Najważniejsze wiadomości
Kobieca delegacja z Polski odwiedza Albany w ramach programu open world
TROY — Pięć lat temu Jolanta Niezgodska została najmłodszą wybraną radną polskiego miasta Wrocławia.
A w zeszłym tygodniu wraz z pięcioma innymi kobietami na stanowiskach kierowniczych z Polski wsiadła do samolotu i po raz pierwszy poleciała do Stanów Zjednoczonych. Cel podróży: region stołeczny, gdzie delegacja weźmie udział w rozmowach na temat kobiet w przedsiębiorczości.
Uczestnicy, których gospodarzem było Międzynarodowe Centrum Regionu Stołecznego, zostali wybrani w ramach otwartego programu wymiany Biura Kongresu ds. Międzynarodowego Przywództwa.
„Nie mogę się doczekać, aby zapytać polityków, jak próbują rozwiązać wszystkie problemy, na które zwrócono im uwagę, a także interesuje mnie, w jaki sposób amerykańscy politycy znajdują sposoby na pomoc osobom i kobietom LGBT oraz… wspierać ich sytuacje” – powiedziała Niezgodska przez tłumacza.
Delegaci reprezentują różne obszary sfery politycznej, obywatelskiej i biznesowej swoich społeczności, od usług finansowych po public relations, i wszyscy przybyli do Albany z określonymi celami rozwoju zawodowego i osobistego. Dla większości z nich piątkowy lot na międzynarodowe lotnisko w Albany był pierwszą wizytą w Stanach Zjednoczonych.
W poniedziałek po południu przedstawiciele Empire State Development zorganizowali konferencję z delegacją, aby zwrócić uwagę na ważne i wpływowe kobiety w regionie stołecznym oraz omówić zachęty i programy agencji stanowej, w tym Departamentu Nauki, Technologii i Innowacji (NYSTAR), Global NY Program Funduszy Grantowych i Regionalna Rada Rozwoju Gospodarczego.
Większość rozmów toczyła się wokół 30-procentowego celu stanu w zakresie wykorzystywania przedsiębiorstw należących do mniejszości i kobiet do kontraktów rządowych. „Dlaczego 30 procent, a nie 50 procent, jeśli chodzi o nierówności?” zapytała jedna kobieta.
Heidi Knoblauch, tymczasowa dyrektor NYSTAR, odpowiedziała, że decydenci mają nadzieję na przyciągnięcie i zatrzymanie większej liczby kobiet w dziedzinach zdominowanych przez mężczyzn. „Poruszamy pancernik, nie jesteśmy w małej żaglówce, na której możemy zakręcić ani grosza” – powiedziała.
Dyskusja była dopiero początkiem podróży delegacji po regionie stołecznym, która obejmie spotkania z wybranymi urzędnikami, dyskusję przy okrągłym stole z programem Women@Work Times Union, wycieczkę po Centrum Rozwoju Małych Przedsiębiorstw Uniwersytetu Albany oraz wydarzenia networkingowe zostaje lokalnym właścicielem firmy. Ich pełen wrażeń tydzień zakończy się w sobotę przyjęciem pożegnalnym i przyjęciem koktajlowym w Polish American Community Center.
Chociaż uczestnicy byli dopiero po jednym dniu doświadczenia, uczestnicy opuścili okrągły stół z lepszym zrozumieniem, w jaki sposób rządy stanowe mogą wdrażać strategie mające na celu zwiększenie przywództwa kobiet na rynku pracy – rozmowy, które mają nadzieję śledzić, aby móc wykorzystać swój powrót do Polski do inicjować zmiany zarówno na szczeblu lokalnym, jak i krajowym.
„Bardzo doceniam to, że zwracacie uwagę na historię kobiet, w naszym kraju stawiamy tylko małe kroki, problematyka historii kobiet opiera się całkowicie na indywidualnej pracy i nie jest powiązana z żadnymi organizacjami ani programami rządowymi” – powiedziała Katarzyna Trzeciak, właścicielka biuro rachunkowe i radny gminy.
Program otwartego świata, ustanowiony przez Kongres w 1999 r., umożliwia uczestnikom programu głęboki wgląd w amerykańską politykę, dobre rządy i dyplomację obywatelską, będąc goszczonymi przez amerykańskie rodziny. Zobacz programy, aby uzyskać więcej informacji na temat Open World strona internetowa.
„Zapalony odkrywca. Miłośnik piwa. Miłośnik bekonu. Fanatyk sieci. Przedsiębiorca. Pisarz”.