Sport
Kobiety świata jednoczą się
W normalnych okolicznościach, stypendyści Kościoła Ewangelicko-Luterańskiego w Ameryce College Scholarships for International Women spotykają się raz w roku w Chicago, aby nawiązywać kontakty i wymieniać się pomysłami. Każdy ma plan, aby pomóc swoim ojczystym krajom, powiedziała Naomi Mbise, studentka trzeciego roku Cal Lutheran z Tanzanii.
Odwołanie niedawnych spotkań z powodu pandemii COVID-19 nie powstrzymało ELCA International Women Leaders (IWL) przed nawiązywaniem kontaktów. Na przykład Mbise współpracuje z dwoma absolwentami z 2021 r., aby pomóc ubogim dziewczętom z Kamerunu i Tanzanii ukończyć szkołę średnią i realizować swoje marzenia.
„Nie wiem, w jaki sposób nawiązaliśmy kontakt, ale mimo wszystko udało nam się” – powiedziała Mbise, odnosząc się do swoich „siostr” z Kamerunu, które uczęszczały do college’ów St. Olaf i Concordia w ramach programu stypendialnego. Chociaż jej ojczyzna i Tanzania oddalone są od siebie o tysiące kilometrów, powiedziała: „Wszystkim nas łączy pasja, że chcemy, aby kobiety w naszych społeczeństwach miały dostęp do edukacji formalnej i możliwości edukacji międzynarodowej, tak jak my”.
Od czterech lat Cal Lutheran przyjmuje młode kobiety z Palestyny, Tanzanii i Polski w ramach programu IWL, co jest jedną z korzyści przynależności uczelni do ELCA. Grupa z siedzibą w Chicago identyfikuje kandydatów na stypendia za pośrednictwem kościołów luterańskich w krajach o niskich dochodach. Po konkurencyjnym procesie składania wniosków, ELCA co roku przekazuje 20 000 USD na studenta, plus pewne wydatki na książki, wizy i loty do domu.
Nawet przy znacznej równowadze dla studentów, obejmującej wyżywienie i zakwaterowanie, powiedział Dane Rowley, dyrektor ds. rekrutacji międzynarodowych w Cal Lutheran, inwestycja uniwersytetu jest jeszcze większa.
Program IWL oferuje „poziom wsparcia dla studentów, jakiego nie oferuje żaden inny program stypendialny” – powiedział Rowley.
Tamar Haddad ’21, pierwszy IWL Fellow w Cal Lutheran, jest Palestyńczykiem z Jerozolimy, który ukończył studia muzyczne. Swoim przedsiębiorczym pędem na wiele sposobów dała przykład, o co chodzi w programie IWL.
Jako student Haddad napisał i opublikował książkę, Przyszłość Palestyny: jak dyskryminacja hamuje zmiany. Uczęszczała do Model United Nations i przemawiała przed Komisją ONZ ds. Statusu Kobiet. We współpracy z Cal Lutheran’s Hub101 uruchomiła program szkolenia przywódców dla młodzieży palestyńskiej.
Obecnie pracuje w Ferndale w stanie Waszyngton jako duszpasterz młodzieży luterańskiej i dyrektor chórów dziecięcych. Każdego roku podróżuje, aby uczyć umiejętności przywódczych uczniów w Betlejem i Jerozolimie.
Haddad i Mbise szybko stali się przyjaciółmi, a następnie współlokatorami w 2019 roku. Mibse kontynuuje studia w zakresie nauk politycznych i teologii oraz przywództwa chrześcijańskiego i jest współzałożycielem afrykańskiego stowarzyszenia studentów na kampusie. Trzecia stypendystka, Julia Raszka z Polski, studiuje teatr i psychologię na pierwszym roku studiów. Uczelnia planuje co dwa lata przyprowadzać stypendystę IWL, aby utrzymać mentoring rówieśników.
Od dzieciństwa Raszka chciała być artystką sceniczną. Na południu Polski śpiewała z chórem gospel oraz grała na pianinie i klarnecie, zanim znalazła społeczność w teatrze muzycznym. Za pośrednictwem swojego kościoła luterańskiego dowiedziała się o możliwości uczęszczania na pełne stypendium do college’u ELCA w Stanach Zjednoczonych. To była ekscytująca wiadomość, chociaż nazwa programu sprawiła, że zaczęła się zastanawiać, czy to była słuszna decyzja.
W końcu zdała sobie sprawę, że zaczęła rozwijać umiejętności przywódcze jako kierownik sceny i performer, więc Young Life Club poprosił ją, by poprowadziła studium biblijne. Po powrocie do Polski ma nadzieję wykorzystać swoje umiejętności teatru muzycznego, być może szkoląc młodych artystów i tworząc własne sztuki.
Pastor tymczasowy Cal Lutheran, wielebny Mark Holmerud, powiedział, że Mbise i Raszka mieli ogromny wpływ.
„Łączysz się z ludźmi, którzy nie mają pojęcia, jak wygląda życie poza Kalifornią, a tym bardziej w Stanach Zjednoczonych” – powiedział.
Odwiedzać elca.org/Our-Work/Global-Mission/International-Leaders Informacje o programie IWL. Aby uzyskać szczegółowe informacje na temat międzynarodowego przyjęcia do Cal Lutheran, przejdź do CalLutheran.edu/admission/international.html.
Kevin Matthews jest byłym redaktorem CLU Magazine.
„Idol nastolatek przyszłości. Specjalista od totalnej popkultury. Miłośnik internetu. Wannabe odkrywca.”