samsung, wzmocni nasze wysiłki w kierunku wdrażania technologii związanych z transformacją energetyczną i zeroemisją.”
KGHM zaznaczył, że jednym z „kluczowych projektów, które przybliżą spółkę do osiągnięcia niezależności energetycznej” jest wdrożenie technologii SMR. W lutym 2022 roku KGHM podpisał ostateczną umowę z NuScale Power ze Stanów Zjednoczonych na rozpoczęcie prac związanych z uruchomieniem pierwszej elektrowni NuScale VOYGR SMR w Polsce już w 2029 roku. Stwierdzono, że konstrukcja reaktora NuScale bazuje na znanej koncepcji ciśnieniowych reaktorów lekkowodnych, a jego modułowa, zintegrowana konstrukcja pozwala na uproszczenie i skrócenie procesu inwestycyjno-budowlanego.
Samsung C&T – który był zaangażowany w budowę elektrowni jądrowej Barakah w Zjednoczonych Emiratach Arabskich – jest mniejszościowym udziałowcem NuScale Power.
W ubiegłym tygodniu Ministerstwo Klimatu i Środowiska wydało KGHM decyzję co do zasady budowy elektrowni w oparciu o technologię SMR firmy NuScale Power. Decyzja jest co do zasady ogólnym stwierdzeniem wybranych warunków umożliwiających budowę modułowej elektrowni jądrowej NuScale VOYGR o mocy 462 MWe, składającej się z sześciu modułów, każdy o mocy 77 MWe. Decyzja stanowi oficjalną zgodę państwa na realizację planowanej inwestycji zgodnie z założeniami i koncepcjami przedstawionymi przez spółkę.
Tymczasem Daewoo E&C podpisało porozumienie z Polskim Związkiem Budownictwa i ERBUD, trzecią co do wielkości firmą budowlaną w kraju, w celu „nawiązania współpracy”.
„Dzięki tej umowie biznesowej Daewoo E&C nawiązało współpracę z lokalnymi firmami budowlanymi w Polsce, a dzięki współpracy z tymi firmami możliwe będzie promowanie projektów w różnych obszarach biznesowych, takich jak energetyka i infrastruktura, oprócz trwającej energetyki jądrowej projekt zakładu” – napisano.
Daewoo E&C powiedział, że już przygotowuje się do polskiego rynku komercyjnych elektrowni jądrowych z Team Korea i Korea Hydro & Nuclear Power (KHNP).
W październiku ubiegłego roku Ministerstwo Skarbu Państwa, Ministerstwo Handlu, Przemysłu i Energii Korei Południowej, polskie firmy ZE PAK i PGE oraz KHNP podpisały porozumienie w sprawie opracowania planów drugiej polskiej elektrowni jądrowej w Pątnowie. Elektrownia będzie się składać z co najmniej dwóch dostarczonych przez Koreę reaktorów APR1400 o łącznej mocy 2800 MWe.
„Możemy spodziewać się zabezpieczenia możliwości udziału w wielu projektach, takich jak projekty infrastruktury publicznej i nowe projekty rozwojowe na polskim rynku budowlanym, który wszedł w fazę ekspansji, a dzięki aktywnemu wsparciu rządu stajemy się koreańskim przemysłem budowlanym teraźniejszość.” Technologia i przyczyniają się do wzrostu narodowej reputacji.
Zbadane i napisane przez World Nuclear News
„Certyfikowany guru kulinarny. Internetowy maniak. Miłośnik bekonu. Miłośnik telewizji. Zapalony pisarz. Gracz.”