Connect with us

Gospodarka

Kluczowe wydarzenia na rynkach rozwiniętych iw regionie EMEA w przyszłym tygodniu

Published

on

Kluczowe wydarzenia na rynkach rozwiniętych iw regionie EMEA w przyszłym tygodniu

Dołącz do naszego wydarzenia online na żywo
Dołącz do naszych ekonomistów i strategów, aby wziąć udział w dyskusji na żywo na temat nadchodzących spotkań Rezerwy Federalnej, Europejskiego Banku Centralnego i Banku Anglii. Analizujemy nasze oczekiwania oraz to, co spotkania mogą oznaczać dla rynków finansowych.

Poniedziałek 12 czerwca – 14:00 BST, 15:00 CEST, 9:00 ET przez MS Teams

USA: Opowiadają się za jastrzębim nastawieniem, ale kluczowa będzie wtorkowa inflacja bazowa
Przyszły tydzień jest kluczowym tygodniem dla wydarzeń i danych gospodarczych w USA. Najważniejszym wydarzeniem jest środowe posiedzenie FOMC Rezerwy Federalnej. Po decyzji z 3 maja – w której prezes Fed Jerome Powell zasugerował, że po podwyżkach stóp procentowych o 500 punktów bazowych w ciągu 14 miesięcy, mogą zrobić sobie przerwę na czerwcowym posiedzeniu – rynki zaczęły wyceniać agresywne obniżki stóp w dalszej części roku. Jednak w ciągu kolejnych sześciu tygodni aktywność utrzymywała się na stabilnym poziomie, inflacja pozostaje wysoka, zatrudnienie wzrosło o 339 tys., a banki centralne Australii i Kanady zaskoczyły stopy procentowe. Jastrzębie komentarze niektórych przedstawicieli Fed wzmogły poczucie, że mogą one nie zostać wdrożone. Rynki szacują obecnie 33-procentową szansę na podwyżkę o 25 punktów bazowych na czerwcowym posiedzeniu, podczas gdy tylko około jeden na 10 ekonomistów spodziewa się podwyżki.

W Fed toczy się intensywna debata i prawdopodobnie pojawią się nieporozumienia, ale my opowiadamy się za jastrzębim stanowiskiem, w którym bank centralny pozostawia otwarte drzwi do dalszych podwyżek stóp procentowych, jeśli inflacja nie wykaże oznak spowolnienia, a rynek pracy pozostanie gorący. Jeśli jednak inflacja bazowa (opublikowana we wtorek) wyniesie 0,5% m/m – czyli 0,6% wobec konsensusu na poziomie 0,4% – szanse prawdopodobnie przesuną się na korzyść podwyżki w środę, jak ma to miejsce w przypadku wskaźnika sprawa poszłaby w zupełnie złym kierunku.

READ  CIT dla spółek komandytowych. Sejm przyjął poprawkę

Inne ważne raporty zostaną opublikowane po decyzji Fed, przy czym sprzedaż detaliczna i produkcja przemysłowa mają zostać opublikowane w czwartek, a nastroje konsumenckie Uniwersytetu Michigan w piątek. Sprzedaż samochodów powinna zepchnąć sprzedaż detaliczną na terytorium ujemne. Tymczasem produkcja przemysłowa prawdopodobnie pozostanie na niezmienionym poziomie lub nawet spadnie po niespodziewanym wzroście o 0,5% w zeszłym miesiącu, ponieważ badanie ISM dotyczące produkcji spada już siódmy miesiąc z rzędu, a niższe ceny ropy i gazu popychają działalność wiertniczą naftową i gazową zostało naruszone.

Wielka Brytania: Wzrost płac ma kluczowe znaczenie dla perspektyw podwyżek stóp procentowych Banku Anglii
Dane o wzroście płac ostatnio powoli się poprawiają, przynajmniej z perspektywy Banku Anglii. Wskaźniki ankietowe sugerują, że presja płacowa słabnie, a niedobory siły roboczej wydają się mniej dotkliwe niż rok temu. Spodziewamy się, że główna miara wzrostu płac, która nie uwzględnia premii i porównuje ostatnie trzy miesiące z analogicznym okresem ubiegłego roku, nieznacznie wzrośnie – być może do 7%. Jest to jednak częściowo funkcją efektów bazowych, a jeśli spojrzymy na nowszą miarę tempa wzrostu płac – porównując ostatnie trzy miesiące z poprzednimi trzema miesiącami – wydaje się, że wzrost płac osiągnął szczyt. Pytanie brzmi, ile czasu zajmie powrót do poziomów sprzed Covid i spodziewamy się, że będzie to powolny proces.

Spodziewamy się podwyżki stóp procentowych o 25 punktów bazowych jeszcze w tym miesiącu, chociaż dane dotyczące zatrudnienia nie sugerują, że Bank Anglii będzie musiał na razie znacznie podnieść stopy procentowe. Sugeruje to jednak, że obniżki stóp prawdopodobnie zajmą trochę czasu – i prawdopodobnie dłużej niż w USA.

Strefa euro: Europejski Bank Centralny podniesie stopy procentowe o kolejne 25 punktów bazowych
Rozwój sytuacji makroekonomicznej od majowego spotkania wyraźnie ma więcej do zaoferowania gołębiom niż jastrzębiom Europejskiego Banku Centralnego. Inflacja zasadnicza nadal spada, ale nadal jest daleka od 2%, oczekiwania inflacyjne oparte na badaniach ankietowych również zaczęły zwalniać, wzrost rozczarował, a wskaźniki zaufania najwyraźniej osiągnęły szczyt. W przeszłości taka sytuacja wystarczyłaby, aby EBC rozważył zawieszenie podwyżek stóp procentowych i poczekał, aż rozwinie się pełny wpływ wcześniejszych podwyżek stóp procentowych. Jednak bank centralny jest teraz zdeterminowany, by zdecydować się na wyższe stopy procentowe.

READ  Prezydent Polski Andrzej Duda przyjeżdża do Kijowa na spotkanie z Zełenskim

Pomimo ostatnich spadków, rzeczywista inflacja zasadnicza i bazowa oraz oczekiwany powrót do celu za dwa lata są wyraźnymi argumentami przemawiającymi za tym, by EBC nie tylko kontynuował podwyżkę stóp procentowych o 25 punktów bazowych w przyszłym tygodniu, ale także pozostawił otwarte drzwi do podwyżek po To.

Jeśli chodzi o dane ze strefy euro, to powinien być ciekawy tydzień. Po tym, jak rewizje PKB doprowadziły do ​​najłagodniejszych recesji w ostatnich dwóch kwartałach, pojawia się pytanie, czy w drugim kwartale nastąpi znaczące ożywienie. Dane przemysłowe opublikowane w tym tygodniu powinny pokazać poprawiający się bilans handlowy w kwietniu, któremu sprzyjało mocniejsze euro i niższe ceny energii.

Produkcja przemysłowa zanotowała w marcu bardzo słaby marzec, ale potencjał do wzrostu pozostaje ograniczony. Za kwiecień dane z Niemiec wykazały jedynie niewielki wzrost, podczas gdy Holandia i Hiszpania odnotowały gwałtowne spadki. Dlatego też nasza ocena gospodarki strefy euro w drugim kwartale nie wygląda na razie zbyt pozytywnie.

Polska: nadwyżka na rachunku obrotów bieżących
Rachunek bieżący (kwiecień): 1257 mln EUR

Korzystniejsze warunki handlowe (niższe ceny towarów importowanych) oraz słabszy popyt wewnętrzny (spadek konsumpcji gospodarstw domowych, ubytek zapasów) sprzyjały poprawie koniunktury zewnętrznej Polski w ostatnich miesiącach. Polska od początku roku ma nadwyżkę na rachunku obrotów bieżących. Prognozujemy, że bilans zewnętrzny w kwietniu wykazał nadwyżkę w wysokości 1257 mln euro. Spodziewamy się, że eksport towarów wzrósł o 8,3% r/r, podczas gdy import spadł o 6,3% r/r. Poprawa bilansu handlowego jest jednym z czynników przemawiających za ostatnim umocnieniem złotego.

Czechy: ostatnia inflacja w liczbach dwucyfrowych
Inflacja w Czechach za maj zostanie podana w poniedziałek. Spodziewamy się płaskiego spadku miesiąc do miesiąca po spadku o 0,2% w kwietniu, co powinno przełożyć się na gwałtowny spadek do 10,7% rdr z 12,7%, głównie za sprawą wchodzących w grę efektów bazy. W ujęciu miesięcznym głównymi czynnikami spadku są żywność (-1,0% m/m) oraz paliwa (-4,2% m/m). Z drugiej strony czynniki sezonowe w turystyce podnoszą inflację.

READ  Wojna rosyjsko-ukraińska na zawsze zmieniła tę fińską firmę

Widzimy jednak ryzyko spadków, szczególnie w przypadku cen żywności i nieruchomości, które mogą spadać szybciej. Ponadto inflacja w Polsce i na Węgrzech już teraz wskazuje na wyraźną tendencję spadkową w majowych danych. Patrząc w przyszłość na czerwiec, widzimy duże prawdopodobieństwo spadku inflacji poniżej 10%, potwierdzając szybsze tempo dezinflacji niż oczekiwano na początku tego roku.

Kluczowe wydarzenia na rynkach rozwiniętych iw regionie EMEA w przyszłym tygodniu
Źródło: ING

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *