Zabawa
Koncert z Martą Argerich otwiera II Międzynarodowy Konkurs Chopinowski na instrumenty historyczne
WARSZAWA – Galowy koncert z argentyńską pianistką Marthą Argerich był w czwartek wydarzeniem otwarcia II Konkursu Chopinowskiego na instrumenty historyczne w Warszawie.
Wprowadzony w 2018 roku, Konkurs ma na celu promocję wykonań historycznych XIX-wiecznej muzyki fortepianowej, przede wszystkim polskiego kompozytora Fryderyka Chopina.
Podobnie jak wielowiekowy Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina, ma on na celu promowanie talentów muzycznych i ułatwianie startu w międzynarodowych karierach. Bierze w nim udział 35 młodych pianistów.
Zawody rozpoczną się w piątek występem Amerykanina Dereka Wanga. Uczestnicy pochodzą także z Japonii, Chin, Włoch, Polski, Korei Południowej, Rosji, Australii i kilku innych krajów europejskich.
Grają na oryginalnych instrumentach z XIX wieku lub na replikach amerykańskiego producenta fortepianów historycznych Paula McNulty’ego. Zwycięzca zostanie ogłoszony 14 października.
W programie znalazł się także czwartkowy koncert inauguracyjny z muzyką Ludwiga van Beethovena Polak Tomasz Ritter, Laureatka pierwszej edycji konkursu, wicemiss w tym konkursie oraz Japonka Naruhiko Kawaguchi, która na uroczystym otwarciu wykonała utwór japońskiego kompozytora Dai Fujikury. Kanada Bruce’a LiuKTO zwyciężył w XVIII Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina w 2021 roku również zagrali na koncercie, który zakończył się owacjami na stojąco.
Chopin urodził się w Żelazowej Woli pod Warszawą w 1810 roku, jego matka była Polką, a ojciec Francuzem, ale połowę życia spędził w Paryżu, gdzie komponował, koncertował i uczył gry na fortepianie.
Zmarł tam 17 października 1849 roku i został pochowany na cmentarzu Père Lachaise. Jego serce jest związane z kościołem Świętego Krzyża w Warszawie.
Prawa autorskie 2023 Associated Press. Wszelkie prawa zastrzeżone. Materiał ten nie może być publikowany, rozpowszechniany, przepisywany ani rozpowszechniany bez pozwolenia.
Typowy awanturnik. Zły odkrywca. Przyjazny myśliciel. Introwertyk.