Najważniejsze wiadomości
Komisja Europejska daje zielone światło miliardowej morskiej turbinie wiatrowej w Polsce
Komisja Europejska zatwierdziła polski program wsparcia morskiej energetyki wiatrowej zgodnie z unijnymi zasadami pomocy publicznej.
Pomoc jest przyznawana w formie dwukierunkowej premii różnicowej przez okres 25 lat, ale tylko do 100 000 godzin pełnego obciążenia na megawat zainstalowanej mocy. W tym modelu ta zmienna składka jest obliczana jako różnica między ceną referencyjną a ceną rynkową energii elektrycznej. Jeżeli cena rynkowa jest niższa od ceny referencyjnej, beneficjentom przysługują płatności równe różnicy między tymi dwoma cenami.
Jeżeli jednak cena rynkowa jest wyższa niż cena referencyjna, beneficjenci muszą zapłacić rządowi różnicę między tymi dwiema cenami.
Program ma maksymalny całkowity budżet w wysokości 22,5 mld EUR i będzie obowiązywał do 2030 r.
W styczniu polski Senat uchwalił Ustawę morską o rozwoju morskich farm wiatrowych na polskim Bałtyku. Po wejściu w życie ustawy polskie koncerny energetyczne pozbędą się większości swoich zasobów węgla i skupią się bardziej na morskiej energii wiatrowej.
„Potencjał energetyczny Bałtyku jest ogromny, a warunki w polskiej części morza należą do najlepszych dla tego typu inwestycji. Powinniśmy to wykorzystać. Docelowo możemy podłączyć do polskiego systemu do 28 GW mocy w morskich farmach wiatrowych i tym samym stać się liderem rynku w regionie ”- powiedziała na początku tego roku Kamila Tarnacka, wiceprezes Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej.
„Zapalony odkrywca. Miłośnik piwa. Miłośnik bekonu. Fanatyk sieci. Przedsiębiorca. Pisarz”.