Gospodarka
Komisarz UE jest optymistą: zablokowane przez Polskę fundusze unijne mogą wkrótce zostać uwolnione
WARSZAWA
Według wysokiego urzędnika unijnego, Polska i Komisja Europejska powinny wkrótce dojść do porozumienia, które uwolniłoby wstrzymane fundusze unijne.
„Mam nadzieję, że ogólne porozumienie w pozostałych kwestiach zostanie osiągnięte bardzo szybko. Abyśmy mogli normalnie funkcjonować w ramach polityki spójności”, powiedziała Anadolu Elisa Ferreira, komisarz UE ds. spójności i reform.
UE zablokowała 35,4 mld euro (39 mld dolarów) funduszy na odbudowę po koronawirusie w związku ze sporami dotyczącymi zarzutów, że Polska naruszyła unijne przepisy dotyczące praworządności. W 2022 r. wyznaczono kamienie milowe w obszarach niezawisłości sędziowskiej i zielonej energii, aby ocenić zgodność Polski z postulatami UE.
Komisja nałożyła również na Warszawę grzywnę w wysokości 1 miliona euro dziennie po tym, jak Polska odmówiła zastosowania się do poprzedniego orzeczenia Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości (ETS). Później obniżyła grzywnę do 500 000 euro dzień po tym, jak polski parlament w lutym przyjął dwie ustawy, które rząd miał nadzieję odblokować fundusze. Najważniejszym działaniem byłoby rozpatrzenie przez Naczelny Sąd Administracyjny spraw dyscyplinarnych sędziów i likwidacja kontrowersyjnej Izby Sądu Najwyższego
Jednak ETS orzekł na początku tego miesiąca, że Polska złamała prawo UE reformą sądownictwa z 2019 r. i podtrzymał decyzję Komisji o nałożeniu na Polskę grzywny.
Wyrok został wydany, gdy wybory parlamentarne miały się odbyć jeszcze w tym samym roku.
Porusza się, aby uwolnić gotówkę
Drugim ważnym kamieniem milowym są zmiany w polskiej ustawie o elektrowniach wiatrowych blokujące rozwój lądowych farm wiatrowych w Polsce.
Krytycy twierdzą, że obowiązujące przepisy blokują grunty pod inwestycje pod nowe turbiny od 2016 r., kiedy rządząca partia PiS nakazała, aby turbina znajdowała się co najmniej dziesięciokrotnie wyżej od budynków mieszkalnych.
Według Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej zmiana zmniejszy potencjalne inwestycje w energetykę wiatrową na lądzie od 60 do 70%.
„Oczywiście jest coś bardziej fundamentalnego, co dotyczy warunków w zakresie europejskich pieniędzy. A za tym podążają moi koledzy – powiedział Ferreira. „Prowadziliśmy bardzo konstruktywny dialog, zwłaszcza z Pudą, polskim ministrem finansów i polityki regionalnej Grzegorzem” – dodała.
Komisja Rosyjska
Tymczasem na początku czerwca UE wszczęła postępowanie przeciwko Warszawie w związku z ustawą powołującą komisję do zbadania przypadków „rosyjskich wpływów” w Polsce.
Rząd stwierdził, że komisja jest niezbędna do wzmocnienia „spójności i bezpieczeństwa wewnętrznego Polski”, podczas gdy krytycy twierdzą, że będzie wymierzona w polityków opozycji w okresie poprzedzającym wybory parlamentarne w tym roku.
Komisja, zatwierdzona przez polski parlament w maju, zbada domniemaną rosyjską ingerencję w latach 2007-2022.
Został skrytykowany przez UE i USA, które argumentowały, że jego uprawnienia mogą być wykorzystane do ingerencji w wybory, a Polska później osłabiła plany przez prawodawców głosujących za zakazaniem komitetowi uprawnień do zakazywania ludzi na okres do 10 lat. Proponowana poprawka trafia teraz do Senatu.
Polska opozycja nazwała ustawę „Lex Tusk” i argumentowała, że ma ona na celu zdyskredytowanie lidera głównej partii opozycyjnej i byłego premiera Donalda Tuska.
Zapytany, czy wrześniowe wybory parlamentarne zmienią harmonogram negocjacji, Ferreira powiedział: „To jest sprawa polska. Musimy po prostu uszanować wynik”.
Witryna internetowa Agencji Anadolu zawiera tylko część wiadomości oferowanych subskrybentom w systemie AA News Broadcasting System (HAS), w formie podsumowania. Skontaktuj się z nami w sprawie opcji subskrypcji.
„Piwny maniak. Odkrywca. Nieuleczalny rozwiązywacz problemów. Podróżujący ninja. Pionier zombie. Amatorski twórca. Oddany orędownik mediów społecznościowych.”