Gospodarka
Koniec kryzysu politycznego: Polska ogłasza powrót polskiego posła do Izraela
„Ta decyzja stanowi pozytywny krok w naszych stosunkach dyplomatycznych i jestem pewien, że doprowadzi do jeszcze bliższej współpracy między naszymi krajami”.
Izrael i Polska ogłosiły w środę koniec kryzysu politycznego między obydwoma krajami i zapowiedziały powrót ambasadora Polski do państwa żydowskiego po pogorszeniu stosunków między obydwoma rządami.
Ogłoszenie nastąpiło po spotkaniu izraelskiego ministra spraw zagranicznych Eli Cohena ze swoim polskim odpowiednikiem Zbigniewem Rao w kraju europejskim i wznowieniu delegacji młodzieżowych do Polski, których Jerozolima zakazała w związku z próbami manipulowania treściami edukacyjnymi prezentowanymi izraelskim grupom.
„Gratuluję polskiemu rządowi decyzji o odesłaniu swojego ambasadora z powrotem do Izraela. Ta decyzja stanowi pozytywny krok w naszych stosunkach dyplomatycznych i jestem pewien, że doprowadzi do jeszcze bliższej współpracy między naszymi dwoma krajami” – powiedział premier Izraela Benjamin Netanjahu w oświadczeniu. „Nie mogę się doczekać kontynuacji dialogu i wzmocnienia naszych relacji”.
W lipcu ubiegłego roku Polska i Izrael zobowiązały się do naprawienia więzi, które rozpadły się po tym, jak Warszawa wprowadziła w 2021 r. ustawę ograniczającą Żydom możliwość odzyskania mienia z czasów II wojny światowej.
„Otwieramy nową kartę w stosunkach z Polską. Powrót polskiego ambasadora do Izraela, a także powrót delegacji młodzieżowych do Polski, to ważne kroki w umacnianiu więzi między krajami” – powiedział Cohen.
„Dzisiaj Polska jest bardzo ważnym czynnikiem w Europie i razem będziemy nadal rozwijać kwestie o znaczeniu politycznym” – kontynuował – „takie jak najskuteczniejsze sposoby radzenia sobie z zagrożeniem ze strony Iranu, którego terrorystyczne przerzuty w Europie są już widoczne” . „
„Podkreśliłem moim kolegom, że tylko kontynuacja ciężkich sankcji gospodarczych i politycznych wraz z wiarygodną groźbą militarną przyniesie pożądane rezultaty przeciwko terrorystycznemu reżimowi w Teheranie” – podsumował Cohen.
Komunikat pojawił się przy okazji wizyty dyplomatycznej izraelskiego ministra w Polsce, podczas której spodziewane było spotkanie z przywódcami społeczności żydowskiej w kraju oraz wizyta w Muzeum i Miejscu Pamięci Holokaustu w Warszawie.
„Piwny maniak. Odkrywca. Nieuleczalny rozwiązywacz problemów. Podróżujący ninja. Pionier zombie. Amatorski twórca. Oddany orędownik mediów społecznościowych.”