Zabawa
Kino Row House po raz pierwszy gości Festiwal Polskich Filmów Fabularnych
Dla Alexandra Konga, absolwenta Northeastern University, Festiwal Polskich Filmów Fabularnych jest wart polecieć w dzień powszedni z Bostonu do Pittsburgha, aby zobaczyć filmy, które przypominają mu polską połowę jego dzieciństwa.
„To dla mnie takie ekscytujące, ponieważ moja mama jest Polką. Chociaż nie znałem ani słowa w tym języku, zawsze uważałem, że powinienem chociaż trochę zapoznać się z własną kulturą, może oglądając filmy” – powiedział Kong. „Może ci się to wydawać szalone, ale w Bostonie nie było takich wydarzeń, więc po prostu poleciałam do Pittsburgha i nadal mam zajęcia jutro po południu. Pomyślałam, że to dla mnie świetna okazja do poznania polskiej kultury, która jest też częścią mnie.”
W tym roku odbędzie się Festiwal Polskich Filmów Fabularnych kino w kamienicy w Lawrenceville od wtorku do piątku. Festiwal prezentuje pięć polskich filmów: Już nigdy nie będzie śniegu, EO, Sonata, Podwójne życie Véronique i Europa Europa. Trzy z tych filmów debiutują w Pittsburghu.
„sonata’, pierwszy film, który zostanie pokazany podczas festiwalu we wtorkowy wieczór, opowiada o muzyku, u którego błędnie zdiagnozowano autyzm u dziecka. W późniejszym okresie życia odkrywa, że ma nienaganny talent muzyczny.
Kong powiedział, że widział „Sonatę” przed przyjazdem na festiwal, ale poleciłby ten film ze względu na poruszającą historię i fakt, że zmusza widzów do myślenia, a nie tylko do rozrywki.
„Ten film wyszedł w zeszłym roku, a historia była fantastyczna. To coś więcej niż zabawny film, prowokuje do myślenia i zachęca” – powiedział Kong. „Nie wyobrażam sobie osoby dorastającej bez słuchu i mylonej z autyzmem, ale wciąż zdolnej do rozwijania swojego muzycznego talentu. Wysiłki i wyzwania, które pokonał, są imponujące”.
Gospodarzem festiwalu była Polska Rada Kultury w Pittsburghu. Organizacja powstała prawie 80 lat temu w zachodniej Pensylwanii w czasach, gdy istniała tam ogromna organizacja społeczność polskich imigrantów. Mimo że społeczność polonijna z czasem się skurczyła, Rada nadal zajmuje się promocją polskiej kultury poprzez twórczość kinematograficzną poprzez współpracę z lokalnymi teatrami.
Maria Staszkiewicz, dyrektor wykonawcza Polskiej Rady Kultury, powiedziała, że rada od dziesięcioleci chce zorganizować festiwal – po raz pierwszy współpracuje z Kinem Row House.
„Zaczęliśmy robić niektóre prezentacje ponad 15 lat temu, głównie jako aktorzy drugoplanowi na Festiwalu Filmowym Three Rivers, który był reżyserowany przez filmowców z Pittsburgha” – powiedział Staszkiewicz. „To nasz pierwszy powrót po pandemii od 2019 roku. Wcześniej rozmawialiśmy z filmowcami, kierownikiem Harris Theatre, jednym z byłych filmowców, z którym mamy relacje, i drugim teatrem, który założyliśmy jako pierwszy, pracowaliśmy razem . to jest kino Row House na Butler Street.
Staszkiewicz wspomniał również, że kultura polska wciąż nie jest dobrze znana wśród miejscowej ludności, a zadaniem organizacji jest prezentowanie i promowanie ich kultury wśród społeczeństwa. Dodała, że główną treścią tegorocznego festiwalu jest tzw Krzysztof Kieślowski Recenzja.
„Po prostu czujemy, że jest wiele niewiadomych o naszej kulturze w tej części Stanów Zjednoczonych” – powiedział Staszkiewicz. „Dużą część naszej prezentacji stanowi retrospektywa Krzysztofa Kieślowskiego. W czerwcu odbyła się renowacja jego słynnej trylogii Trzy kolory w rozdzielczości 4K. Zrobił trzy filmy czarny, biały i czerwony. I są robione we Francji, ale mają też wielu polskich aktorów”.
Staszkiewicz dodała, że szczególnie poleca EO, ponieważ jasno opowiada historię z perspektywy zwierzęcia.
„Filmów Krzysztofa Kieślowskiego już prawie nie ma, bo były tam w zeszłym tygodniu, ale wciąż są”Podwójne życie Weroniki– powiedział Staszkiewicz. „Powiedziałbym ’EOjest filmem wyjątkowym, a nie typowym. To imię osła i [the movie] prawie w ogóle nie miał dialogów. Ten film jest kręcony ze zwierzęcego punktu widzenia, więc ma bardzo mało dialogów, a jego ideą była ochrona zwierząt”.
Kelsey Zehmisch, dyrektor marketingu Row House Cinema, powiedziała, że jest zadowolona, że kino jest gospodarzem festiwalu filmowego.
„To właściwie pierwszy raz, kiedy prezentujemy [the Polish Film Festival] w domu szeregowym. Naszym celem jest zaprezentowanie naprawdę wyjątkowych programów, których nie zobaczycie w lokalnych sieciach kinowych” – powiedział Zehmisch. „Mam nadzieję, że odkryjesz nowy ulubiony film lub zobaczysz coś, czego być może sam nie widziałeś”.
Staszkiewicz i Zehmisch zgodzili się, że oglądanie filmów w domu iw kinie jest zupełnie inne ze względu na atmosferę i otoczenie. Jako były strzelec filmowy Zehmisch powiedział, że oglądanie filmów w kinie może stać się zbiorowym przeżyciem.
„Naprawdę wierzymy, że oglądanie filmu w domu i oglądanie filmu w małym kinie to dwa zupełnie różne doświadczenia” – powiedział Zehmisch. „To naprawdę wspaniałe, że ludzie mogą się spotykać i oglądać filmy w kinie razem z innymi ludźmi. Jest to bardziej zabawne, sprawia, że jest to wspólne doświadczenie. Uważamy, że jest to bardzo cenne z punktu widzenia byłego strzelca”.
Typowy awanturnik. Zły odkrywca. Przyjazny myśliciel. Introwertyk.