technologia
Koder Intel AV1 przewyższa NVIDIA i AMD
Intel jest pierwszym producentem procesorów graficznych, który oferuje możliwość kodowania AV1 wewnątrz Zestawienie grafiki łukowej. Mieliśmy szczęście zobaczyć kodowanie w akcji dzięki YouTuberowi EposVox testującemu technologię na karcie graficznej Arc A380. YouTuber odkrył, że AV1 jest bardzo wydajny w przypadku strumieni wideo, które generują niski bitrate. Przewyższał wszystkie kodery sprzętowe H.264, takie jak B. koder NVENC konkurencyjnej firmy NVIDIA.
Koder Intel AV1 przewyższa konkurencyjny kodek wideo NVENC H.264 firmy NVIDIA
Wiele filmów w YouTube, które są oglądane codziennie, przyjęło nowe kodowanie AV1, szczególnie w ostatnich latach rozwoju. Kodowanie wideo AV1 firmy Intel został pierwotnie opracowany przez Alliance for Open Media w 2015 roku jako otwarty, bezpłatny format kodowania wideo. Format jest teoretycznie rewolucyjny i darmowy, dzięki czemu jest bardziej dostępny dla użytkowników i użyteczny w Internecie. AV1 generuje mniejsze rozmiary plików niż format H.264 i oferuje znacznie większą zdolność kompresji.
W ostatnich latach AV1 jest coraz częściej stosowany w platformach strumieniowania wideo i szerzej stosowany w architekturach kart graficznych, takich jak seria NVIDIA RTX 30, architektura RDNA 2 firmy AMD, a ostatnio w układach iGPU firmy Intel. Sony włączyło tę technologię również do systemu gier konsoli PlayStation 4 Pro.
Jeśli chodzi o tworzenie treści, zwłaszcza strumieniowanie, AV1 nie doświadczył pełnego wykorzystania, nawet przy dostępnym kodowaniu wideo. Obecne silniki graficzne nie obsługują silników kodera AV1. Dzięki obsłudze oprogramowania procesor systemu może korzystać z kodeka AV1. Jednak sprzęt zdolny do prawidłowego przyspieszenia kodowania AV1 nigdy nie został opracowany, z wyjątkiem najnowszych kart graficznych Arc firmy Intel.
W powyższym filmie EposVox umieścił koder AV1 firmy Intel i przetestował tę technologię z wieloma koderami H.264. Testy obejmowały AMD AMF, Intel Quick Sync, NVIDIA NVENC oraz opcje oprogramowania dostępne w pakietach strumieniowych, takich jak: B. oprogramowanie do przesyłania strumieniowego OBS.
YouTuber wykorzystał narzędzie do testowania VMAF firmy Netflix, które pozwala użytkownikowi analizować jakość wideo z oceną od 0 (co byłoby uważane za niemożliwe) do 100 (najlepsza jakość wideo, jaką można sobie wyobrazić). Narzędzie porównawcze porównuje jakość wideo z nieskompresowanym wideo i jest testowane z prędkością 3,5 MB/s, 6 MB/s i 8 MB/s.
Użyte wideo to materiał z gry Battlefield 2042. Przy prędkości 3,5 Mb/s koder wideo AV1 firmy Intel uzyskał 83 punkty, a przy 6 Mb/s uzyskał 90 punktów na 100 dostępnych. Z drugiej strony, NVIDIA zdobyła NVENC 71 przy 3,5 MB/s, ale 8 MB/s dało 85 punktów. AMD i jego koder AMF były podobne do NVIDIA, a koder Intel Quick Sync uzyskał odpowiednio 76 i 87. Intel obecnie używa kodera Quick Sync na platformie Alder Lake.
Test porównawczy stworzony przez EposVox pokazuje, że kodek wideo Intel AV1 działa o szesnaście procent lepiej niż NVIDIA i AMD.
OBS zaoferował zaskakujące wyniki dzięki zaprogramowanemu programowemu koderowi H.264 x264 VerySlow. Zintegrowane oprogramowanie oferowało 78 punktów przy 3,5 Mb/s i 88 przy 6 Mb/s. Jednak nie jest to opłacalny format do przesyłania strumieniowego, więc streamerom lepiej jest całkowicie unikać tego ustawienia.
Ponieważ EposVox ogólnie wykształcił użytkowników w zakresie przesyłania strumieniowego, warto zauważyć, że 3,5 Mb/s jest bardziej dostępny dla widzów i słodkie ustawienie podczas korzystania z kodowania Intel i AV1. Zapewnia jakość strumienia, która jest bardziej dostępna i zużywa mniej zasobów niż konkurencyjne firmy.
Źródła wiadomości: Tomek’, sprzęt s
Produkty wymienione w tym poście
„Certyfikowany guru kulinarny. Internetowy maniak. Miłośnik bekonu. Miłośnik telewizji. Zapalony pisarz. Gracz.”