Gospodarka
Konferencja prasowa prezesa Glapińskiego potwierdza zmianę trendów w Polsce | Pstryknąć
Perspektywy inflacji
Glapiński zaobserwował dalszy spadek inflacji zasadniczej (o ok. 2/3 w stosunku do lutowego szczytu) i bazowej. Powtórzył, że Polska nie boryka się już z wysoką inflacją, która jego zdaniem wynika z wcześniejszych szoków zewnętrznych. Według prognozy Narodowego Banku Polskiego inflacja będzie nadal spadać, ale wolniej niż dotychczas. Ostatnie dwa miesiące 2023 roku raczej nie przyniosą znaczących zmian w inflacji. Oczekuje się, że cel inflacyjny zostanie osiągnięty do końca 2025 r., zatem horyzont powrotu inflacji do celu nie zmienił się istotnie w porównaniu z lipcową prognozą, pomimo obniżek stóp procentowych o 100 punktów bazowych. Prognoza makroekonomiczna zakłada, że stawka VAT na żywność pozostanie na poziomie zerowym, jednak listopadowa runda prognoz obarczona jest wyjątkowo dużą niepewnością.
Polityka pieniężna: Przed nami powolny spadek inflacji i duża niepewność
Przewodniczący RPP powiedział, że istotne obniżki stóp procentowych we wrześniu i październiku wynikają z niższej od wcześniejszych oczekiwań inflacji. W rezultacie Rada oceniła, że złagodzenie polityki pieniężnej nie wydłuży okresu powrotu inflacji do celu, ale będzie wspierać gospodarkę.
W listopadzie Rada podjęła decyzję o pozostawieniu stóp procentowych na niezmienionym poziomie, gdyż zakres obniżek stóp procentowych znacznie się zawęził po wcześniejszych obniżkach. Ponadto w ostatnim czasie znacząco wzrosła niepewność co do perspektyw inflacji w kolejnych kwartałach. Gubernator zauważył ograniczone informacje na temat przyszłej polityki fiskalnej i cen zarządzanych.
Glapiński podkreślił, że marcowa projekcja da jaśniejszy obraz perspektyw inflacji, która będzie oparta na nowych informacjach na temat polityki fiskalnej, cen regulowanych i wpływu tych czynników na ścieżkę inflacji.
Wnioski
Podczas konferencji prasowej Prezes NBP wielokrotnie podkreślał niepewność perspektyw inflacji, zwłaszcza w zakresie decyzji w sprawie cen regulowanych (prądu i gazu), utrzymania zerowej stawki VAT na żywność oraz konstrukcji polityki fiskalnej (jak silna jest ekspansja fiskalna) . będzie) w 2024 r.
Glapiński podkreślił także czynniki proinflacyjne, czyli podwyżki płac w sektorze gospodarstw domowych. Zabrakło natomiast ważnych wypowiedzi, które padły na konferencjach prasowych w ostatnich miesiącach, m.in. Np. niewiele lub wcale nie widzieliśmy komentarzy na temat tempa wzrostu gospodarczego, pojawiało się stwierdzenie, że osiągnięcie realnej stopy -2% lub -3% zaszkodzi gospodarce.
Konferencję prasową Prezydenta rozumiemy jako zapowiedź utrzymania obecnego poziomu taryf przez dłuższy okres. To nowe podejście NBP jest pozytywne dla złotego, negatywne dla krótkich obligacji (które wyceniają zbyt duże obniżki stóp procentowych) i pozytywne dla długich obligacji (w miarę wzrostu szans na powrót CPI do celu, choć nieprędko).
Glapiński zwrócił uwagę na duże znaczenie marcowej prognozy NBP dla przyszłych decyzji Rady i zasugerował, że RPP może pozostawić stopy procentowe na niezmienionym poziomie w nadchodzących miesiącach. Nie powiedział, czy cykl łagodzenia polityki pieniężnej zostanie teraz przerwany, czy też zmiany stóp procentowych zostaną wstrzymane na dłuższy okres. Prezes NBP ocenił scenariusz ewentualnych podwyżek stóp procentowych jako mało prawdopodobny. W naszym scenariuszu bazowym zakładamy, że stopy NBP pozostaną niezmienione do końca 2024 roku.
„Piwny maniak. Odkrywca. Nieuleczalny rozwiązywacz problemów. Podróżujący ninja. Pionier zombie. Amatorski twórca. Oddany orędownik mediów społecznościowych.”