Świat
Komentarze Macrona „zaskakują” wyższych urzędników tajwańskich
TAJPEJ, 12 kwietnia (Reuters) – Komentarze prezydenta Francji Emmanuela Macrona na temat Tajwanu są zastanawiające, powiedział wysoki rangą tajwański polityk, zastanawiając się, czy ideały wolności, równości i braterstwa, które były założycielami Francji, wyszły już z mody.
W wywiadzie udzielonym podczas podróży do Chin, której celem było zademonstrowanie europejskiej jedności w polityce wobec Chin, Macron ostrzegł przed wciągnięciem się w tajwański kryzys napędzany „amerykańskim rytmem i chińską przesadną reakcją”.
Wezwał także Unię Europejską do zmniejszenia zależności od Stanów Zjednoczonych i stania się „trzecim biegunem” w sprawach światowych obok Waszyngtonu i Pekinu.
Przewodniczący parlamentu Tajwanu, You Si-kun, napisał na Facebooku późnym wtorkiem o zrzucie ekranu raportu na temat komentarzy Macrona na temat Tajwanu, kwestionujących zaangażowanie Francji w wolność.
„Czy „liberté, égalité, fraternité” wyszło z mody?” – napisał, odnosząc się do oficjalnego francuskiego motta „Wolność, równość, braterstwo”.
„Czy można to po prostu zignorować, skoro już jest częścią Konstytucji? A może zaawansowane kraje demokratyczne mogą ignorować życie i śmierć ludzi w innych krajach?” – dodał You, jeden z założycieli rządzącej na Tajwanie Demokratycznej Partii Postępu. „Działania prezydenta Macrona, wiodącej międzynarodowej demokracji, wprawiają mnie w zakłopotanie”.
Chiny prowadzą ćwiczenia wojskowe na Tajwanie od soboty po tym, jak prezydent Tajwanu Tsai Ing-wen wróciła z podróży do Stanów Zjednoczonych, gdzie spotkała się z przewodniczącym Izby Reprezentantów USA Kevinem McCarthym.
Francja, podobnie jak większość krajów, nie ma formalnych stosunków dyplomatycznych z Tajwanem, do którego rości sobie pretensje Chiny, ale de facto utrzymuje ambasadę w Tajpej i dołączyła do innych sojuszników USA w podkreślaniu potrzeby pokoju w Cieśninie Tajwańskiej.
Ministerstwo Spraw Zagranicznych Tajwanu próbowało we wtorek zbagatelizować uwagi Macrona, ale stwierdziło, że „odnotowało” to, co powiedział.
„Departament Stanu dziękuje Francji za wielokrotne wyrażanie obaw dotyczących pokoju i stabilności w Cieśninie Tajwańskiej w wielu różnych miejscach na arenie międzynarodowej” – powiedział rzecznik Jeff Liu dziennikarzom, w tym podczas niedawnego szczytu przywódców francusko-brytyjskich i szefów rządów. „Jest to kontynuacja konsekwentnego stanowiska i stanowiska Francji”.
Reportaż Bena Blancharda. Montaż przez Gerry’ego Doyle’a
Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.
„Organizator. Entuzjasta podróży. Rozwiązuje problemy. Miłośnik muzyki. Oddany uczony kulinarny. Nieuleczalny fan internetu. Zwolennik popkultury.”