Connect with us

Najważniejsze wiadomości

Konflikt graniczny między Białorusią a Polską napędza napływ migrantów i obawy przed nowym kryzysem w Niemczech

Published

on

Konflikt graniczny między Białorusią a Polską napędza napływ migrantów i obawy przed nowym kryzysem w Niemczech

Berlin – W ostatnich miesiącach Niemcy odnotowują gwałtowny napływ migrantów i uchodźców z Polski. Migranci przybyli do Polski – i na teren Unii Europejskiej – podejmując wędrówkę przez oblodzone lasy wzdłuż granicy tego kraju z Białorusią. Należysz do tysięcy osób dotkniętych tym, co według UE jest wspólnym wysiłkiem autorytarnego przywódcy Białorusi”. używać imigracji jako broni w sytuacji patowej o sankcjach i prawach człowieka.

Rosnące napięcia między UE a wspieranym przez Rosję przywódcą siłacza Aleksandrem Łukaszenką powodują nowy europejski kryzys migracyjny. UE i USA oskarżyły Łukaszenkę o zwabienie migrantów z Iraku, Syrii i innych krajów ogarniętych konfliktami do stolicy Mińska obietnicą bezpiecznego przekroczenia polskiej granicy do UE.

Komisja Europejska twierdzi, że motywacją białoruskiego autokraty była destabilizacja regionu poprzez umożliwienie nielegalnej imigracji. Według UE jest to odwet za surowe sankcje gospodarcze, które UE nałożyła na swój reżim za rozprawienie się z prodemokratycznymi głosami po zdyskredytowanych wyborach.


Tysiące utknęło na granicy białorusko-polskiej

19:13

Jeśli jego celem było wywołanie napięć wewnętrznych w krajach UE, starania Łukaszenki wydają się procentować. Niedawny napływ uchodźców do Niemiec – głównie obywateli Syrii, Iraku i Afganistanu – ożywił naród niemiecki i wzbudził obawy, że przytłaczająca fala azylantów i migrantów w Europie może powtórzyć się w 2015 roku. Rozdarta wojną Syria dzieli opinie w całym kraju na pokładzie Europy i wielu uważa, że ​​podsyciło to falę populistycznej polityki.

Niedawny wzrost liczby napływających migrantów wywołał ostre rozmowy na temat przywrócenia kontroli granicznych z sąsiednią Polską, co nie miało miejsca od ponad dekady i podważyłoby ogólną politykę otwartych granic UE.

POLITYKA NIEMCY-POLSKA-BIAŁORUŚ-UE-MIGRANTÓW
Uchodźcy stoją na ogrodzeniu ośrodka przyjęć ośrodka recepcyjnego w Eisenhüttenstadt we wschodniej Brandenburgii, 25.10.2021.

JENS SCHLUETER / AFP / Getty


Największy ośrodek dla uchodźców na pograniczu polsko-niemieckim znajduje się w Eisenhüttenstadt we wschodnich Niemczech. Tamtejsi urzędnicy poinformowali CBS News, że w ostatnich miesiącach zaobserwowali gwałtowny napływ migrantów i uchodźców, a od sierpnia przetworzono 4500 osób, z których wszyscy przybyli przez Białoruś.

Tylko w październiku około 2400 migrantów przybyło do Niemiec po przejściu z Białorusi, a następnie przez Polskę.

Gwałtowny wzrost liczby skłonił niemiecką policję federalną do wezwania rządu do wprowadzenia tymczasowych środków kontroli w celu ograniczenia przepływu energii elektrycznej, ale oba kraje oświadczyły, że wspólna 286-milowa granica nie zostanie całkowicie uszczelniona.

Wielu w Niemczech obawia się takich scen, jak ta z kryzysu uchodźczego w 2015 roku, w której kanclerz Angela Merkel miała kontrowersyjna decyzja przyjąć milion uchodźców.


Europejski kryzys migracyjny

08:45

„Niemcy czują się bezradne” – powiedział Gerald Knaus, przewodniczący Europejskiej Inicjatywy Stabilności i doradca ds. migracji niemieckich polityków. „Liczba osób, które przekroczyły granicę, na której zwykle nie ma migrantów o nieuregulowanym statusie, z Białorusi do Polski i krajów bałtyckich, a następnie do Niemiec, jest bardziej niepokojąca niż znacznie większa liczba”. „

Knaus powiedział CBS News, że liczba osób przybywających do Niemiec jest nadal bardzo mała w porównaniu z 2015 r., ale sytuacja martwi Niemców z innych, mniej logistycznych powodów.

„To, co sprawia, że ​​jest to tak trudne politycznie, moralnie i strategicznie, to poczucie utraty kontroli” – powiedział. „To odczucie w Europie, że sam Łukaszenko decyduje o tym, ile osób przyjedzie”.


Migranci w „wojnie hybrydowej” wzdłuż Polaka…

04:09

W ośrodku dla uchodźców w Eisenhüttenstadt agencja CBS News spotkała się z migrantami, którzy opowiadali o swojej podróży do Niemiec. Nihad i Dahir z północnego Iraku powiedzieli, że polecieli do Mińska przez Turcję. Po spędzeniu dni w lesie w pobliżu białoruskiej granicy z Polską, w końcu uzyskali lokalizacje GPS, które obiecali im spotkać przemytnicy podczas nielegalnej podróży przez granicę.

Zostały załadowane na ciężarówkę za opłatą około 2400 USD za sztukę.

„Stanie w samochodzie przez czternaście godzin z 20 osobami” – wspomina Nihad.

Trasa ta stała się atrakcyjna dla migrantów, którzy mają środki na opłacenie przemytników i są gotowi podjąć ryzyko przekraczania ziemi niczyjej między Polską a Białorusią.

Jednak wraz ze wzrostem liczby rosną obawy Niemiec przed kolejnym ogromnym kryzysem migracyjnym i tym razem Niemcy nie wydają się gotowe do samodzielnego udźwignięcia ciężaru.

READ  Czas na polskie truskawki
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *