Gospodarka
Kluczowe wydarzenia na rynkach rozwiniętych i w regionie EMEA w przyszłym tygodniu | Artykuł
USA: Oczekuje się, że indeksy cen towarów i usług konsumenckich oraz indeksy cen producentów pozostaną niezmienione w ciągu miesiąca
Prezes Rezerwy Federalnej Jerome Powell ponownie przyznał w zeszłym tygodniu, że polityka pieniężna „zacieśnia się”, ale nie jest pewien, czy jest ona wystarczająco rygorystyczna, aby inflacja mogła w sposób trwały powrócić do poziomu 2%. Uważamy, że tak jest i nie spodziewamy się w tej chwili dalszych podwyżek stóp procentowych ze strony Rezerwy Federalnej. Pogląd ten prawdopodobnie potwierdzą nadchodzące dane, w tym inflacja cen konsumentów i producentów, a także dane o sprzedaży detalicznej i produkcji przemysłowej za październik.
Gwałtowny spadek cen benzyny będzie miał poważny wpływ i może spowodować, że ogólny CPI i Wskaźnik Cen Producentów pozostaną na niezmienionym poziomie z miesiąca na miesiąc, podczas gdy jednocześnie wartości sprzedaży detalicznej spadną tak bardzo, że otrzymamy ujemną wartość miesiąc do miesiąca. Wiemy już, że sprzedaż pojazdów spadła w porównaniu z poprzednim miesiącem, a wydatki na karty kredytowe również były ograniczone, co wskazuje na słabe dane dotyczące wydatków. Produkcja przemysłowa również jest obarczona ryzykiem pogorszenia się sytuacji, ponieważ indeks przemysłu ISM znajduje się w strefie gwałtownego spadku. Tymczasem liczba rozpoczętych inwestycji mieszkaniowych prawdopodobnie spadnie ze względu na długoterminowy związek z nastrojami inwestorów. Ostatnio wpływ na to miało oprocentowanie kredytów hipotecznych, które osiągnęło poziom 8%, co wydaje się być przyczyną gwałtownego spowolnienia ruchu potencjalnych nabywców.
Odczyty inflacji bazowej mogą być jednak nieco wyższe i wzrosnąć o 0,3% miesiąc do miesiąca. Może to w pewnym stopniu utrzymać rynki w niepewności, jednak spodziewamy się, że spadające czynsze mieszkań będą miały większy wpływ w nadchodzących miesiącach, co powinno spowodować, że inflacja cen konsumpcyjnych w USA wzrośnie do lata przyszłego roku i spowolni o 2%. Sprawdź nasze najnowsze powiadomienie Prognozy inflacji w USA ze wszystkimi szczegółami.
Wielka Brytania: Bank Anglii chce ponownie odłożyć decyzję w grudniu, pod warunkiem, że nie pojawią się niespodzianki związane z dużymi danymi
Komunikaty Banku Anglii sugerują, że ostatni cykl zacieśnienia polityki pieniężnej faktycznie dobiegł końca, między innymi dlatego, że decydenci utrzymali stopy procentowe na niezmienionym poziomie podczas dwóch kolejnych posiedzeń. Zgadzamy się i spodziewamy się, że kolejna zmiana stóp procentowych będzie prawdopodobnie niższa, a obniżki rozpoczną się latem przyszłego roku. Jednak przyszłotygodniowe dane są istotne, zwłaszcza że publikacja inflacji będzie jedyną publikacją przed grudniowym posiedzeniem (choć oprócz wtorkowego poznamy jeszcze jedną publikację danych o zatrudnieniu). Inflacja zasadnicza gwałtownie spadnie, co oznacza, że premier Rishi Sunak może twierdzić, że udało mu się zmniejszyć o połowę inflację zgodnie z założeniami z początku tego roku. Jest to artefakt cen energii elektrycznej oraz faktu, że zanika ubiegłoroczny wzrost rachunków za energię elektryczną o 25% rok do roku, a co więcej, ceny spadły o około 10% na początku października.
Natomiast w sektorze usług oczekuje się, że inflacja pozostanie na niezmienionym poziomie 6,9% iw tym obszarze Bank zachowuje największą ostrożność. Większego postępu w tym zakresie spodziewamy się jednak w przyszłym roku, gdyż opóźniony wpływ niższych cen gazu i słabszego popytu łagodzi presję na przedsiębiorstwa do podnoszenia cen. Oczekuje się, że w przyszłym tygodniu dynamika płac w sektorze prywatnym nieco osłabnie, ale spodziewamy się, że do lata przyszłego roku powróci do przedziału 4%. Chociaż rynek pracy wydaje się ochładzać, problemy z gromadzeniem danych utrudniają wiarygodne określenie, jak szybko.
O ile w przyszłym tygodniu nie spotkają nas ogromne pozytywne niespodzianki zarówno w zakresie inflacji w usługach, jak i płac, spodziewamy się, że w grudniu Bank zadowoli się ponownym pozostawieniem stóp procentowych na niezmienionym poziomie.
Polska: Oczekuje się, że w trzecim kwartale PKB powróci do dodatniego poziomu
Rachunek bieżący (wrzesień): -8 milionów euro
Saldo handlu zagranicznego Polski jest dodatnie od początku 2023 r., kiedy wygasła najostrzejsza faza szoku energetycznego i zaczęły spadać ceny importu. Prognozujemy, że we wrześniu rachunek bieżący był zasadniczo zrównoważony, a nadwyżki w handlu towarami i usługami kompensowały ujemne luki na rachunkach dochodów pierwotnych i wtórnych. Szacujemy, że we wrześniu eksport spadł o 3,9% r/r, a import o 12,7% r/r. W takim scenariuszu 12-miesięczna skumulowana nadwyżka na rachunku obrotów bieżących prawdopodobnie wzrośnie do 0,6% PKB z 0,3% PKB po sierpniu.
Wstępny PKB (3 kw. 2023 r.): 0,7% r/r
Według naszej prognozy, w trzecim kwartale 2023 roku PKB osiągnął dodatni wynik, rosnąc rok do roku o 0,7% po dwóch kolejnych kwartałach rocznych spadków. Największą poprawę oczekiwana jest w konsumpcji prywatnej, która według naszych szacunków spadła w trzecim kwartale zaledwie o 0,2%, zaś inwestycje w środki trwałe wzrosły rok do roku o 7,5%. Wpływ zmian zapasów powinien być znacząco mniejszy niż w ostatnich kwartałach. Jednocześnie dodatni wkład eksportu netto będzie prawdopodobnie mniejszy niż wcześniej. Oczekujemy, że w 2023 r. wzrost gospodarczy wyniesie 0,4%, a następnie przyspieszy do co najmniej 2,5% w 2024 r.
CPI (październik): 6,5% r/r
Oczekujemy potwierdzenia październikowego wstępnego szacunku inflacji CPI na poziomie 6,5% r/r. Struktura procesów cenowych prawdopodobnie potwierdzi, że inflacja bazowa wzrosła o 0,6% w ujęciu miesięcznym, po spadku o 0,1% w ujęciu miesięcznym we wrześniu. Powinno to w dalszym ciągu skutkować spadkiem inflacji bazowej do 7,9-8,0% r/r wobec 8,4% r/rw poprzednim miesiącu. Oczekuje się, że do końca 2023 r. inflacja ogółem będzie zbliżona do poziomów z października, przy znacznie niższej inflacji bazowej. W 2024 roku średniorocznie inflacja wyniesie około 5%.
Węgry: Naszym zdaniem recesja techniczna dobiega końca
Najważniejszym wydarzeniem tygodnia na Węgrzech będą dane o PKB za trzeci kwartał. Oczekujemy poprawy po czterech kwartałach ujemnej dynamiki PKB w ujęciu kwartalnym. Naszym zdaniem recesja techniczna dobiega końca. I nie będzie to mała poprawa. Napływające dane o dużej częstotliwości sugerują silny wzrost kwartał do kwartału (1,1%). Produkcja przemysłowa poprawiła się w porównaniu z drugim kwartałem, natomiast ogromny wzrost w sierpniu może sprawić, że sektor budowlany będzie miał pozytywny wkład we wzrost PKB. Silny sezon turystyczny ożywił sektor usług. Wreszcie, rolnictwo może w tym roku odnotować ożywienie ze względu na sprzyjające warunki pogodowe. Ten solidny kwartalny wzrost sprawia, że wskaźnik PKB jest bliski zera, ale wciąż poniżej zera, rok do roku.
Rumunia: Oczekuje się, że inflacja spadnie do 7,9%
W przyszłym tygodniu spodziewamy się, że inflacja spadnie do 7,9%, głównie z powodu niższej presji na ceny żywności. Oczekujemy również, że wstępne dane o PKB za trzeci kwartał wykażą, że gospodarka w ujęciu kwartał do kwartału zwolniła do stanu niemal stagnacyjnego, ale nadal oczekuje się, że odnotuje stosunkowo przyzwoity roczny wzrost na poziomie 1,9%. Będzie to wynikać przede wszystkim ze spadku konsumpcji prywatnej, który będzie trudny do zrekompensowania solidną aktywnością inwestycyjną i lepszymi danymi o bilansie handlowym. Wielką niewiadomą, która może przechylić szalę w kierunku pozytywnej niespodzianki, jest sektor rolniczy.
Kluczowe wydarzenia na rynkach rozwiniętych w przyszłym tygodniu
Kluczowe wydarzenia w regionie EMEA w przyszłym tygodniu
Pobierz artykuł w formacie PDF
Słowa kluczowe
„Piwny maniak. Odkrywca. Nieuleczalny rozwiązywacz problemów. Podróżujący ninja. Pionier zombie. Amatorski twórca. Oddany orędownik mediów społecznościowych.”