Connect with us

Zabawa

Kończy się drugi sezon Netflix The Mire, wyjaśnia: kto zabił Daniela Gwitta?

Published

on

Kończy się drugi sezon Netflix The Mire, wyjaśnia: kto zabił Daniela Gwitta?

„Błotnisko” 97 „jest kontynuacją mrocznego polskiego serialu obyczajowego „Brzęzawisko” i przenosi nas z powrotem w okolice Lasu Grontów i jego upiornej przeszłości. Od wydarzeń z poprzedniej Tajemnicy minęła już ponad dekada, ale złowieszczy las i jego tajemnice wciąż istnieją. Teraz, w obliczu niespodziewanej powodzi, która odsłania szkielety (dosłownie iw przenośni), które wielu mieszkańców miasta wolałoby trzymać w ukryciu, zagorzali dziennikarze Piotr i Witold po raz kolejny wpadają w mroczny i pokręcony spisek.

Przeskok serialu z lat 80. do 90. zaowocował również znacznymi zmianami w dystrybucji władzy, co oznacza, że ​​znacznie trudniej jest ukryć wybuchowe sekrety. Melancholijny finał sezonu daje nam kilka odpowiedzi, ale podobnie jak bohaterowie serialu, musimy szukać większej jasności. Przyjrzyjmy się bliżej zakończeniu 'The Mire’ 97′ i zobaczmy, co możemy znaleźć. PRZED SPOILERAMI.

Podsumowanie 2 sezonu błota

’The Mire’ 97′ otwiera się podczas niszczycielskiej powodzi, która zalewa niższe piętra większości budynków w mieście w pobliżu Gronty. Las, odkryty w zeszłym sezonie jako masowy grób z czasów II wojny światowej, jest po raz kolejny miejscem poważnego śledztwa, kiedy wśród szkieletów ofiar wojny odnaleziono niedawno martwe ciało młodego chłopca. Mika, doświadczony, ale zgorzkniały miejscowy policjant, jest sądzony wraz z warszawską sierżantką Anną. Oboje wkrótce odkrywają serię niepokojących nagrań głosu chłopca, które prowadzą ich do ćpuna o imieniu Raptor, który pod naciskiem Miki przyznaje się do zbrodni.

Anna, przekonana, że ​​zabójca chłopca wciąż jest na wolności, kontynuuje śledztwo. Zauważa również, że nowe osiedle mieszkaniowe na obszarze znanym jako Oaza Estate pozostało nietknięte przez przypływ, mimo że stało na drodze, gdy las został zalany z powodu przerwanych wałów przeciwpowodziowych. Podejrzewając sabotaż, rozpoczyna również śledztwo w sprawie dewelopera, który jest właścicielem Oaza Estate i wkrótce odkrywa, że ​​ma on romans z matką zmarłego chłopca.

Tymczasem Piotr, awansowany na redaktora naczelnego „Kuriera”, próbuje odnaleźć zaginionego syna jednego z głównych beneficjentów jego gazety – Kielaka. Podczas poszukiwań trafia pośród najwyraźniej porwanych przyjaciół Waldka, którzy wkrótce obezwładniają Piotra i przetrzymują go jako zakładnika. Jeden z pracowników Piotra, Kazik, również zostaje wzięty jako zakładnik przez bandytów za zaglądanie do sabotowanych grobli w lesie. Wkrótce okazuje się, że śmierć chłopca i zerwanie wałów, które zalały las i miasto, popełniła ta sama grupa.

Koniec drugiego sezonu Mire: Kto zabił Daniela Gwitta?

Anna i Mika w końcu są w stanie wytropić zabójcę chłopca, którym okazuje się być nie kto inny jak miejski prokurator, który jest również zamieszany w porwanie, a następnie zabójstwo syna Kielaka Waldka. Odkryto, że współpracował z deweloperem i zorganizował rozbiórkę wałów leśnych, aby zapobiec zalaniu posiadłości Oaza. W zamian mówi się, że urzędnik państwowy otrzymał dom na terenie posiadłości, a zabójstwo chłopca było niefortunnym efektem ubocznym, gdy nieświadomie dowiedział się o spisku.

READ  Szczyt studencki Festiwalu Filmowego w Lake Placid gromadzi najnowsze pokolenie filmowców -

W końcowych scenach sezonu widzimy Piotra dochodzącego do zdrowia w szpitalu po ucieczce przed porywaczami. Kiedy on i jego żona Teresa w końcu rozmawiają, odkrywają, że nie są razem szczęśliwi, a Teresa wyznaje, że jest zakochana w funkcjonariuszu policji. Widzimy też Witolda, który wreszcie pisze o okrucieństwach w mieście tuż po II wojnie światowej, mówi, że wciąż brakuje mu żywotnego świadka wydarzeń, których będzie nadal szukał.

I tak kończy się sezon, pozostawiając garść wskazówek, co się właściwie wydarzyło. Na szczęście główna tajemnica zmarłego chłopca Daniela dobiega końca. Jak widzimy w finale sezonu, chłopiec ukrywając się w domu prokuratora, podsłuchuje go i dewelopera dyskutującego o planie wysadzenia wałów przeciwpowodziowych. Ponieważ wierzy, że obaj mężczyźni w końcu wyszli, Daniel wychodzi ze swojej kryjówki, ale natychmiast podchodzi do niego w ciemności prokurator, który uderza bezbronnego chłopca o ścianę i powoduje, że traci przytomność.

Chociaż prokurator wygląda na nieco skruszonego, jego mordercze intencje zostają potwierdzone, gdy Daniel na krótko odzyskuje przytomność, ale zostaje siłą i śmiertelnie trzymany w wannie z wodą. Fakt, że Daniel usłyszał o planach prokuratora, jasno pokazuje, że pod żadnym pozorem nie pozwoliłby chłopcu żyć. Ale dlaczego Daniel nawet w domu prokuratora podsłuchał rozmowę, w której został zabity?

Daniel był w mieszkaniu prokuratora i szpiegował sąsiedni dom, który akurat należał do Piotra. Choć nie jest to konkretnie wymienione, możemy z rozsądną pewnością stwierdzić, że Piotr jest ojcem Daniela, o czym chłopiec mógł się przekonać na krótko przed śmiercią. Prawdziwa matka chłopca, Helena, miała krótki romans z Piotrem w 1984 roku, jak widzimy w 1. sezonie.

Chociaż prokurator też miał z nią romans, wyznaje Annie, że jest bezsilny, co oznacza, że ​​ojcem zmarłego chłopca jest Piotr. Dowiadujemy się również, że Helena zmarła przy porodzie, co oznacza, że ​​nigdy nie mogła powiedzieć Piotrowi o chłopcu. Co znamienne, list od Heleny, która wraca do Piotra po ponad dekadzie, jest tak naprawdę pisany przez jego nieślubnego syna Daniela, o którym Piotr nic nie wie.

READ  Durga Puja 2023 Obchody Durga Puja w Krakowie

Co się stało z Waldkiem?

Piotr jest zaangażowany w śledztwo w sprawie tajemniczego zniknięcia syna Waldka, patrona gazety Kielak. W końcu dowiaduje się, że syn spiskujący, który chce uciec ze swoim kochankiem, ale nadal wspiera go bogaty ojciec, udaje własne porwanie i zmusza ojca do zapłacenia astronomicznego okupu, który chce zatrzymać. Niestety, Waldek w realizacji swoich planów korzysta z pomocy prokuratora i jego kryminalnych asystentów, którzy zdradzają go i brutalnie mordują, a pieniądze zatrzymują dla siebie. Widzimy złowrogiego prokuratora, który się uśmiecha, gdy jest pytany, czy zatrzymał okup.

Jest bardzo prawdopodobne, że zabójstwo Waldka również pośrednio doprowadziło do zabójstwa Daniela. Po zabiciu Waldka prokurator ukrył jego ciało w cementowym fundamencie swojego nowo wybudowanego domu na osiedlu Oaza. Jak wyjaśnia deweloper, gdyby nieruchomość miała zostać zalana, należałoby wykopać fundament, co doprowadziłoby do odkrycia ciała i przestępstwa prokuratora. Stąd też urzędnik państwowy miał silny motyw, aby uniknąć zalania posesji, co skłoniło go do zorganizowania rozbiórki zapór przeciwpowodziowych w Gronty Forest, które odprowadzały wodę z posesji.

Czy Piotr i Teresa się rozwodzą?

Ostatnią rzeczą, jaką widzimy Piotra i Teresę, wydaje się, że zakończyły się jednomyślnie. Podczas gdy Piotr jest przetrzymywany jako zakładnik i konfrontowany z niemal pewną śmiercią, Teresa uświadamia sobie, że nie jest szczęśliwy w małżeństwie, Teresa odkrywa w sobie pewien aspekt, który ukrywała od czasów studiów. Gdy wspomina Piotrowi, że jest z kimś z policji, ma na myśli sierżant Annę, z którą ma gorący romans. Choć początkowo Teresa była zniesmaczona myślą o opuszczeniu nastoletniej córki i przeprowadzce z Anną do miasta, Teresa zmieniła zdanie, gdy Witold powiedział jej, że w młodym wieku podjął złą decyzję ze strachu i od tego czasu tego żałuje.

Oczywiście stary dziennikarz najprawdopodobniej mówi o czasie (1945), kiedy zdecydował się zostać w Polsce, zamiast podążać za Else i innymi więźniami niemieckimi, gdy zostali zabrani przez Rosjan. Na marginesie Teresa wspomina też, że wolałaby mieszkać w „gównianej dziurze” w mieście niż w luksusie w małym miasteczku, takim jak to, w którym się znajduje, o czym przypomina jej Anna. Policjant też wydaje się być głęboko zakochany w Teresie. Wydaje się więc niemal pewne, że Anna rozwiedzie się z Piotrem i przeprowadzi z Anną do Warszawy.

READ  Rainbow House reaguje na sankcje Komisji wobec Polski

Czy Witold myśli Else Köpke?

Ostatni raz Witold widział swoją dziewczynę Else w 1945 roku, kiedy została załadowana na ciężarówkę z innymi niemieckimi jeńcami wojennymi i wywieziona z Polski. Nie wsiadł z nią do zatłoczonego pojazdu i został z tyłu, ale nie mógł o niej zapomnieć. Witold, którego widzimy, jest w dużej mierze starą i posiwiałą wersją człowieka, który ma teraz obsesję na punkcie znalezienia Else. Po znalezieniu jej szkiców Lasu Gronty na jej pryczy w obozie jenieckim, przeszukiwał niemieckie czasopisma artystyczne w poszukiwaniu wskazówek na temat jej stylu rysowania.

W sezonie 1 w końcu znajduje obraz, który przedstawia las w ten sam złowrogi, nadprzyrodzony sposób, w jaki Else przedstawiał go wiele lat temu. Przekonany, że żyje, Witold planuje jechać do Berlina i jej szukać, ale mu przerywa. W sezonie 2 postanawia ponownie poszukać Else, a nawet pożycza pieniądze od Nadii, byłej prostytutki, z którą ma miłosny związek.

Jednak ponownie przerywa mu upadek martwego chłopca i zerwane tamy i nie może chodzić. Teraz, gdy widzieliśmy jego łamiącą serce historię miłosną z Else, wiemy bardziej niż kiedykolwiek, jak bardzo ją kocha i jak bardzo czuje się winny, że pozwolił jej odejść. Chociaż Witold ponownie nie może jej szukać, jest jedna duża różnica w stosunku do jego poprzedniej nieudanej próby.

Po wielu latach uparcie odmawiając tego, w końcu spisał raport o tym, co wydarzyło się w okolicy Gronty wkrótce po wojnie, i zawarł w nim historię Else. Jak mówi pracownikowi gazety, kiedy pokazuje mu szkic swojego artykułu, musi jeszcze znaleźć ważnego naocznego świadka, zanim będzie mógł go przesłać. Świadkiem tym jest nikt inny jak Else, która (najprawdopodobniej) odgrywa ważną rolę w pismach Witolda.

Wygląda więc na to, że stary reporter w końcu pogodzi się ze swoją przeszłością i otworzy również swój związek z Else. Fakt, że dzieli się swoją historią z Nadią, a ona popiera jego decyzję, również mocno wskazuje, że Witold wreszcie wyrusza w podróż do Niemiec w poszukiwaniu swojej dawno utraconej miłości. Czas pokaże, czy uda mu się odnaleźć Else po ponad 50 latach rozłąki (od 1945 do 1997).

Czytaj więcej: Czy bagno to prawdziwa historia?

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *