Nauka
Kobiety nadal płacą najwyższą cenę za wojnę na Ukrainie, ostrzega IRC
Warszawa, 25 listopada 2022 — W Międzynarodowym Dniu Eliminacji Przemocy wobec Kobiet, Międzynarodowy Komitet Ratunkowy (IRC) wraz z Feminoteka Fundacja wezwać darczyńców i społeczność międzynarodową do zjednoczenia się w celu umieszczenia ochrony kobiet w centrum reakcji na kryzys na Ukrainie. Dziewięć miesięcy od nasilenia się wojny na Ukrainie jest aż 93% uchodźców pozostających w Polsce kobiety i dzieci – wiele z nich doświadcza wyzysku podczas swoich podróży lub opuszcza domy, w których doświadczyły już przemocy.
Podobnie jak w przypadku wszystkich kryzysów humanitarnych, wojna tocząca się na Ukrainie spowodowała wzrost poziomu przemocy wykorzystywanej jako broń wojenna, ale była też świadkiem rosnącej liczby przypadków przemocy domowej. Kobiety i dziewczęta nie tylko są narażone na wysokie ryzyko nadużyć w drodze do bezpieczeństwa, ale często nie znajdują ochrony, której potrzebują, gdy docierają do miejsc docelowych w Europie. W Polsce sytuację pogarszają istniejące wcześniej bariery prawne w zakresie opieki zdrowotnej w zakresie zdrowia seksualnego i reprodukcyjnego.
Konieczna jest pomoc humanitarna organizacje działa w krajach przyjmujących ukraińskich uchodźców, współpracuje z międzynarodowymi darczyńcami, władzami lokalnymi i krajowymi Priorytet potrzeby kobiet i dziewcząt oraz są dobrze wyposażone, aby zapewnić im wszelkie niezbędne usługi i wsparcie. Wszystkie podmioty muszą zjednoczyć się w solidarności, aby złagodzić ryzyko, w tym ryzyko związane z handlem ludźmi, nierównościami, przemocą seksualną lub dyskryminującymi barierami na rynku pracy, na jakie mogą napotykać kobiety i dziewczęta w krajach przyjmujących.
Barbara Araujo, kierownik ds. ochrony kobiet i wzmocnienia pozycji IRC, powiedziała:
„Jeszcze przed eskalacją konfliktu dwie trzecie kobiet na Ukrainie doświadczyło w swoim życiu jakiejś formy przemocy ze względu na płeć. Kryzys Ukrainy to przede wszystkim kryzys ochronny, w którym zdecydowaną większość dotkniętych to kobiety i dziewczęta. Nie jest jednak jasne, ile funduszy jest dostępnych na świadczenie usług ratujących życie osobom, które przeżyły, oraz na ochronę osób zagrożonych nadużyciami. Rządy-darczyńcy powinny zapytać, jak wygląda finansowanie pomocy humanitarnej priorytetowejak potrzeba wykwalifikowany usług dla kobiet i dziewcząt oraz stopień, w jakim ich potrzeby są obecnie zaspokajane”.
Feminotekawe współpracy z IRC Polska otworzyło w Warszawie bezpieczną przestrzeń dla kobiet, które uciekły z Ukrainy i doświadczyły przemocy. W starannie zorganizowanej przestrzeni klienci znajdują wygodne miejsce do życia, szukają wsparcia i informacji psychospołecznych, uczestniczą w warsztatach na temat swoich praw i są kierowani do najróżniejszych usług wsparcia.
Joanna Piotrkowska, prezes Feminotekapowiedział:
„Po okropnościach wojny kobiety uciekające z Ukrainy i przybywające do Polski nie zasługują na nic poza troską i ochroną. Nasze miejsce jest bezpieczną przystanią dla kobiet i ich dzieci, aby mogły się wyleczyć i odzyskać siły. Widzimy, że podczas gdy wiele kobiet dotkniętych wojną na Ukrainie przeżyło przemoc związaną z wojną, większość kobiet, z którymi pracujemy, uniknęła przemocy domowej. Bez względu na doświadczenia osoby, które przeżyły przemoc i traumę spotęgowaną trwającą wojną, pilnie potrzebują pomocy. wykwalifikowany usług, aby pomóc im odzyskać siły, połączyć się z ich potencjałem i rozwijać się”.
W lutym 2022 r. IRC uruchomił akcję ratunkową w związku z wojną na Ukrainie, współpracując bezpośrednio i z lokalnymi partnerami, aby dotrzeć do najbardziej potrzebujących. W Polsce udzielamy pomocy finansowej najsłabszym rodzinom, poprawiamy dostęp do pomocy prawnej oraz zapewniamy szereg spersonalizowanych usług ochrony, w tym bezpieczne miejsca dla kobiet i dzieci. Razem z Feminotekapołączyliśmy siły, aby kobiety miały w Warszawie bezpieczną przystań, by mogły otrząsnąć się po wojennych doświadczeniach i stanąć na własnych nogach. Feminoteka ma wieloletnie doświadczenie we wspieraniu kobiet, które ucierpiały z powodu GBV, aby jak najlepiej zaspokoić potrzeby osób, które przeżyły; Przy wsparciu IRC, Feminoteka nadal wspiera kobiety dotknięte wojną na Ukrainie poprzez wysokiej jakości zarządzanie przypadkami z podejścia skoncentrowanego na ocalałych.
Reagując przez cały okres kryzysu, reagujemy na Ukrainie iw Mołdawii oraz prowadzimy działania skierowane do uchodźców ukraińskich w Rumunii, na Węgrzech, Słowacji, w Czechach i Bułgarii, a także w Niemczech, Włoszech, Grecji i Wielkiej Brytanii.
„Piwny maniak. Odkrywca. Nieuleczalny rozwiązywacz problemów. Podróżujący ninja. Pionier zombie. Amatorski twórca. Oddany orędownik mediów społecznościowych.”