Seul, Korea Południowa
CNN
—
Korea Północna nie będzie już dążyć do pojednania i ponownego zjednoczenia z Koreą Południową, powiedział Kim Dzong Un, po tym jak jego kraj zobowiązał się do wyniesienia na orbitę trzech nowych wojskowych satelitów szpiegowskich w 2024 r.
Kim powiedział, że stosunki międzykoreańskie stały się „stosunkami między dwoma wrogimi krajami a dwiema stronami wojującymi” – podała państwowa agencja informacyjna KCNA.
„Nadszedł czas, abyśmy uznali rzeczywistość i wyjaśnili nasze stosunki z Południem” – powiedział Kim, dodając, że jeśli Waszyngton i Seul podejmą próbę konfrontacji militarnej z Pjongjangiem, „sektor odstraszający przed wojną nuklearną nie zawaha się podjąć poważnych działań”. ”.
„Uważam, że konfrontacja z ludźmi, którzy ogłaszają nas „głównym wrogiem” i szukają jedynie okazji, jest błędem, którego nie możemy dłużej popełniać”.[our] „Upadek reżimu” i „zjednoczenie poprzez wchłonięcie” poprzez wspólną pracę na rzecz pojednania i zjednoczenia” – dodał Kim.
północ i Korea Południowa zostały od siebie odcięte od zakończenia wojny koreańskiej w 1953 r., która zakończyła się zawieszeniem broni. Obie strony, technicznie rzecz biorąc, nadal są w stanie wojny, ale oba rządy od dawna dążyły do celu, jakim jest zjednoczenie.
Stosunki uległy osłabieniu na przestrzeni dziesięcioleci, ale napięcia pozostały szczególnie wysokie w ostatnich latach po rozszerzeniu przez Kim Dzong Una krajowego programu broni nuklearnej pomimo międzynarodowych sankcji.
W zeszłym tygodniu KCNA poinformowała, że Kim to zrobił ufny Wzywa się armię tego kraju, przemysł zbrojeniowy, broń nuklearną i obronę cywilną do przyspieszenia przygotowań wojennych w odpowiedzi na „posunięcia konfrontacyjne” Stanów Zjednoczonych.
KCNA określiła wówczas sytuację polityczną i militarną na Półwyspie Koreańskim jako „poważną” i stwierdziła, że osiągnęła ona „ekstremalny” punkt z powodu Waszyngtonu.
Według Hoo Chiew-Pinga, starszego specjalisty w East Asian International Relations CAUCUS (EAIR) i członka Panelu Doradczego ds. Jądrowego regionu Azji i Pacyfiku (APNAP), ostatnie uwagi Kima na temat zjednoczenia były znaczące, ponieważ żegnał się on ze „stosunkami międzykoreańskimi”. w ostatnich latach .
„Będzie to kamień milowy na Półwyspie Koreańskim, gdzie Korea Północna będzie stanowczo sprzeciwiać się powiększaniu gałązki oliwnej przez przyszłe rządy Korei Południowej” – Hoo powiedział CNN.
Pjongjang jest bardziej zainteresowany rozszerzaniem więzi z obecnymi sojusznikami, takimi jak „Chiny i Rosja, a także wybraną siecią krajów na całym świecie, które będą w dalszym ciągu umożliwiać jego proliferację i zasięg finansowy” – dodała.
„Stany Zjednoczone, Korea Południowa i Japonia są na razie wyłączone ze strategicznego zaangażowania Kima”.
KCNA/Reuters
13 lipca 2023 r. z nieznanego miejsca w Korei Północnej wystrzelono rakietę balistyczną.
Ja Ian Chong, profesor nauk politycznych i badacz zagraniczny w Carnegie China, powiedział, że przemówienie Kima „odzwierciedla rzeczywistość, że zjednoczenie nie jest możliwe (w przypadku Korei) ani w krótkim, ani w średnim okresie”.
„Biorąc pod uwagę tę sytuację, pojawia się pytanie, czy brak zjednoczenia oznacza kontynuację status quo, czy też Korea Północna uważa, że musi działać, aby aktywniej się chronić, a nawet zapobiec ewentualnej agresji ze strony Korei Południowej” – dodał Chong.
„To pierwsze jest tolerowane, nawet jeśli Korea Północna stara się zwiększyć swoje zdolności obronne, ponieważ utrzymuje status quo i jest lepsze niż wiara w zbrojne zjednoczenie”. wzrosnąć” – ostrzegł.
Po wielokrotnych niepowodzeniach Korea Północna w listopadzie powiedział, że wystrzelił na orbitę swojego pierwszego satelitę szpiegowskiego.
Analitycy twierdzą, że jeśli statek kosmiczny zadziała, może znacznie poprawić zdolności wojskowe Korei Północnej i między innymi pozwolić jej na dokładniejsze namierzanie sił przeciwnika.
Jak wynika ze zdjęć udostępnionych przez media państwowe, Kim pochwalił osiągnięcie i świętował wraz z pracownikami miejsca startu. Korea Południowa nazwała ten wystrzelenie „wyraźnym naruszeniem” rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ zakazującej Korei Północnej stosowania technologii rakiet balistycznych.
W niedzielę KCNA poinformowała, że Korea Północna planuje w nowym roku wzmocnić ten program o trzy dodatkowe satelity szpiegowskie.
„Opierając się na doświadczeniach związanych z udanym wystrzeleniem i obsługą pierwszego satelity rozpoznawczego w 2023 r., ogłoszono zadanie wystrzelenia trzech kolejnych satelitów rozpoznawczych w 2024 r., aby aktywnie promować rozwój nauki i technologii kosmicznej” – czytamy w oświadczeniu.
W 2023 r. podobnie będzie w Pjongjangu Rozpoczęty serię testów międzykontynentalnych międzykontynentalnych rakiet balistycznych, w tym rakiety dalekiego zasięgu na paliwo ciekłe tzw ICBM Hwasong-17 17 grudnia Zdaniem ekspertów ds. obrony i regionalnych obserwatorów, świadczy to o „dojrzałym” północnokoreańskim programie rakietowym.
„Chociaż Korea Północna, jak każdy kraj, nie przeszła testów rakietowych, jasne jest, że ogólna niezawodność północnokoreańskich rakiet jest całkiem przyzwoita” – powiedział Jeffrey Lewis, profesor w Centrum Studiów nad Nieproliferacją Jamesa Martina w Instytucie Middlebury Studia Międzynarodowe. powiedział wcześniej CNN.
Testy Korei Północnej i mocna retoryka mogą pomóc Waszyngtonowi, powiedział Leif-Eric Easley, profesor na Uniwersytecie Ewha w Seulu.
„Zagrożenie ze strony Korei Północnej motywuje do większej współpracy trójstronnej między Stanami Zjednoczonymi, Japonią i Koreą Południową, w tym do udostępniania w czasie rzeczywistym danych dotyczących śledzenia rakiet. Urzędnicy w Seulu wiedzieli, że zbliża się test międzykontynentalnej rakiety balistycznej, i wcześniej skoordynowali działania z partnerami w Waszyngtonie i Tokio” – powiedział.