technologia
Komitet J-Power dla nowej elektrowni węglowej w zachodniej Japonii, Energy News, ET EnergyWorld
„Zdecydowaliśmy się anulować nasz plan po rozważeniu perspektyw popytu w zachodniej Japonii, zwiększeniu mocy odnawialnych i innych okolicznościach w naszym środowisku biznesowym” – powiedział Hitoshi Kanno, dyrektor zarządzający J-Power na konferencji prasowej.
Ten ruch znajduje się w samym środku rosnącego globalnego trendu w kierunku dekarbonizacji. Po tym, jak Chugoku Electric Power i JFE Steel anulowały plan budowy elektrowni cieplnej w zeszłym miesiącu.
J-Power, największy w Japonii generator energii węglowej, planował również zbudowanie generatora gazu w elektrowni węglowej nr 2 na swojej stacji Matsushima w Nagasaki w południowej Japonii, aby poprawić wydajność i zmniejszyć emisję CO2.
„Chcemy w przyszłości dalej redukować emisje CO2 poprzez jednoczesne spalanie biomasy i amoniaku oraz wykorzystanie w przyszłości technologii CCUS (Carbon Capture Use and Storage)” – powiedział Kanno.
„Byłby to pierwszy krok w kierunku realizacji naszego celu, jakim jest zrealizowanie produkcji wodoru wolnej od CO2 oraz produkcji i dostaw wodoru wolnego od CO2” – powiedział.
J-Power wykorzysta technologię opracowaną w ramach projektu Osaki CoolGen w Hiroszimie w zachodniej Japonii. To generuje energię elektryczną za pomocą turbin gazowych i parowych w ramach połączonego cyklu zgazowania węgla i zamienia węgiel w gaz palny z dużą zawartością wodoru, powiedział rzecznik firmy.
Dodał, że dzięki systemowi zgazowania istniejącej elektrowni o mocy 500 megawatów (MW) 40-letnia elektrownia poprawi swoją wydajność o 5 punktów procentowych do 46% i zmniejszy emisję CO2 o 11% w porównaniu z obecnym poziomem.
J-Power ogłosił w lutym, że zmniejszy emisję CO2 o 40% do 2030 roku, zamykając stare elektrownie węglowe i modernizując niektóre istniejące elektrownie za pomocą zaawansowanych technologii, takich jak zgazowanie.