Gospodarka
Komisja Europejska chce wzmocnić transgraniczne prawa rodzicielskie – EURACTIV.com
W środę (7 grudnia) Komisja Europejska zaproponowała nowe przepisy, które zapewnią uznawanie więzi rodzicielskich ustanowionych w jednym państwie członkowskim UE w całej Unii.
To Sugestia ma na celu zapewnienie praw dzieci, w tym prawa do tożsamości i niedyskryminacji podczas przemieszczania się w UE, i oczekuje się, że wywoła kontrowersje w niektórych państwach członkowskich ze względu na włączenie „rodzin tęczowych” lub rodzin rodziców LGBTQ+.
„Wszystkie dzieci powinny mieć takie same prawa, niezależnie od tego, jak zostały poczęte lub urodziły się i jaki rodzaj rodziny mają” – powiedział komisarz ds. sprawiedliwości Didier Reynders podczas prezentacji wniosku.
Według Komisji około 2 mln dzieci na całym kontynencie może obecnie znaleźć się w sytuacji, w której ich prawa nie są jednakowo przestrzegane ze względu na różnice w prawnym uznawaniu rodzicielstwa w 27 państwach członkowskich.
Aplikacja
Chociaż prawo do swobodnego przemieszczania się jest gwarantowane przez prawo UE, dzieciom przeprowadzającym się do innych krajów UE nadal można odmówić prawa do dziedziczenia lub świadczeń alimentacyjnych, w zależności od prawa krajowego. Jednocześnie rodzice mogą utracić prawo do decydowania o stanie zdrowia lub edukacji, jeśli państwo członkowskie nie zagwarantuje im praw rodzicielskich.
Proponowane przepisy mają na celu zapewnienie rodzicom większej pewności prawa w sytuacjach transgranicznych oraz zmniejszenie kosztów postępowania sądowego dla rodzin ubiegających się o uznanie praw transgranicznych.
Tymczasem, zgodnie z nowymi przepisami, orzeczenia sądowe dotyczące rodzicielstwa w jednym kraju UE powinny być uznawane także w innych państwach członkowskich.
Ponadto Komisja zaproponowała utworzenie europejskiego zaświadczenia o rodzicielstwie, które można wykorzystać do udowodnienia rodzicielstwa dziecka w przypadku przeprowadzki do innego kraju.
Unikanie sytuacji zawieszenia prawnego
W przeszłości rozbieżności w uznawaniu rodzicielstwa między krajami UE prowadziły do sytuacji, w których dzieci znajdowały się w prawnym zawieszeniu.
Przykładem jest tzw Sprawa Baby Saryw którym władze bułgarskie odmówiły córce pochodzącej z Hiszpanii pary osób tej samej płci wydania aktu urodzenia, ponieważ Bułgaria nie uznaje małżeństw osób tej samej płci ani praw rodzicielskich par osób tej samej płci.
W 2021 r. Europejski Trybunał Sprawiedliwości orzekł, że chociaż państwa członkowskie nie mogą być zmuszane do prawnego uznania par osób tej samej płci i ich rodzicielstwa, muszą stać na straży praw par i ich dzieci wynikających z prawa UE, w tym rodzin tęczowych.
Jednak sprawa Baby Sary utknęła w martwym punkcie, ponieważ władze bułgarskie odmawiają uznania praw rodzicielskich obu matek.
opór państw UE
Chociaż wniosek Komisji nie zmienia jurysdykcji krajowych w prawie rodzinnym, nowym przepisom prawdopodobnie sprzeciwią się państwa członkowskie sprzeciwiające się małżeństwom osób tej samej płci, takie jak Polska.
„Nie chcemy zmieniać prawa krajowego” – powiedział Reynders, dodając, że państwa członkowskie „mają swobodę decydowania, kto może zostać rodzicem”.
Komisarz powiedział, że egzekutywa UE będzie pracować nad przekonaniem wszystkich krajów UE do zatwierdzenia nowych zasad, które będą wymagały jednomyślnej zgody, aby wejść w życie.
„Chcemy po prostu skupić się na prawach dzieci” – dodał Reynders.
[Edited by János Allenbach-Ammann/Eleonora Vasques/Nathalie Weatherald]
„Piwny maniak. Odkrywca. Nieuleczalny rozwiązywacz problemów. Podróżujący ninja. Pionier zombie. Amatorski twórca. Oddany orędownik mediów społecznościowych.”