Gospodarka
Kluczowe wydarzenia w regionie EMEA w przyszłym tygodniu | Artykuł
W przyszłym tygodniu uwaga skupi się na pierwszej decyzji RPP Polski, a po wyborach powszechnych można spodziewać się dalszego łagodzenia polityki pieniężnej. W innych krajach inflacja będzie prawdopodobnie wyższa w Czechach ze względu na efekt bazowy środków rządowych. Na Węgrzech spodziewamy się dalszej dezinflacji w październiku
Polska: NBP obniży stopy procentowe w listopadzie
Według wstępnych szacunków inflacja CPI w październiku uległa dalszemu osłabieniu i była nieco niższa od oczekiwań rynku. W takich warunkach wybór polityki polega na pozostawieniu stóp procentowych na niezmienionym poziomie lub obniżeniu ich o 25 punktów bazowych (do 5,50%), co uważamy za scenariusz bazowy.
Bank centralny opublikuje także nowe prognozy makroekonomiczne, które również mają dostarczyć ważnych wskazówek politycznych. Ogólnie rzecz biorąc, w 2024 r. prawdopodobnie nastąpi ożywienie gospodarcze, a dominującą rolę będzie odgrywać konsumpcja. Jednocześnie ścieżka inflacji powinna zostać skorygowana w dół ze względu na niższy punkt startowy – ale ponownie oznaczałoby to, że CPI powróci do celu 2,5% (+/- 1 pkt proc.) dopiero w 2025 r. Zobaczymy również, czy dodana zostanie prognoza na 2026 r., ponieważ może ona również dostarczyć kilku wskazówek dotyczących nadchodzących decyzji.
Konferencja prasowa Prezesa Narodowego Banku Polskiego Adama Glapińskiego jest uważnie obserwowana przez rynki, gdyż może dostarczyć wskazówek co do przyszłego kierunku polityki banku centralnego. Sprawdź naszą najnowszą zapowiedź tutaj.
Czechy: Wyższa inflacja w wyniku efektu bazy działań rządu
Dzięki podjęciu przez rząd działań mających na celu obniżkę cen energii w zeszłym roku inflacja w Czechach wchodzi w trzymiesięczną fazę ze znacznie niższymi efektami bazy. Pomimo stabilnych cen miesiąc do miesiąca, spodziewamy się wzrostu inflacji rok do roku z 6,9% do 8,4%. W porównaniu do września spodziewamy się wyższych cen żywności, odzieży i wypoczynku, głównie ze względu na czynniki sezonowe. Ceny paliw prawdopodobnie nieznacznie spadły, ale badanie GUS wskazuje na większy wzrost. Spodziewamy się więc stagnacji. Jednocześnie zakładamy, że ceny energii będą nadal spadać. Na październik (podobnie jak we wrześniu) część dostawców energii zapowiedziała dalsze obniżki cen energii elektrycznej i gazu. Jak zawsze wpływ na CPI jest kontrowersyjny, biorąc pod uwagę różną liczbę dotkniętych gospodarstw domowych. Nowa prognoza Narodowego Banku Czeskiego zakłada 8,3% w porównaniu do roku poprzedniego.
Węgry: Oczekujemy kontynuacji dezinflacji w październiku
Przyszły tydzień będzie na Węgrzech bardzo pracowity. Zaczynamy od danych o produkcji przemysłowej za wrzesień, które ponownie mogą być relatywnie słabe. Oprócz zwykłego braku popytu krajowego, który miał wpływ na lokalnych producentów działających na rynku lokalnym, pojawił się również wyjątkowy problem. Lokalną fabrykę Audi dotknął globalny problem informatyczny Volkswagena, który wstrzymał produkcję na jeden dzień i prawdopodobnie doprowadził do słabszego niż zwykle ożywienia po lecie.
Skoro mowa o słabym popycie krajowym, spodziewamy się, że wrzesień będzie kolejnym niezapomnianym miesiącem dla sprzedaży detalicznej, dotkniętym niskim nastrojem konsumentów, spadającymi płacami realnymi i rosnącymi cenami paliw. Ponieważ sektory eksportu nadal radzą sobie stosunkowo dobrze, widzimy to odzwierciedlenie w poprawie bilansu handlowego we wrześniu, gdy eksporterzy wracają z letnich zamknięć. Nie spodziewamy się istotnej poprawy sytuacji budżetu. Tak naprawdę wrześniową nadwyżkę postrzegamy jako jednorazową, a październik przyniesie kolejny miesięczny deficyt budżetowy.
Na koniec klejnotem w koronie jest piątkowy indeks cen towarów i usług konsumenckich, w przypadku którego spodziewamy się kontynuacji spadku inflacji w październiku ze względu na efekt bazy i ograniczoną siłę cenową przedsiębiorstw ze względu na ograniczenia popytu. Dodatkowo bardzo pomocna będzie korekta cen paliw w październiku, która w efekcie wpłynie na miesięczną stopę inflacji zasadniczej na poziomie 0,2%, co obniży inflację za rok poprzedni do niemal jednocyfrowej wartości.
Rumunia: NBR pozostawia główną stopę procentową na niezmienionym poziomie 7,00%
Listopadowe posiedzenie Rumuńskiego Banku Narodowego (NBR) odbędzie się w przyszłym tygodniu w środę. Zakładamy, że bank pozostawi podstawową stopę procentową na niezmienionym poziomie 7,00%. Opublikowany zostanie także nowy raport o inflacji, a ostatnie wydarzenia wskazują na ogólnie zrównoważone podejście do nowych prognoz Banku. Potencjał do wzrostu może wynikać z niedawnego załamania się inflacji, wyższych cen ropy, silnego wzrostu dochodów i potencjalnie inflacyjnego wpływu wyższych obciążeń z tytułu podatku dochodowego od osób prawnych. Potencjał do spadków wynika z wyraźnie słabszego wzrostu w połączeniu z podwyższeniem i rozszerzeniem górnego limitu marż na podstawowe artykuły spożywcze. W sumie nie spodziewamy się znaczących zmian w nowych prognozach banku. Wszelkie uwagi związane ze znaczną płynnością rynku międzybankowego są istotnym czynnikiem, o którym należy pamiętać.
Serbia: NBS pozostawia główną stopę procentową na niezmienionym poziomie 6,5%
Listopadowe posiedzenie Narodowego Banku Serbii (NBS) odbędzie się w przyszłym tygodniu w czwartek. Zakładamy, że bank pozostawi podstawową stopę procentową na niezmienionym poziomie 6,5%. Pojawia się także nowy raport o inflacji, a przy dodatnich płacach realnych od maja i znaczącym wzroście cen ropy nie możemy wykluczyć prognoz w nieco restrykcyjnym kierunku.
Kluczowe wydarzenia w regionie EMEA w przyszłym tygodniu
Pobierz artykuł w formacie PDF
Słowa kluczowe
„Piwny maniak. Odkrywca. Nieuleczalny rozwiązywacz problemów. Podróżujący ninja. Pionier zombie. Amatorski twórca. Oddany orędownik mediów społecznościowych.”