Connect with us

Świat

Kijów domaga się od NATO większej ilości broni, całkowite embargo na ropę

Published

on

Kijów domaga się od NATO większej ilości broni, całkowite embargo na ropę

Ukraina wezwała NATO do dostarczenia większej ilości broni w celu obrony przed dalszą rosyjską agresją.

Od czasu niesprowokowanej inwazji Rosji na Ukrainę w lutym członkowie sojuszu wojskowego NATO zaopatrują Kijów w broń. Na przykład Stany Zjednoczone dostarczyły Stingery przeciwlotnicze, tysiące broni przeciwpancernej i miliony sztuk amunicji.

Ministrowi spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kulebie to jednak za mało.

„Mój program jest bardzo prosty. Ma tylko trzy punkty. To broń, broń i broń – powiedział Kuleba, gdy przybył na spotkanie z członkami NATO w Brukseli w Belgii.

„W ciągu ostatnich kilku miesięcy armia ukraińska i cały naród ukraiński pokazały, że umiemy walczyć. Wiemy, jak wygrywać. Ale bez stałych i wystarczających dostaw wszelkiej broni, o którą prosi Ukraina, zwycięstwu będą towarzyszyć ogromne straty” – dodał.

Na początku tego tygodnia Czechy jako pierwszy członek NATO ogłosiły stacjonowanie czołgów na Ukrainie.

Prośba Ukrainy o bardziej praktyczną pomoc pojawia się w kluczowym momencie wojny.

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg powiedział w środę, że Rosja przenosi wojska z północnej Ukrainy, aby je wzmocnić i przenieść na wschód.

„Celem prezydenta Putina jest próba kontrolowania całego Donbasu i ustanowienia mostu lądowego… Nie widzieliśmy żadnych oznak, że prezydent Putin zmienił swoje ambicje kontrolowania całej Ukrainy, a także odbudowy ładu międzynarodowego” – powiedział.

„Musimy być przygotowani na dłuższą metę”.

sankcje energetyczne

Dyskusje w czwartek w siedzibie NATO przypadają na debatę UE, czy i kiedy blok wprowadzi zakaz na rosyjską ropę.

Kwestia nałożenia sankcji na rosyjską energetykę jest kwestią sporną dla Europy, która jest silnie uzależniona od Moskwy w zakresie gazu, ropy iw mniejszym stopniu węgla.

27-osobowy blok pracował nad tym w tym tygodniu położyć kres importowi rosyjskiego węgla jako odpowiedź na coraz więcej dowodów okrucieństw popełnianych przez siły rosyjskie.

Urzędnik UE, który poprosił o nie ujawnianie swojego nazwiska ze względu na delikatność rozmów, powiedział, że ma wejść w życie w sierpniu.

Teraz jednak nabiera rozmachu ewentualny zakaz sprzedaży rosyjskiej ropy.

„Pracujemy nad dalszymi sankcjami, w tym w sprawie importu ropy, i rozważamy niektóre pomysły zgłaszane przez państwa członkowskie, takie jak podatki czy niektóre metody płatności, takie jak rachunek powierniczy” – powiedziała Ursula von der Leyen, prezes Das ogłosił we wtorek Komisję Europejską.

Ministrowie spraw zagranicznych UE będą debatować nad zakazem ropy w poniedziałek w przyszłym tygodniu. Potrzebny jest konsensus między wszystkimi 27 państwami członkowskimi, aby wprowadzić dalsze sankcje.

Według oficjalnych statystyk europejskich, w 2020 roku ponad 19% importu węgla do UE pochodziło z Rosji. Z kolei 36,5% importu ropy pochodziło z Rosji, podobnie jak aż 41,1% importu gazu.

READ  Obrady toczące się w procesie śledczym Trump-Rosja
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *