Connect with us

Gospodarka

Korea Południowa i Polska podpisują partnerstwo na rzecz odbudowy Ukrainy

Published

on

Korea Południowa i Polska podpisują partnerstwo na rzecz odbudowy Ukrainy
Prezydent Yoon Suk Yeol przemawia podczas wspólnej konferencji prasowej po szczycie ze swoim polskim odpowiednikiem Andrzejem Dudą w czwartek (czasu lokalnego) w Pałacu Prezydenckim w Warszawie. Yonhap


Yoon i Duda badają sposoby na pogłębienie powiązań w dziedzinie obronności i energetyki jądrowej

Przez Nam Hyun-woo

WARSZAWA – Prezydent Yoon Suk Yeol w czwartek (czasu lokalnego) zgodził się na partnerstwo z prezydentem Polski Andrzejem Dudą na rzecz powojennej odbudowy Ukrainy, biorąc pod uwagę geopolityczną przewagę Warszawy we wspieraniu rozdartego wojną kraju.

Yoon i Duda odbyli szczyt podczas oficjalnej wizyty przywódcy Korei Południowej w Polsce, która jest jego pierwszą dwustronną wizytą w kraju europejskim od objęcia urzędu w maju 2022 roku. Yoon jest pierwszym prezydentem Korei Południowej, który odwiedził kraj Europy Środkowej od 2009 roku.


„Oba kraje stały się teraz niezastąpionymi partnerami w różnych dziedzinach, w tym w gospodarce, bezpieczeństwie i innych” – powiedział Yoon podczas wspólnej konferencji prasowej po szczycie.

„Handel między tymi dwoma krajami osiągnął w zeszłym roku rekordowe 9 miliardów dolarów (11,4 bilionów wonów), a Korea Południowa jest jednym z najlepiej inwestujących krajów w Polsce. I ja i prezydent Duda zgodziliśmy się kontynuować niezbędne wsparcie dla dalszego rozwoju dwustronnego handlu i inwestycji”.

Podczas szczytu oba rządy podpisały trzy protokoły ustaleń w sprawie ram promocji handlu i inwestycji, infrastruktury transportowej i odbudowy Ukrainy.

Protokół ustaleń w sprawie odbudowy Ukrainy szczegółowo opisuje, w jaki sposób Seul i Warszawa będą współpracować w zakresie gruntów, obszarów miejskich i infrastruktury w celu wspierania projektów odbudowy na Ukrainie.

Prezydent Yoon Suk Yeol i jego polski odpowiednik Andrzej Duda dokonują inspekcji gwardii honorowej podczas oficjalnej ceremonii przed szczytem w Pałacu Prezydenckim w Warszawie w czwartek (czasu lokalnego). Yonhap


Znaczenie relacji Seul-Warszawa gwałtownie wzrosło po inwazji Rosji na Ukrainę, która od zachodu graniczy z Polską.

Skłoniło to Polskę do drastycznego zwiększenia wydatków na obronność, przeznaczając w tym roku 4 procent produktu krajowego brutto na potrzeby wojskowe, ze szczególnym uwzględnieniem południowokoreańskich haubic i czołgów.

Ponadto bliskość logistyczna Polski i silne więzi z Ukrainą sprawiły, że wiele krajów, w tym Korea Południowa, postrzega Warszawę jako „centrum” dla projektów odbudowy Ukrainy, które mają wymagać zastrzyku kapitałowego w wysokości ponad 1 biliona dolarów. Jest to porównywalne z amerykańskim planem Marshalla z 1948 r., który zapewniał pomoc gospodarczą na odbudowę infrastruktury gospodarczej powojennej Europy.

„Uzgodniliśmy, że Korea Południowa i Polska mogą być optymalnymi partnerami do odbudowy Ukrainy” – powiedział Yoon. „Jestem przekonany, że MOU będzie dobrą podstawą do rozszerzenia współpracy pomiędzy firmami z obu krajów.”

Duda zauważył również, że „przyszłość współpracy między Polską a Koreą Południową rysuje się bardzo dobrze”, dodając: „Trzy memorandum będzie stanowić ważne możliwości współpracy obu krajów”.

Prezydent Yoon Suk Yeol rozmawia ze swoim polskim odpowiednikiem Andrzejem Dudą podczas ich szczytu w Pałacu Prezydenckim w Warszawie w czwartek (czasu lokalnego). Yonhap


W obszarze współpracy obronnej Yoon odniósł się do ubiegłorocznej umowy zbrojeniowej między Seulem a Warszawą i omówił z Dudą plan zakupu przez Polskę większej ilości południowokoreańskiej broni.

„Uzgodniliśmy, że współpraca obronna obu krajów będzie się rozwijać w bardziej wzajemny sposób” – powiedział Yoon.

W ubiegłym roku Seul i Warszawa podpisały kontrakty zbrojeniowe, które obejmowały 980 czołgów podstawowych K2, 648 haubic samobieżnych K-9, 48 lekkich samolotów szturmowych FA-50 i 288 wielorakietowych systemów rakietowych Chunmoo. W efekcie eksport broni z Korei Południowej do Polski od stycznia do maja br. wzrósł do 340 mln dolarów.

„Partnerstwo gospodarcze między Polską a Koreą Południową rozszerzyło się w ciągu ostatnich dwóch lat, zwłaszcza w dziedzinie bezpieczeństwa” – powiedział Duda. „Polskie wojsko zakupiło wiele broni z Korei Południowej, m.in. myśliwiec FA-50 i czołg podstawowy K-2. Polska nie tylko chce importować broń z Korei Południowej, ale chce też produkować broń z Korei Południowej w Polsce”.

Oprócz współpracy obronnej Yoon powiedział, że on i Duda zgodzili się, że „energia jądrowa jest optymalnym rozwiązaniem, które może zapewnić zarówno bezpieczeństwo energetyczne, jak i neutralność węglową” i obiecał zaoferować wsparcie rządowe firmom zaangażowanym w projekty polskiej elektrowni jądrowej.

Korea Południowa próbuje obecnie eksportować do Polski swoje reaktory jądrowe APR-1400, podczas gdy Korea Hydro & Nuclear Power, polska państwowa spółka energetyczna Polska Grupa Energetyczna oraz prywatna firma energetyczna ZE PAK podpisały memorandum o współpracy przy budowie projektu elektrowni jądrowej w Pątnowie w centralnej Polsce.

Liderzy zauważyli również, że południowokoreańskie firmy rozszerzają swoją obecność w Polsce w zaawansowanych branżach, takich jak akumulatory do pojazdów elektrycznych (EV) i zobowiązali się do wspólnych wysiłków w celu zabezpieczenia przyszłych motorów wzrostu.

Materiały katodowe, które są kluczowymi składnikami akumulatorów pojazdów elektrycznych, stanowiły w ubiegłym roku 27,2 proc. eksportu Korei Południowej do Polski. Południowokoreańska firma LG Energy Solution od 2017 roku prowadzi we Wrocławiu fabrykę akumulatorów do pojazdów elektrycznych, a jej łączna roczna produkcja sięga 70 gigawatogodzin.

Podczas środowego szczytu przywódcy potępili wystrzelenie przez Koreę Północną międzykontynentalnej międzykontynentalnej rakiety balistycznej i zgodzili się współpracować ze społecznością międzynarodową w celu zdecydowanej reakcji.

„Ja i prezydent Duda zdecydowaliśmy się zintensyfikować nasze wspólne wysiłki na rzecz poprawy sytuacji w zakresie praw człowieka w Korei Północnej, jednocześnie blokując delegowanie nielegalnej siły roboczej z Północy do Polski” – powiedział Yoon.

W 2016 i 2017 r. Polska zawiesiła wydawanie nowych zezwoleń na pracę i przedłużanie istniejących pozwoleń na ponad 500 pracowników z Korei Północnej w związku z wprowadzaniem w życie sankcji ONZ wobec Korei Północnej. Uważa się jednak, że nielegalni pracownicy z Korei Północnej nadal pracują w Polsce w przerażających warunkach.



Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *