Świat
Koniec z „podwójnymi standardami” wśród uchodźców, ekspert ONZ wzywa Polskę | Wiadomości o migracji
Witamy Ukraińców uciekających przed wojną, w przeciwieństwie do traktowania innych migrantów i uchodźców w Warszawie, mówi specjalny sprawozdawca ONZ.
Polskie władze muszą przestać przetrzymywać migrantów w pobliżu białoruskiej granicy i położyć kres „bardzo odmiennemu” traktowaniu uchodźców ukraińskich i nieukraińskich, powiedział specjalny sprawozdawca ONZ ds. praw migrantów.
Felipe Gonzalez Morales pochwalił w czwartek działania polskich władz i obywateli, którzy udzielili schronienia i pomocy ponad dwóm milionom ukraińskich uchodźców i umieścili ich w swoich domach od początku rosyjskiej inwazji w lutym.
Powiedział, że obywatele spoza Ukrainy, którzy uciekają z tego kraju, mają trudności z uzyskaniem pozwolenia na pobyt i odpowiedniego mieszkania i nie korzystają z takiej samej ochrony prawnej.
@UNSR_Migracja #Polska za ciepłe powitanie od #Ukraina #Uchodźcyale dostęp do mieszkań i noclegów dla #migranci z innych krajów jest bardzo różna. Aby uniknąć utraty życia, #UE, #Polska & #Białoruś musi przestać #komplikacje i chronić prawa człowieka 👉https://t.co/wJ1StvI15W pic.twitter.com/QIuVdq6I1a
— Specjalne procedury ONZ (@UN_SPExperts) 28 lipca 2022
Niektórzy ludzie, którzy uciekli przed wojną, pochodzą z krajów trzecich, często z Bliskiego Wschodu, Azji lub Afryki, którzy w czasie inwazji studiowali lub pracowali na Ukrainie.
„Z niepokojem zauważam, że to podejście oparte na podwójnych standardach stworzyło poczucie dyskryminacji wśród obywateli krajów trzecich” – powiedział Morales w oświadczeniu po podróży do Polski i Białorusi w dniach 12-25 lipca.
Nie było natychmiastowego komentarza do oświadczenia Moralesa ze strony polskiego rządu lub polskiej straży granicznej.
Kryzys na granicy białoruskiej
Oprócz następstw wojny na Ukrainie, od połowy 2021 r. Polska stanęła w obliczu prób przekroczenia granicy z Białorusią i wjazdu do Unii Europejskiej przez dziesiątki tysięcy migrantów i uchodźców.
Kryzys skłonił Polskę do utworzenia strefy kryzysowej, wzniesienia stalowej bariery granicznej i rozpoczęcia kampanii pushback. Tymczasem szacuje się, że co najmniej 20 migrantów i uchodźców zginęło w lodowatych lasach i wrzosowiskach regionu.
Morales powiedział, że ci migranci i uchodźcy, z których wielu pochodzi z Bliskiego Wschodu i Afganistanu, są „rutynowo” przetrzymywani w de facto w polskich ośrodkach detencyjnych w pobliżu granicy, w tym dzieci, z naruszeniem międzynarodowego prawa humanitarnego. Powiedział, że osobiście odwiedził jeden z ośrodków i zobaczył tam dziesiątki członków rodziny z dziećmi.
„Wzywałem również Polskę do stosowania detencji migrantów jako ostateczności, aby powstrzymać praktykę przetrzymywania dzieci przez migrantów” – powiedział na wirtualnej konferencji prasowej.
„Wzywam odpowiednie władze do natychmiastowego zwolnienia dzieci bez opieki, dzieci z rodzinami, kobiet w ciąży i osób z chorobami psychicznymi do otwartych placówek” – powiedział.
Polska i inne państwa członkowskie UE oskarżyły Białoruś o wywołanie kryzysu przez latanie ludźmi z Bliskiego Wschodu i nakłanianie ich do nielegalnego wejścia do bloku w odwecie za zachodnie sankcje nałożone po spornych wyborach w tym kraju 10 sierpnia 2020 r. Mińsk skazany na szóstą kadencję przez wieloletniego prezydenta Aleksandra Łukaszenkę.
Mińsk zaprzeczył tym zarzutom.
„Organizator. Entuzjasta podróży. Rozwiązuje problemy. Miłośnik muzyki. Oddany uczony kulinarny. Nieuleczalny fan internetu. Zwolennik popkultury.”