Świat
Kongres Peru daje zielone światło dla lewego gabinetu dla Castillo
LIMA, 27 sierpnia (Reuters) – Kongres Peru w piątek potwierdził powołanie nowego lewicowego gabinetu prezydenta Pedro Castillo, który pozwoli raczkującemu rządowi na realizację programu skoncentrowanego na wyższych wydatkach socjalnych w połączeniu z wyższymi podatkami dla skoncentrowanego przemysłu wydobywczego.
„Dziękuję (Kongresowi) za wotum zaufania” – napisał na Twitterze Castillo zaraz po głosowaniu. „Budowanie konsensusu pozwoli nam rządzić razem z ludźmi w celu opracowania polityk publicznych o społecznym obliczu”.
Łącznie 73 posłów głosowało za, a 50 przeciw zatwierdzeniu gabinetu. Partia Castillo, marksistowsko-leninowska Peru Libre, ma tylko mniejszość miejsc w Kongresie.
Głosowanie da administracji Castillo trochę wytchnienia po kontrowersyjnym pierwszym miesiącu pełnym zarzutów, że niektórzy członkowie gabinetu są blisko maoistowskiej grupy rebeliantów i mają niski wskaźnik poparcia wynoszący 38%.
„Tego popołudnia być może uznano przeciętny gabinet w historii republikanów” – powiedział Hernando Guerra Garcia, opozycyjny deputowany reprezentujący partię Popular Force.
Zwolennicy Castillo twierdzą natomiast, że rząd reprezentuje historycznie zmarginalizowanych Peruwiańczyków, którzy nie pochodzą ze stolicy, Limy.
Castillo objął urząd miesiąc temu po wygraniu prezydentury o zaledwie 0,25 punktu procentowego nad kandydatem Popular Force Keiko Fujimori. Jego skrajnie lewicowa platforma przestraszyła rynki, popychając jedyną walutę Peru do rekordowych poziomów.
Indeks giełdowy Peru wzrósł w piątek o 3,09%, choć niewiele zmienił się po głosowaniu rządu, co sugeruje, że inwestorzy już wycenili w potwierdzeniu.
Choć Castillo chce żądać od górników wyższych podatków – Peru jest drugim co do wielkości producentem miedzi na świecie – nie zaproponował jeszcze ram dla tego. Każda reforma podatkowa wymagałaby zgody Kongresu.
„Musimy pozyskać więcej zasobów, wykorzystując wysokie ceny sektora wydobywczego, które generują nadwyżki zysków” – powiedział w piątek w Kongresie minister finansów Pedro Francke, prosząc o pozytywne głosowanie.
„Musimy to zrobić, jednocześnie chroniąc konkurencyjność sektora… w żaden sposób nie chcemy zabijać złotej gęsi”.
Kontrowersyjna szafa
Publiczny sprzeciw wobec proponowanego gabinetu był zaciekły w dniach poprzedzających głosowanie, co skłoniło Castillo do zastąpienia skrajnie lewicowego ministra spraw zagranicznych bardziej umiarkowanymi wyborami przed piątkiem.
Źródła powiedziały Reuterowi, że Castillo rozważa szersze przetasowanie gabinetu, które ostatecznie nie nastąpiło.
Castillo jest piątym peruwiańskim prezydentem od pięciu lat, w okresie naznaczonym wrogością między władzą wykonawczą i ustawodawczą, w tym kilkoma próbami impeachmentu.
W obecnej kadencji rządzi centroprawicowa koalicja opozycyjna. Kilku z nich wyraziło zaniepokojenie nowym premierem Guido Bellido, który stoi na czele gabinetu.
Bellido staje przed śledztwem, czy „przeprosił za terroryzm” na podstawie postów na Facebooku opublikowanych wiele lat temu na poparcie byłego członka grupy rebeliantów Świetlistego Szlaku.
Maoistyczny Świetlisty Szlak zabił dziesiątki tysięcy Peruwiańczyków w latach 80. i 90. XX wieku. Bellido zaprzecza zarzutom i nie został oskarżony o popełnienie przestępstwa.
Sprawozdania Marcelo Rochabruna i Marco Aquino; Montaż przez Leslie Adler i Sandrę Maler
Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.
„Organizator. Entuzjasta podróży. Rozwiązuje problemy. Miłośnik muzyki. Oddany uczony kulinarny. Nieuleczalny fan internetu. Zwolennik popkultury.”