Gospodarka
Kluczowe wydarzenia na rynkach rozwiniętych i w regionie EMEA w przyszłym tygodniu | Artykuł
W przyszłym tygodniu w USA będziemy uważnie monitorować indeks przemysłu ISM oraz preferowany przez Fed wskaźnik inflacji. Oczy wszystkich zwrócone będą na publikacje CPI w strefie euro, gdzie spodziewamy się dalszej poprawy i spadku stopy bazowej do 4%. W przeciwnym razie spodziewamy się pozytywnych danych o PKB za III kwartał dla Węgier i Polski
USA: Uważnie śledzimy indeks przemysłu ISM i czekamy na oznaki ożywienia
Rynki są głęboko przekonane, że Rezerwa Federalna nie będzie dalej podnosić stóp procentowych i że w 2024 r., począwszy od drugiego kwartału, nastąpi seria obniżek stóp procentowych. Obecnie wycenia się obniżki o około 90 punktów bazowych, podczas gdy prognozujemy 150 punktów bazowych w przyszłym roku, ponieważ słabość konsumentów będzie prawdopodobnie kluczowym tematem, biorąc pod uwagę ograniczony wzrost realnych dochodów do dyspozycji gospodarstw domowych, niższe oszczędności i niższe zadłużenie w związku z dalszym spadkiem stóp procentowych wzrost staje się. Powinno to pozwolić na szybsze spowolnienie inflacji i dać Rezerwie Federalnej większe pole do poluzowania polityki pieniężnej.
Napływ danych w przyszłym tygodniu będzie uwzględniał preferowaną przez Fed miarę inflacji, która według nas pokaże wzrost cen o 0,2% miesiąc do miesiąca. Jest to zasadniczo zgodne z oczekiwaniami banku centralnego i – jeśli powtórzy się w czasie – obniży roczną stopę inflacji mierzoną deflatorem bazowych wydatków konsumpcyjnych do poziomu 2%. Obserwujemy także wyższą liczbę mieszkań, co powinno sugerować dobrą sprzedaż nowych domów, ale wynika to z braku dostępności istniejących domów na sprzedaż. W takich warunkach ceny prawdopodobnie będą nadal rosły, ale w miarę pogorszenia się nastrojów wśród inwestorów budowlanych w ostatnich miesiącach zaczynają pojawiać się pęknięcia, w związku z czym coraz wyraźniej odczuwalne są skutki wysokich kosztów finansowania zewnętrznego. Będziemy także uważnie obserwować indeks przemysłu ISM pod kątem oznak ożywienia po okresie spadków w ciągu ostatnich 12 miesięcy.
Strefa euro: Oczekuje się, że inflacja bazowa wzrośnie do 4%
W przyszłym tygodniu poznamy nowe dane o inflacji w strefie euro. We wrześniu i październiku inflacja spadła bardziej niż oczekiwano i obecnie pojawia się pytanie, czy tendencja niskiej inflacji będzie kontynuowana. Oczekujemy dalszej poprawy, przy czym inflacja bazowa spadnie do 4%, a inflacja ogółem do 2,7%. Mimo to istnieją oznaki utrzymującej się presji inflacyjnej, których nie należy ignorować po publikacji zachęcających danych. Listopadowy wskaźnik PMI pokazał, że przedsiębiorstwa w dalszym ciągu odnotowują wyższe koszty produkcji, co skłoniło większą liczbę respondentów do stwierdzenia, że inflacja cen sprzedaży wzrosła. Czwartek pokaże, czy inflacja kontynuowała szybką normalizację.
Polska: Prognozujemy dalszy spadek inflacji bazowej
Wstępny CPI (listopad): 6,7% r/r
Według naszych prognoz inflacja CPI wzrosła w listopadzie nieznacznie do 6,7% r/r z 6,6% r/rw październiku, co stanowi pierwszy wzrost od szczytu w lutym. Oczekujemy dalszego spadku inflacji bazowej, ale będzie temu towarzyszyć pogorszenie cen energii w związku z odbiciem cen benzyny po dwóch miesiącach spadków.
PKB (3 kw. 2023 r.): 0,4% r/r
Oczekujemy, że wstępne szacunki na poziomie 0,4% r/r znajdą potwierdzenie w ostatecznych danych. Poznamy także skład PKB w III kwartale. Według naszych prognoz konsumpcja gospodarstw domowych nieznacznie spadła (-0,2% r/r), podczas gdy inwestycje w środki trwałe nadal dynamicznie rosły (7,5% r/r). Jednocześnie spodziewamy się mniejszego niż w ostatnich miesiącach wpływu zmiany stanu zapasów i niższego wkładu eksportu netto. Dane miesięczne sugerują, że ożywienie gospodarcze utrzymywało się na początku czwartego kwartału, gdy roczne zmiany w produkcji przemysłowej i sprzedaży detalicznej stały się w październiku dodatnie.
Węgry: Oczekuje się, że w listopadzie wskaźnik menedżerów ds. zakupów w sektorze produkcyjnym pozostanie na dodatnim poziomie
Urząd statystyczny opublikuje w przyszłym tygodniu szczegółowe informacje na temat silnego wzrostu PKB Węgier w trzecim kwartale. Widzimy pozytywny wkład przemysłu, budownictwa i rolnictwa. Uważamy, że po stronie wydatków głównym czynnikiem poprawy był eksport netto, obok pierwszych pozytywnych sygnałów dotyczących konsumpcji. Listopadowy wskaźnik PMI dla przemysłu może pozostać na plusie, a możliwości eksportu pozostaną w dobrym stanie, co utwierdza naszą opinię, że dynamika PKB rok do roku może również powrócić do dodatniego poziomu w czwartym kwartale.
Kluczowe wydarzenia na rynkach rozwiniętych w przyszłym tygodniu
Kluczowe wydarzenia w regionie EMEA w przyszłym tygodniu
Pobierz artykuł w formacie PDF
Słowa kluczowe
„Piwny maniak. Odkrywca. Nieuleczalny rozwiązywacz problemów. Podróżujący ninja. Pionier zombie. Amatorski twórca. Oddany orędownik mediów społecznościowych.”