Zabawa
Klasyczna seria oparta na White Rock wspiera Ukrainę
TTytuł najnowszej serii koncertów White Rock Sunday Afternoon Concerts wydawanej przez Music Encore Concert Society mówi sam za siebie: Międzynarodowy Festiwal Muzyczny – Z miłością na Ukrainę.
Koncerty – wszystkie w Mount Olive Lutheran Church (2350 148h) – są okazją do usłyszenia światowej klasy muzyków koncertowych wykonujących muzykę znanych kompozytorów klasycznych, a także do zapoznania się z niektórymi z wielkich dzieł muzyki klasycznej ukraińskich kompozytorów repertuar.
Dają też mieszkańcom Półwyspu Semiahmoo praktyczną możliwość poparcia dla narodu ukraińskiego – i zebrania funduszy na pomoc humanitarną dla zniszczonego wojną kraju.
Oba problemy są bliskie sercu organizatora serialu i członka obsady, mieszkańca White Rock Eugene’a Skovorodnikova, który urodził się w Ługańsku, mieście we wschodniej Ukrainie, które jest obecnie anektowane przez Rosję.
Pierwszy koncert z tego cyklu odbył się 12 lutego, kiedy włoski pianista Pasquale Iannone zagrał koncert utworów Beethovena, Chopina i Liszta.
W najbliższą niedzielę (26 lutego) o godzinie 15:00 ukraińska pianistka Anna Sagalova z towarzyszeniem członków Harmonia String Ensemble wykona utwory Mendelssohna, Kosenki i Maliya.
12 marca o godz. 15.00 Skoworodnikow wykona utwory Mozarta, Schuberta, Liszta i Łysenki z towarzyszeniem kameralnego zespołu Harmonia String Ensemble; natomiast 2 kwietnia o godzinie 15:00 polska pianistka Joanna Trzeciak wykona utwory Beethovena, Hummla i Chopina.
Organizując serię powrotów Music Encore, pierwszą od prawie trzech lat od początku pandemii COVID, Skovordnikov docenia wkład Tom Lee Music, w tym zapewnienie i transport fortepianów Steinway używanych przez artystów.
Współpraca wszystkich artystów zaangażowanych w cykl koncertów była niestrudzona, zwłaszcza ze względu na przyczynę – powiedział Skoworodnikow.
Dodał, że jest bardzo podekscytowany możliwością zagrania z Sagalovą na jej pierwszym lokalnym koncercie (chociaż zagrała wiele koncertów, w tym dwa w Toronto i jeden w UBC, odkąd po raz pierwszy przyjechała do Kanady w czerwcu ubiegłego roku).
„Jest zasłużoną artystką Ukrainy – genialną pianistką i wspaniałym pedagogiem” – powiedział.
Chociaż niektórym, którzy oglądają grę Sagalovej, może trudno w to uwierzyć, ale niecały rok temu ona i jej rodzina spędzili około 10 dni w zaimprowizowanym schronie przeciwlotniczym – piwnicy ich apartamentowca – w Charkowie, gdzie przebywali do wybuchu wojny , profesor fortepianu na miejskim Uniwersytecie Artystycznym.
„Charków został szczególnie mocno dotknięty przez bomby, rakiety, artylerię” – powiedział Skoworodnikow. „Gdyby doszło do bezpośredniego trafienia, budynek mieszkalny zawaliłby się, a oni zostaliby zmiażdżeni”.
Skovordnikov powiedział, że zna Sagalovą od prawie 20 lat, odkąd po raz pierwszy wrócił na Ukrainę, aby występować i uczyć, a ona uczestniczyła w jednym z jego kursów mistrzowskich.
„Uwielbiałem, jak grała” – powiedział. „Jest bardzo wrażliwa, z doskonałym wyczuciem stylu i jakości dźwięku oraz wielką witalnością”.
Skoworodnikow powiedział, że był pod takim wrażeniem, że przedstawił Sagalovą swojej dziewczynie, prof. Gerlinde Otto, nauczycielce gry na fortepianie w Akademii Muzycznej im. Franciszka Liszta w Weimarze w Niemczech.
„Anna odbyła z nią roczny kurs, który odegrał kluczową rolę w rozpoczęciu jej kariery koncertowej” – powiedział Skoworodnikow, dodając, że od tamtej pory uważnie śledzi jej postępy.
„Kiedy pojawiły się problemy z wojną na Ukrainie, zorganizowałem kilka zbiórek, a pieniądze trafiły do organizacji charytatywnych, które niosły tam pomoc humanitarną” – powiedział.
„Ale zdałem sobie sprawę, że chociaż nie mogłem pomóc wszystkim, mogłem pomóc niektórym ludziom”.
Jednym z nich był Sagalova, z którym nadal mógł komunikować się osobiście za pośrednictwem połączeń internetowych.
Rozumiejąc ciężkie bombardowania Charkowa, najpierw Skoworodnikow, a potem Otto zaczęli prosić ją o opuszczenie Ukrainy i złożenie wniosku o status uchodźcy w Europie Zachodniej lub Kanadzie.
„Na początku powiedziała, że nie chce wyjeżdżać, chce zostać ze swoim mężem Denisem Panchenko, który jest gitarzystą, aranżerem i kompozytorem, oraz ich 11-letnim synem Levem”.
Ostatecznie, jak powiedział Skoworodnikow, Panchenko był w stanie ją przekonać, że nie może mu tam pomóc i że ważniejsze jest, aby ona i Lew poszli w bezpieczne miejsce.
Ostatecznie, po przejechaniu przez zachodnią Ukrainę, Polskę i Niemcy, Sagałowa i Lew otrzymali wizy na wjazd do Kanady.
„Przybyli w czerwcu ubiegłego roku i wraz z żoną umieściliśmy ich w apartamencie w moim domu na około osiem miesięcy” – powiedział Skoworodnikow.
„A ostatnio udało im się znaleźć własny dom, ponieważ pracowała z nami w Vancouver International School of Music i ma kilku innych uczniów”.
Skoworodnikow powiedział, że jego własne zaangażowanie w serial i inne proukraińskie projekty jest niezachwiane.
„Mieszkam w Kanadzie od 32 lat – najlepsza część mojego życia. Uważam się za Kanadyjczyka. Kiedy byłem młody, pojechałem do Rosji, studiowałem tam, miałem wielu rosyjskich przyjaciół i kolegów.
„Ale po aneksji części Ukrainy przez Rosję w 2014 roku czułem, że staję się coraz bardziej Ukraińcem. A potem, od inwazji w lutym zeszłego roku, mówię, że jestem Ukraińcem. Uwielbiam tu być i wolność, którą tu mamy. Ale jestem oburzony tym, co się stało. To są moje korzenie i nadal jestem Ukrainką w sercu”.
Bilety na każdy koncert kosztują 40 zł. Są one dostępne przy drzwiach lub można je zarezerwować za pośrednictwem vtixonline.com
[email protected]
Polub nas na Facebook i śledź nas dalej Świergot
Muzyka klasycznaUkraina
Typowy awanturnik. Zły odkrywca. Przyjazny myśliciel. Introwertyk.