Gospodarka
Kluczowe wydarzenia na rynkach rozwiniętych iw regionie EMEA w przyszłym tygodniu | Artykuł
USA: Fed nadal uważa, że musi bardziej zaostrzyć politykę pieniężną
Ostatnie słabsze tempo wzrostu zatrudnienia w sektorze prywatnym oraz niższe od oczekiwań dane o inflacji spowodowały, że w ostatnich dniach oczekiwania na ostateczną stopę procentową Fed spadły. Niemniej jednak Fed pozostaje przekonany, że musi jeszcze bardziej zacieśniać politykę, aby inflacja powróciła do 2% i tam pozostała. W pełni oczekujemy, że 26 lipca Rezerwa Federalna podniesie kolejne 25 punktów bazowych, ale wątpimy, czy decydenci zrealizują drugą podwyżkę stóp procentowych, którą przewidywali w swojej ostatniej rundzie prognoz.
Nadchodzące dane prawdopodobnie wskażą na spowolnienie wzrostu, przy czym oczekuje się, że aktywność przemysłowa pozostanie ograniczona. Badanie ISM dla przemysłu wskazuje na spadek (poniżej 50) przez osiem miesięcy z rzędu, podczas gdy niższe ceny energii spowodowały spadek liczby platform naftowych i gazowych obsługiwanych przez USA do 680 w zeszłym tygodniu z 755 na początku maja. Sprzedaż detaliczna będzie napędzana rosnącą sprzedażą samochodów i wyższą sprzedażą na stacjach benzynowych, ale poza tymi elementami oczekujemy, że sprzedaż będzie trudna. Cotygodniowe wyniki sprzedaży w tych samych sklepach Johnson Redbook okazały się ujemne rok do roku, podczas gdy liczba restauracji w restauracjach Opentable również spadła rok do roku. Kredyt konsumencki również zaczął zwalniać w ostatnich miesiącach, wskazując na słaby wzrost wydatków. Do obaw przed recesją dołącza piętnasty z rzędu spadek amerykańskiego indeksu referencyjnego Conference Board.
Dane o rynku mieszkaniowym prawdopodobnie poprawią się po serii bardzo mocnych odczytów w maju, zwłaszcza jeśli chodzi o liczbę rozpoczętych budów. Brak istniejących domów na sprzedaż i wysokie oprocentowanie kredytów hipotecznych utrudniają transakcje, ale aktywność budowlana poprawia się przy stabilnych cenach i wzroście sprzedaży nowych domów z powodu braku nieruchomości na rynku.
Wielka Brytania: Dane o inflacji w celu określenia skali sierpniowej podwyżki stóp
To, czy Bank Anglii podniesie w sierpniu kolejne 50 punktów bazowych, czy też zdecyduje się na mniejszą podwyżkę o 25 punktów bazowych, będzie prawie całkowicie zależeć od przyszłotygodniowych danych o inflacji. Czerwcowe spotkanie jasno pokazało, że bank koncentruje się wyłącznie na wskaźnikach CPI i płacach i niewiele więcej. W przyszłym tygodniu powinniśmy zobaczyć zauważalny spadek CPI, ale wynika to głównie z faktu, że prawie 10% wzrost cen paliw z czerwca ub.r. %. Inflacja cen żywności również prawdopodobnie nieco spadnie, między innymi dlatego, że inflacja cen producenta spada od kilku miesięcy. Inflacja bazowa również prawdopodobnie nieco spadnie, chociaż dla Banku Anglii komponent usług jest najważniejszy i spodziewamy się, że pozostanie na poziomie 7,4% – najwyższym poziomie po Covid. Według protokołu z czerwcowego posiedzenia, takie jest też oczekiwanie Banku Anglii.
Zakładając, że mamy rację co do inflacji usług, sierpniowe spotkanie będzie bardzo zacięte. Najnowsze dane o zatrudnieniu były pozytywne, ale zostały zniwelowane przez lepsze informacje o podaży pracy. Dalszy wzrost CPI w usługach prawdopodobnie scementowałby ruch o kolejne 50 punktów bazowych, a negatywna niespodzianka prawdopodobnie skłoniłaby wyborców do zmiany o 25 punktów bazowych.
Polska: Produkcja przemysłowa spada w czerwcu w porównaniu z rokiem poprzednim
Produkcja przemysłowa (czerwiec): -2,2% r/r
Prognozujemy, że produkcja przemysłowa w czerwcu pozostała ujemna i spadła piąty miesiąc z rzędu w ujęciu rocznym. Raport PMI z zeszłego miesiąca wskazuje na kolejny gwałtowny spadek nowych zamówień, zwłaszcza z Niemiec, co sugeruje, że słabość polskiego przemysłu prawdopodobnie utrzyma się w najbliższym czasie. Z pozytywnych rzeczy, produkcja dóbr kapitałowych w ostatnim czasie utrzymuje się na stabilnym poziomie, co pozwala oczekiwać dalszego wzrostu inwestycji.
PPI (czerwiec): 1,3% r/r
Szybki spadek inflacji cen producentów prawdopodobnie utrzymywał się w czerwcu, a roczny wzrost wykazuje tendencję do wartości ujemnych. W ujęciu miesięcznym wskaźnik cen producentów spadał od lutego tego roku, a ceny produkcji spadały miesiąc do miesiąca od listopada ubiegłego roku. Biorąc pod uwagę wysoką bazę odniesienia, doprowadziło to do szybkiego spadku rocznej inflacji hurtowej. Czerwcowy raport PMI pokazał, że presja na spadek cen w przemyśle pozostaje silna. Oczekujemy, że ceny producenta będą niższe w drugiej połowie 2023 roku niż w drugiej połowie 2022 roku.
Sprzedaż detaliczna (czerwiec): -5,5% r/r
Prognozujemy, że sprzedaż detaliczna towarów ponownie spadnie w czerwcu w związku z kontynuacją ogólnego spowolnienia popytu konsumpcyjnego. Wyższe ceny i pogorszenie realnej siły nabywczej gospodarstw domowych doprowadziły do obniżenia wydatków. Według naszych szacunków 2Q23 był trzecim z rzędu kwartałem z rocznym spadkiem spożycia indywidualnego w Polsce. Pewna poprawa powinna być widoczna pod koniec tego roku, gdy inflacja CPI spadnie, a płace realne ponownie wzrosną.
Płace (czerwiec): 12,1% r/r
Wzrost płac nominalnych ustabilizował się na niskim, dwucyfrowym poziomie. Oczekujemy, że presja płacowa utrzyma się w średnim okresie pomimo pewnego pogorszenia aktywności gospodarczej. Demografia zmniejsza podaż siły roboczej, a lukę tę w dużej mierze wypełnili imigranci. Ponadto rząd zabiegał ostatnio o drastyczne podwyżki płacy minimalnej. W 2024 roku płaca minimalna ma wzrosnąć o ponad 20%.
Zatrudnienie (czerwiec): 0,4% rdr
Poziom zatrudnienia w sektorze przedsiębiorstw nieco spadł w ostatnich miesiącach, a roczny wzrost pozostaje niski. Spowolnienie produkcji doprowadziło do spadku popytu na pracę w niektórych sektorach. Jednocześnie bezrobocie utrzymuje się na bardzo niskim poziomie, a podaż pracy jest ograniczona.
Turcja: Oczekiwana podwyżka stóp procentowych o 5 punktów procentowych do 20%
CBT przyznało, że inflacja znacznie przekracza swój cel, co wymaga skuteczniejszego wykorzystania polityki pieniężnej. Czerwcowa decyzja została odebrana jako „pierwszy krok w procesie zacieśniania polityki pieniężnej”. W tym kontekście i rosnąca presja cenowa spowodowana i) przeniesieniem kursu walutowego w związku z niedawnym osłabieniem lira, ii) silnymi korektami płac w połowie roku oraz iii) wpływem inflacyjnym spowodowanym przez rządowe środki zwiększające dochody (np. podwyżki podatków ), spodziewamy się podwyżki głównej stopy procentowej o 5 punktów procentowych do 20%. Jednak ryzyko wskazuje na mniejszy ruch, ponieważ bank sygnalizuje podejście krok po kroku.
Najważniejsze wydarzenia na rynkach rozwiniętych w przyszłym tygodniu
Ważne wydarzenia w regionie EMEA w przyszłym tygodniu
Pobierz artykuł w formacie PDF
słowa kluczowe
„Piwny maniak. Odkrywca. Nieuleczalny rozwiązywacz problemów. Podróżujący ninja. Pionier zombie. Amatorski twórca. Oddany orędownik mediów społecznościowych.”