Connect with us

Zabawa

Kino Row House po raz pierwszy gości Festiwal Polskich Filmów Fabularnych

Published

on

Kino Row House po raz pierwszy gości Festiwal Polskich Filmów Fabularnych

Dla Alexandra Konga, absolwenta Northeastern University, Festiwal Polskich Filmów Fabularnych jest wart polecieć w dzień powszedni z Bostonu do Pittsburgha, aby zobaczyć filmy, które przypominają mu polską połowę jego dzieciństwa.

„To dla mnie takie ekscytujące, ponieważ moja mama jest Polką. Chociaż nie znałem ani słowa w tym języku, zawsze uważałem, że powinienem chociaż trochę zapoznać się z własną kulturą, może oglądając filmy” – powiedział Kong. „Może ci się to wydawać szalone, ale w Bostonie nie było takich wydarzeń, więc po prostu poleciałam do Pittsburgha i nadal mam zajęcia jutro po południu. Pomyślałam, że to dla mnie świetna okazja do poznania polskiej kultury, która jest też częścią mnie.”

W tym roku odbędzie się Festiwal Polskich Filmów Fabularnych kino w kamienicy w Lawrenceville od wtorku do piątku. Festiwal prezentuje pięć polskich filmów: Już nigdy nie będzie śniegu, EO, Sonata, Podwójne życie Véronique i Europa Europa. Trzy z tych filmów debiutują w Pittsburghu.

sonata’, pierwszy film, który zostanie pokazany podczas festiwalu we wtorkowy wieczór, opowiada o muzyku, u którego błędnie zdiagnozowano autyzm u dziecka. W późniejszym okresie życia odkrywa, że ​​ma nienaganny talent muzyczny.

Kong powiedział, że widział „Sonatę” przed przyjazdem na festiwal, ale poleciłby ten film ze względu na poruszającą historię i fakt, że zmusza widzów do myślenia, a nie tylko do rozrywki.

„Ten film wyszedł w zeszłym roku, a historia była fantastyczna. To coś więcej niż zabawny film, prowokuje do myślenia i zachęca” – powiedział Kong. „Nie wyobrażam sobie osoby dorastającej bez słuchu i mylonej z autyzmem, ale wciąż zdolnej do rozwijania swojego muzycznego talentu. Wysiłki i wyzwania, które pokonał, są imponujące”.

Gospodarzem festiwalu była Polska Rada Kultury w Pittsburghu. Organizacja powstała prawie 80 lat temu w zachodniej Pensylwanii w czasach, gdy istniała tam ogromna organizacja społeczność polskich imigrantów. Mimo że społeczność polonijna z czasem się skurczyła, Rada nadal zajmuje się promocją polskiej kultury poprzez twórczość kinematograficzną poprzez współpracę z lokalnymi teatrami.

READ  Rusza projekt kina plenerowego w najpopularniejszych miejscowościach turystycznych Polski – Sekcja Angielska

Maria Staszkiewicz, dyrektor wykonawcza Polskiej Rady Kultury, powiedziała, że ​​rada od dziesięcioleci chce zorganizować festiwal – po raz pierwszy współpracuje z Kinem Row House.

„Zaczęliśmy robić niektóre prezentacje ponad 15 lat temu, głównie jako aktorzy drugoplanowi na Festiwalu Filmowym Three Rivers, który był reżyserowany przez filmowców z Pittsburgha” – powiedział Staszkiewicz. „To nasz pierwszy powrót po pandemii od 2019 roku. Wcześniej rozmawialiśmy z filmowcami, kierownikiem Harris Theatre, jednym z byłych filmowców, z którym mamy relacje, i drugim teatrem, który założyliśmy jako pierwszy, pracowaliśmy razem . to jest kino Row House na Butler Street.

Staszkiewicz wspomniał również, że kultura polska wciąż nie jest dobrze znana wśród miejscowej ludności, a zadaniem organizacji jest prezentowanie i promowanie ich kultury wśród społeczeństwa. Dodała, że ​​główną treścią tegorocznego festiwalu jest tzw Krzysztof Kieślowski Recenzja.

„Po prostu czujemy, że jest wiele niewiadomych o naszej kulturze w tej części Stanów Zjednoczonych” – powiedział Staszkiewicz. „Dużą część naszej prezentacji stanowi retrospektywa Krzysztofa Kieślowskiego. W czerwcu odbyła się renowacja jego słynnej trylogii Trzy kolory w rozdzielczości 4K. Zrobił trzy filmy czarny, biały i czerwony. I są robione we Francji, ale mają też wielu polskich aktorów”.

Staszkiewicz dodała, że ​​szczególnie poleca EO, ponieważ jasno opowiada historię z perspektywy zwierzęcia.

„Filmów Krzysztofa Kieślowskiego już prawie nie ma, bo były tam w zeszłym tygodniu, ale wciąż są”Podwójne życie Weroniki– powiedział Staszkiewicz. „Powiedziałbym ’EOjest filmem wyjątkowym, a nie typowym. To imię osła i [the movie] prawie w ogóle nie miał dialogów. Ten film jest kręcony ze zwierzęcego punktu widzenia, więc ma bardzo mało dialogów, a jego ideą była ochrona zwierząt”.

Kelsey Zehmisch, dyrektor marketingu Row House Cinema, powiedziała, że ​​jest zadowolona, ​​że ​​kino jest gospodarzem festiwalu filmowego.

READ  Po pracowitym lecie Doncic wolał zdobyć tegoroczną nagrodę MVP

„To właściwie pierwszy raz, kiedy prezentujemy [the Polish Film Festival] w domu szeregowym. Naszym celem jest zaprezentowanie naprawdę wyjątkowych programów, których nie zobaczycie w lokalnych sieciach kinowych” – powiedział Zehmisch. „Mam nadzieję, że odkryjesz nowy ulubiony film lub zobaczysz coś, czego być może sam nie widziałeś”.

Staszkiewicz i Zehmisch zgodzili się, że oglądanie filmów w domu iw kinie jest zupełnie inne ze względu na atmosferę i otoczenie. Jako były strzelec filmowy Zehmisch powiedział, że oglądanie filmów w kinie może stać się zbiorowym przeżyciem.

„Naprawdę wierzymy, że oglądanie filmu w domu i oglądanie filmu w małym kinie to dwa zupełnie różne doświadczenia” – powiedział Zehmisch. „To naprawdę wspaniałe, że ludzie mogą się spotykać i oglądać filmy w kinie razem z innymi ludźmi. Jest to bardziej zabawne, sprawia, że ​​jest to wspólne doświadczenie. Uważamy, że jest to bardzo cenne z punktu widzenia byłego strzelca”.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *