Gospodarka
Kluczowe wydarzenia w regionie EMEA w przyszłym tygodniu | Artykuł
Dane z Węgier prawdopodobnie pokażą lekką poprawę dynamiki gospodarczej, roczna inflacja w Turcji ma dalej rosnąć, natomiast w Polsce gwałtowny spadek inflacji sugeruje, że bank centralny będzie kontynuował cykl łagodzenia polityki pieniężnej
Węgry: Na podstawie danych dotyczących działalności oczekiwana jest niewielka poprawa dynamiki gospodarczej
Węgierski Główny Urząd Statystyczny opublikuje w przyszłym tygodniu najnowsze dane o aktywności gospodarczej. Bazując na miesięcznym rozwoju sektora detalicznego i przemysłowego, spodziewamy się lekkiej poprawy dynamiki. Mistrzostwa Świata w lekkoatletyce w Budapeszcie mogą tymczasowo zwiększyć sprzedaż detaliczną przy znacznym napływie turystów. Na podstawie niektórych wskaźników ankietowych i osiągnięć w zakresie letniej produkcji przemysłowej w ostatnich latach widzimy pewną poprawę w sektorach eksportowych i być może tym razem także tymczasowe wsparcie ze strony sektorów napędzanych popytem krajowym. Nie wierzymy, że ta poprawa będzie trwała, ale po czterech kwartałach technicznej recesji każda niewielka pozytywna zmiana, która może zakończyć fazę recesji, jest mile widziana.
Türkiye: Oczekuje się, że roczna inflacja wzrośnie do 61,5%
Biorąc pod uwagę pogarszającą się politykę cenową, słabość waluty, powszechne podwyżki płac i korekty podatków oraz znacznie ujemne realne stopy procentowe ex post i ex ante, inflacja prawdopodobnie pozostanie pod presją w krótkim okresie. W związku z tym spodziewamy się dalszego wzrostu rocznej inflacji do 61,5% we wrześniu (4,7% miesiąc do miesiąca) z 58,9% w poprzednim miesiącu.
Polska: Oczekiwana jest obniżka o 25 punktów bazowych
Biorąc pod uwagę gwałtowny spadek inflacji CPI we wrześniu, oczekuje się, że Narodowy Bank Polski będzie kontynuował cykl łagodzenia polityki pieniężnej w październiku. Obniżka ma być jednak mniejsza niż we wrześniu, aby uniknąć dalszej dewaluacji złotego. Reakcja rynku walutowego na wrześniową obniżkę stóp procentowych o 75 punktów bazowych najprawdopodobniej zaskoczyła RPP i może skomplikować dalszą dezinflację. Oczekujemy obniżki stóp procentowych o 25 punktów bazowych na środowym posiedzeniu politycznym oraz spadku podstawowej stopy procentowej NBP z obecnych 6,00% do 5,50% do końca 2023 roku.
Kluczowe wydarzenia w regionie EMEA w przyszłym tygodniu
Pobierz artykuł w formacie PDF
Słowa kluczowe
„Piwny maniak. Odkrywca. Nieuleczalny rozwiązywacz problemów. Podróżujący ninja. Pionier zombie. Amatorski twórca. Oddany orędownik mediów społecznościowych.”