Gospodarka
Kluczowe wydarzenia na rynkach rozwiniętych iw regionie EMEA w przyszłym tygodniu | Artykuł
USA: Podwyżka stóp procentowych w lipcu wydaje się być przesądzona
W zeszłym tygodniu prezes Rezerwy Federalnej, Jerome Powell, potwierdził bazowy scenariusz Rezerwy Federalnej zakładający dwie kolejne podwyżki stóp procentowych w 2023 r. Rynki były sceptyczne, ale szereg dobrych danych ekonomicznych zmienił ton, a podwyżka o 25 punktów bazowych oczekiwana do września jest w pełni wyceniona i kolejne 10 punktów bazowych mniej więcej tyle samo, co na listopadowym posiedzeniu FOMC. Spodziewaliśmy się, że stopa procentowa Fed osiągnie szczyt w maju, ale zdecydowane stanowisko banku centralnego co do potrzeby dalszego zacieśniania, utrzymująca się inflacja i napięty rynek pracy sprawiają, że musimy zaakceptować, że decyzja o podwyżce stóp została podjęta w lipcu. . Aby Fed przestał podnosić stopy, potrzebny byłby bardzo słaby czerwcowy raport o zatrudnieniu, zaskakująco słaby czerwcowy odczyt CPI i/lub problem z systemem finansowym.
Kalendarz danych na ten tydzień zawiera raport o zatrudnieniu, a także raporty ISM dla przemysłu i usług. Badania ISM wskazują, że gospodarka boryka się z problemami, czego nie potwierdzają oficjalne dane ekonomiczne. Indeks ISM dla przemysłu spadał przez siedem kolejnych miesięcy (poniżej przedziału 50), a raport z tego tygodnia prawdopodobnie będzie się kurczył ósmy miesiąc z rzędu. Usługi ISM jest nadal powyżej 50, ale blisko. Spodziewamy się, że czwarty miesiąc z rzędu indeks wiodący będzie oscylował w przedziale 50-52. Będziemy również uważnie śledzić subindeksy zatrudnienia, a także dane o wolnych miejscach pracy i szereg danych osobowych ADP, starając się umocnić nasze prognozy na piątkową publikację danych o zatrudnieniu poza rolnictwem.
W ubiegłym miesiącu liczba zatrudnionych poza rolnictwem wzrosła do 339 tys., ale oczekujemy, że w tym miesiącu spadnie i zbliży się do 225 tys. Stopa bezrobocia wzrosła do 3,7% z 3,4% w zeszłym miesiącu, ponieważ dane ankietowe gospodarstw domowych przedstawiają zupełnie inny obraz niż dane dotyczące płac – gospodarstwa domowe zgłosiły, że zatrudnienie faktycznie spadło. Widzimy, że ta część wzrostu się odwróciła i wynosi 3,6%. Tymczasem średnia płaca godzinowa prawdopodobnie nieco spadnie, przy dalszym wzroście w ujęciu miesięcznym o 0,3%, co obniżyłoby roczną stopę wzrostu płac do 4,2%.
Kanada: Kolejna podwyżka stóp może nastąpić w lipcu, jeśli inflacja będzie się uparcie utrzymywać
W Kanadzie rynek jest podzielony co do tego, czy Bank Kanady ponownie podniesie stopy procentowe w lipcu po podwyżce o 25 punktów bazowych w czerwcu. Wcześniej stopy procentowe były bez zmian od styczniowego posiedzenia. Przyzwoity wzrost, napięty rynek pracy (co powinny potwierdzić przyszłotygodniowe dane) i utrzymująca się inflacja sprawiają, że opowiadamy się za kolejną podwyżką stóp procentowych przez BoC 12 lipca.
Polska: Nie oczekuje się, aby Narodowy Bank Polski zmienił swoją politykę
Nie spodziewamy się zmian w polityce NBP w lipcu. Jednak szacujemy, że prawdopodobieństwo obniżki stóp po wakacjach wzrosło do 65-70%, w porównaniu do 50%, które widzieliśmy wcześniej, na podstawie rekomendacji części członków RPP, w tym prezesa Adama Glapińskiego. Widzimy też możliwość, że NBP dokona więcej niż jednej obniżki stóp procentowych w 2023 roku. Nasze krótkoterminowe prognozy inflacji są optymistyczne, ponieważ CPI ma spaść do jednocyfrowego poziomu we wrześniu lub sierpniu – co powinno dodatkowo wzmocnić gołębie nastawienie RPP.
Nasze długoterminowe perspektywy są niedźwiedzie (podstawowa działalność stabilizuje się na poziomie 5% r/r w latach 2024-25). Problemy inflacyjne Polski są bardziej zbliżone do problemów krajów rozwiniętych ze względu na silne rynki pracy i cykl wyborczy. NBP powinien jednak otrzymać wsparcie ze strony banków centralnych rynków wschodzących, które zaczęły podnosić stopy wcześniej niż rynki rozwinięte i teraz mogą być dalej na ścieżce luzowania. Percepcja obniżek stóp w Polsce przez rynek powinna być nadal pozytywna – przynajmniej tak długo, jak główny wskaźnik CPI będzie spadał – chociaż Fed, Europejski Bank Centralny i Bank Anglii nadal podwyższają stopy procentowe i utrzymują jastrzębie nastawienie.
Węgry: Dezinflacja cen żywności, dóbr trwałego użytku i energii będzie kontynuowana
Pierwszy tydzień lipca będzie pracowity pod względem węgierskiego kalendarza danych, a my skupimy się na majowych danych ekonomicznych. Spadające ceny paliw w maju mogą nieco korzystnie wpłynąć na sprzedaż detaliczną, chociaż nadal obserwujemy dwucyfrowy spadek wolumenów rok do roku. Jeśli chodzi o przemysł, spodziewane jest lekkie ożywienie w ujęciu miesięcznym po fatalnym kwietniu, ale jeśli chodzi o dane roczne (ze względu na mniejszą liczbę dni roboczych) widzimy, że surowy indeks przesuwa się dalej na południe.
Najnowsze dane budżetowe sprawią, że czwartek będzie wyjątkowo pracowity. Spodziewamy się, że budżet zanotuje w czerwcu umiarkowany deficyt, głównie ze względu na słabość po stronie dochodów w ograniczaniu popytu krajowego. Wreszcie w piątek poznamy dane o inflacji za czerwiec. Spodziewamy się kontynuacji szybkiego spadku inflacji cen żywności, dóbr trwałego użytku i energii, chociaż sądzimy, że usługi zrównoważą ten wpływ. Przy korzystnych efektach bazy oczekujemy, że inflacja zasadnicza spadnie nieco poniżej 20% r/r, a inflacja bazowa oscyluje w pobliżu 21% r/r. Widzimy ryzyko przesunięte w dół.
Najważniejsze wydarzenia na rynkach rozwiniętych w przyszłym tygodniu
Ważne wydarzenia w regionie EMEA w przyszłym tygodniu
Pobierz artykuł w formacie PDF
słowa kluczowe
„Piwny maniak. Odkrywca. Nieuleczalny rozwiązywacz problemów. Podróżujący ninja. Pionier zombie. Amatorski twórca. Oddany orędownik mediów społecznościowych.”