Connect with us

Gospodarka

Koreański sektor obronny zrównoważy spowolnienie w branży półprzewodników: FT

Published

on

Koreański sektor obronny zrównoważy spowolnienie w branży półprzewodników: FT
Mężczyzna sprawdza południowokoreańskie haubice samobieżne K9 dla żołnierzy polskiej armii na wystawie w bazie 11. Mazurskiego Pułku Artylerii w Węgorzewie na północy Polski, 12 grudnia 2022 r. (Zdjęcie pliku, dzięki uprzejmości EPA, Yonhap)

Jak donoszą zagraniczne media, sektor obronny Korei Południowej cieszy się rosnącym popytem ze strony krajów na całym świecie, które chcą zmniejszyć swoją zależność od rosyjskiej broni, kompensując w ten sposób pogorszenie koniunktury w czwartej co do wielkości gospodarce Azji dotknięte słabnącym przemysłem półprzewodników.

Poinformował o tym w niedzielę „Financial Times”. pakiet porozumień obronnych Prawie 14 miliardów dolarów środków pozyskanych od Polski przez południowokoreańskie firmy w ubiegłym roku zapoczątkowało nową erę dla przemysłu obronnego tego azjatyckiego kraju.

Dziesięciolecia przygotowań do wojny z Koreą Północną pomogły temu krajowi w Azji Wschodniej stać się jednym z 10 największych eksporterów obronności na świecie, a na czele tego oskarżenia stoją producent artylerii Hanwha Aerospace Co., producent czołgów Hyundai Rotem Co. i producent myśliwców Korea Aerospace Industries Ltd. brytyjski dziennik biznesowy.

Korea Południowa była w 2022 r. dziewiątym co do wielkości sprzedawcą broni na świecie, w porównaniu z 31. w 2000 r., jak twierdzi FT, cytuje wypowiedź Sztokholmskiego Międzynarodowego Instytutu Badań nad Pokojem.

Jak podają media, rosyjska inwazja na Ukrainę zwiększyła popyt na koreańską broń nie tylko ze strony krajów zachodnich, ale także krajów azjatyckich, które chciały zmniejszyć swoją zależność od rosyjskiej broni.

Stosunek ceny do wydajności

Korea Południowa produkuje broń na większą skalę niż wielu jej zachodnich konkurentów, co pozwala jej uzyskać lepszy stosunek jakości do ceny na aktywach takich jak broń Czołgi, haubice I Samolot myśliwski niskiej klasypowiedział FT.

Rząd zapewnił wsparcie dla krajowych eksporterów, obejmujące jego gotowość do wkroczenia i składania zamówień na utrzymanie „gorącej temperatury” linii produkcyjnych w przypadku nieotrzymania zamówień z zagranicy – ​​stwierdził.

Jak podaje FT, wzrost ten nastąpił po tym, jak eksport ucierpiał w wyniku pogorszenia koniunktury w sektorze chipów. We wrześniu Korea Południowa odnotowała 12. z rzędu miesiąc spadku eksportu, w związku z ciągłym spadkiem sprzedaży zagranicznej półprzewodników, najważniejszego produktu eksportowego kraju. W kraju tym działają dwaj najwięksi na świecie producenci układów pamięci – Samsung Electronics Co. i SK Hynix Inc.

READ  W Polsce wybory obarczone wysokim ryzykiem w obliczu starć o rządy demokratyczne - Dziś

„Korea Południowa jest przyzwyczajona do nadwyżki handlowej, ale ze względu na niedawne pogorszenie koniunktury w sektorze chipów ostatni rok spędziła na deficycie” – zacytowano Chae Woo-seok, szef Koreańskiego Stowarzyszenia Studiów Przemysłu Obronnego jak powiedział. „Z punktu widzenia rządu eksport broni może odegrać dużą rolę w zlikwidowaniu luki”.

Aby jeszcze bardziej wspierać eksport produktów obronnych, Seul opracował „niszową strategię marketingową dla krajów, które chcą ponownie inwestować i rozwijać własne bazy przemysłu obronnego” poprzez zwiększanie produkcji w kraju kupującego, oferując jednocześnie hojne warunki transferu technologii, stwierdziła Haena Jo, specjalistka ds. badań analityk w Międzynarodowym Instytucie Studiów Strategicznych (IISS) w Londynie, podaje raport FT.

Z 1000 czołgów K2, które Warszawa zamówiła w zeszłym roku od Hyundai Rotem, 180 zostanie wyprodukowanych w Korei Południowej, a reszta na licencji w Polsce – podał FT.

Hyundai Rotem zorganizował ceremonię z okazji dostawy głównego czołgu bojowego K2 Gap Filler w swojej fabryce w Korei Południowej w dniu 19 października 2022 r. (Zdjęcie pliku, dzięki uprzejmości Yonhap)

Według FT nie jest zaskoczeniem, że szybki wzrost pozycji Seulu jako gracza w światowym przemyśle obronnym – a zwłaszcza jego wejście na europejski rynek obronny – wywołał mieszane uczucia wśród niektórych zachodnich urzędników i kadry kierowniczej ds. obronności.

„Rzucili wyzwanie konkurencji w zakresie cen i harmonogramów dostaw, a także przyjmowali od nas zamówienia” – powiedział gazeta mający siedzibę w Azji menedżer wiodącej amerykańskiej firmy z branży obronnej.

Napisz do Ri-Ahn Kim pod adresem [email protected]

Jongwoo Cheon zredagował ten artykuł.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *