Connect with us

Gospodarka

Konsumpcja w Polsce szybko się ożywia, ale ożywienie ogólnego PKB jest powolne | Pstryknąć

Published

on

Konsumpcja w Polsce szybko się ożywia, ale ożywienie ogólnego PKB jest powolne |  Pstryknąć

Po dwóch kwartałach spadków konsumpcji gospodarstw domowych, w III kwartale br. nastąpiło ożywienie (0,8% r/r), do czego przyczyniła się silna dynamika wynagrodzeń (trzecia najwyższa realnie w indeksie GBI) oraz dochody do dyspozycji ogółem. Inwestycje wzrosły o 7,2% rok do roku, po wzroście o 10,5% rok do roku w drugim kwartale 2023 r. Zmiana stanu zapasów w dalszym ciągu miała silny negatywny wpływ na PKB, zmniejszając roczną stopę wzrostu aż o 7,7%. zwrotnica. Natomiast w dalszym ciągu utrzymywał się dodatni wkład eksportu netto do PKB (5,9 pkt. proc.), napędzany poprawą salda handlu zagranicznego. W III kw.23 eksport spadł o 11,0% r/r, a import o 20,3% r/r.

Miniony kwartał przyniósł długo oczekiwane, choć ograniczone, ożywienie gospodarcze. Konsumpcja, która znalazła się pod presją ze względu na wysoką inflację i wynikający z niej spadek realnej siły nabywczej prywatnych gospodarstw domowych, odradza się. Tymczasem utrzymuje się solidny wzrost inwestycji, napędzany przez duże firmy i sektor publiczny. Inwestycje to jasny punkt bieżącego cyklu, napędzany wysokimi zyskami przedsiębiorstw, wydatkami sektora energetycznego oraz wysokimi wydatkami ze środków UE przed zakończeniem prac nad wieloletnim budżetem UE na lata 2013-2020 (t+3).Wybory samorządowe w Polsce już za nami. tuż za rogiem. Nie osłabł natomiast negatywny wpływ cyklu korekty zapasów.

Dane za październik i nasze prognozy na listopad sugerują, że w IV kwartale 2023 r. ożywienie powinno być kontynuowane, choć jego tempo pozostaje powolne. Pod presją pozostaje zwłaszcza sektor przemysłowy, handel towarami konsumpcyjnymi (z wyjątkiem sektora motoryzacyjnego) i eksport. Oczekujemy, że wzrost PKB przyspieszy do około 2% r/r w IV kwartale 2023 r., a wzrost gospodarczy na poziomie 0,4% r/r przez cały 2023 rok. W nadchodzącym roku spodziewamy się wyraźniejszego przyspieszenia, przede wszystkim za sprawą dalszego ożywienia spożycia prywatnego. Prognozujemy wzrost PKB w przyszłym roku na poziomie 3%.

READ  Polska widzi słabe ożywienie w przemyśle | Pstryknąć

Biorąc pod uwagę zorientowaną na konsumpcję i wspierającą inflację strukturę PKB w nadchodzących kwartałach, osiągnięcie celu doprowadzenia CPI do celu będzie prawdopodobnie trudne. RPP prawdopodobnie pozostanie w trybie „poczekaj i zobacz” co najmniej do marca, do czasu udostępnienia nowych prognoz makroekonomicznych.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *