Connect with us

Nauka

Kolumbia eksploduje w kosmosie – Americas Diálogo

Published

on

Kolumbia eksploduje w kosmosie – Americas Diálogo

Władze kolumbijskie są zdeterminowane, aby wkroczyć w rozwój przestrzeni kosmicznej i zaczęły czerpać korzyści z danych gromadzonych między innymi na temat wywiadu, kartografii, klimatu, rolnictwa, przestrzeni powietrznej i bezpieczeństwa lądowego. W przyszłości Kolumbia będzie chciała stworzyć własną agencję kosmiczną.

Na razie kolumbijskie siły powietrzne (FAC) uruchomiły Centrum Operacji Kosmicznych (SpOC) Akademii Lotnictwa Wojskowego im. Marco Fidela Suáreza w Cali, wydział Valle del Cauca.

„To centrum lotnicze jest strategicznym krokiem naprzód dla FAC, ponieważ pozwoli nam przeprowadzać analizę pogody kosmicznej, planowanie i symulację orbity, a także obliczenia kolizji kosmicznych” – powiedział porucznik. Dialog 25 września. „Ponadto będziemy mogli zarządzać, obsługiwać, programować i konserwować satelity kolumbijskie. Jesteśmy teraz drugim ośrodkiem w Ameryce Łacińskiej, pierwszym jest Centrum Operacji Kosmicznych w Brazylii”.

SPACE CENTRUM KOL 2
Centrum Operacji Kosmicznych Kolumbijskich Sił Powietrznych umożliwi analizę informacji geoprzestrzennych pochodzących z obserwacji Ziemi i big data. (Zdjęcie: Kolumbijskie Siły Powietrzne/Twitter)

SpOC, zainaugurowany 28 lipca, ma konstrukcję inspirowaną satelitami typu CubeSat i jest wyposażony w najnowocześniejszy sprzęt do dowodzenia, kontroli i wykonywania operacji kosmicznych, powiedział FAC w oświadczeniu. Ponadto ten nowy strategiczny zasób ułatwi analizę informacji geoprzestrzennych z obserwacji Ziemi wraz z innymi aplikacjami dzięki integracji przetwarzania danych. Ponadto będzie prowadzić ciągły monitoring zagrożeń środowiskowych i spowodowanych przez człowieka oraz zasobów naturalnych w kraju, poinformował FAC za pośrednictwem Twittera.

FAC, który obecnie posiada satelitę FACSAT-1, ogłosił, że do 2023 r. ma nadzieję umieścić na orbicie drugiego satelitę: FACSAT-2 Chiribiquete, nazwany na cześć Narodowego Parku Narodowego Chiribiquete, położonego w kolumbijskiej Amazonii w departamentach Caquetá i Guaviare. Satelita będzie zbierać m.in. informacje dotyczące ochrony środowiska kraju.

Kosmiczna przyszłość

Dzięki tym postępom kolumbijska społeczność kosmiczna jest niespokojna i optymistycznie nastawiona do możliwych dalszych kroków. Kolumbijski oddział organizacji pozarządowej National Space Society (NSS) z siedzibą w Waszyngtonie podkreśla znaczenie utworzenia Kolumbijskiej Agencji Aeronautycznej w celu promowania rozwoju polityki i programu kosmicznego.

READ  W polskich szkołach czeka nawet 700 tys. ukraińskich uchodźców

„To nie tylko agencja, ale jednocześnie polityka kosmiczna. Musimy mieć program kosmiczny, a to dwie różne rzeczy” – powiedział pułkownik (emerytowany) Raúl Gutiérrez, prezes NSS Kolumbia. Dialog. „Polityka mówi co, po co i dlaczego; a program określa, jak i co zostanie zrobione. A do tego wykonawcą jest Agencja Lotnicza”.

Rozwój przestrzeni kosmicznej jest dla NSS Kolumbia kwestią przekrojową, którą uważają za znacznie więcej niż kwestię rakiet, satelitów czy astronautów. Postrzegają to jako problem ukośny, który może mieć pozytywny wpływ na wszystko, począwszy od rolnictwa, prawa kosmicznego, a nawet sztuki. W związku z tym, ostrzega NSS Colombia, szkolenie talentów ludzkich w kraju i za granicą jest koniecznością.

„Pierwszą rzeczą, jaką Kolumbia musi zrobić w ramach swojego programu kosmicznego, jest rozwój krajowych zdolności satelitów obserwacyjnych Ziemi, a później będziemy musieli przeanalizować kwestię satelitów telekomunikacyjnych” – powiedział pułkownik Gutiérrez. „W ramach tego programu kosmicznego musimy również szkolić odpowiednie ludzkie talenty i oferować im możliwości pracy w różnych obszarach kosmicznych”.

20 września FAC ogłosił, że pierwszy zespół naukowców przeprowadził w Analog Astronaut Training Center (AATC) misję analogową, będącą symulacją misji kosmicznej, w habitacie o warunkach podobnych do tych na Księżycu. w Polsce.

Rząd Kolumbii podjął również inne kroki w kierunku przyszłości w kosmosie. Wraz z Narodową Agencją Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej (NASA) 10 maja podpisała Porozumienie Artemis. Dokument ten, oparty na Traktacie ONZ o przestrzeni kosmicznej z 1967 r., określa zasady dobrych praktyk i rozpowszechniania danych naukowych dotyczących przyszłego Księżyca i innych ciał niebieskich.

Dzięki temu wpisowi, wskazanemu przez FAC, Kolumbia będzie miała możliwość uczestniczenia w eksperymentach naukowych i eksploracji kosmosu. Ponadto stał się 19. krajem, który przystąpił do umów od czasu ich utworzenia w 2020 r., będąc trzecim krajem Ameryki Łacińskiej, który przystąpił po Meksyku i Brazylii.

READ  Producent luksusowych jachtów wykorzystany przez Rafę Nadala i Fernando Alonso do otwarcia stoczni w Ras Al Khaimah

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *