Zabawa
Koncert z Martą Argerich otwiera II Międzynarodowy Konkurs Chopinowski na instrumenty historyczne
Galowy koncert z argentyńską pianistką Marthą Argerich inauguruje II Konkurs Chopinowski na Instrumenty Historyczne w Warszawie
WARSZAWA, Polska – W czwartek uroczysty koncert z argentyńską pianistką Marthą Argerich był wydarzeniem otwarcia II. Konkursu Chopinowskiego na Instrumenty Historyczne w Warszawie.
Celem konkursu, rozpoczętego w 2018 roku, jest promocja wykonań historycznych XIX-wiecznej muzyki fortepianowej, przede wszystkim polskiego kompozytora Fryderyka Chopina.
Podobnie jak wielowiekowy Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina, ma on na celu promowanie talentów muzycznych i ułatwianie startu w międzynarodowych karierach. Bierze w nim udział 35 młodych pianistów.
Zawody rozpoczną się w piątek występem Amerykanina Dereka Wanga. Uczestnicy pochodzą także z Japonii, Chin, Włoch, Polski, Korei Południowej, Rosji, Australii i kilku innych krajów europejskich.
Grają na oryginalnych instrumentach z XIX wieku lub na replikach amerykańskiego producenta fortepianów historycznych Paula McNulty’ego. Zwycięzca zostanie ogłoszony 14 października.
W czwartkowym koncercie inauguracyjnym, z muzyką głównie Ludwiga van Beethovena, wystąpili także Polak Tomasz Ritter, zwycięzca pierwszej edycji konkursu i wicemistrz tego konkursu, oraz Japończyk Naruhiko Kawaguchi, który wykonał utwór napisany dla japońskiego kompozytora Dai Fujikura napisał otwarcie gali. Na koncercie, który zakończył się owacją na stojąco, wystąpił także Kanadyjczyk Bruce Liu, zwycięzca XVIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w 2021 roku.
Chopin urodził się w Żelazowej Woli pod Warszawą w 1810 roku, jego matka była Polką, a ojciec Francuzem, ale połowę życia spędził w Paryżu, gdzie komponował, koncertował i uczył gry na fortepianie.
Zmarł tam 17 października 1849 roku i został pochowany na cmentarzu Père Lachaise. Jego serce jest związane z kościołem Świętego Krzyża w Warszawie.
Typowy awanturnik. Zły odkrywca. Przyjazny myśliciel. Introwertyk.