Coraz częściej władze państwowe deklarują wszelkie środki przeciwko obywatelom, którzy muszą zwiększyć swoje bezpieczeństwo podczas pandemii COVID-19. Niedawno urzędnicy podatkowi zaczęli energicznie wzywać podatników pod pretekstem przyspieszenia i zwiększenia bezpieczeństwa. Jednak podatnicy powinni być bardzo ostrożni w takich dyskusjach.
/.123RF / PICSEL
Urzędnicy przeszkoleni w zakresie technik manipulacji mogą wydobyć pożądane poufne informacje o podatniku lub jego firmie. Jednak nie wiadomo, kto później wykorzysta te informacje i w jakim celu.
Możliwość załatwienia spraw urzędowych przez e-mail lub telefon jest ogólnie bardzo korzystnym i wygodnym rozwiązaniem dla każdego. Zwłaszcza jeśli chodzi o przedsiębiorców, którzy wolą spędzać czas na prowadzeniu firmy, niż czekając w kolejce do urzędowego okienka, kiedy błąd w złożonej deklaracji zostanie poprawiony, co pozwoli na szybszy zwrot podatku. Ale … właściciele firm powinni pamiętać, że każdy kij ma dwa końce.
W artykule z 18 października 2020 r. „Rzeczpospolita” ujawniła, że urzędnicy podatkowi dzwoniąc do właścicieli firm nie pytają tylko o drobiazgi podczas panującej pandemii koronawirusa. Zdarza się, że pytają o szczegóły umów zawieranych z kontrahentem i proszą o przesłanie dokumentów drogą mailową.
Wyjaśniają swoje prośby, robiąc wszystko, co w ich mocy, aby przyspieszyć rozwiązanie sprawy. Z drugiej strony, jak pisze dziennik, powołując się na zeznania anonimowego świadka, urzędnik niekiedy podczas takiej rozmowy telefonicznej sugeruje, że niepodanie żądanych informacji może doprowadzić do kontroli podatkowej (Rzeczpospolita: „Urzędy skarbowe dzwonią do firm, pytają o szczegóły umowy”) .
W większości przypadków oficer prowadzący musi przygotować memorandum z każdego takiego przesłuchania. Taka notatka może zostać później ujawniona przez organy podatkowe jako dowód ich zarzutów pod adresem podatnika w toczącym się postępowaniu sądowym, które zyskuje na popularności zwłaszcza w okresie panującej pandemii.
W kwietniu tego roku Powiatowy Inspektor Sanitarny nałożył na obywatela grzywnę w wysokości 5 tys. Zł tylko za to, że zostawił ojca w mieszkaniu po powrocie z zagranicy. Organ nałożył ten wyrok na pismo pracownika Ministerstwa Zdrowia i Bezpieczeństwa, sporządzone w trakcie rozmowy telefonicznej z ojcem oskarżonego.
Taka sama kara została wymierzona miesiąc później przez Sanepid uczestnikowi protestu przedsiębiorców, który odbył się w Warszawie 7 maja 2020 r. Powodem było to, że nie wywiązała się z obowiązku zakrycia nosa i ust. W tym przypadku jedyną podstawą do ukarania była notatka sporządzona przez funkcjonariusza policji w czasie pobytu przedsiębiorcy w areszcie.
Przedsiębiorcy powinni zachować szczególną ostrożność przekładając powyższe na omawianą kwestię. W ich przypadku wykorzystanie określonych informacji udokumentowanych notą biznesową i odebranych telefonicznie przez fiskusa może mieć dla nich poważniejsze konsekwencje, np. B. w postaci wstrzymania spodziewanego zwrotu podatku VAT. I nie każdy przedsiębiorca znajduje się pod stałą ochroną prawnika, aby w porę uniknąć takich negatywnych konsekwencji.
Ponadto przedsiębiorcy prowadzą swoją działalność od lat i nie wiadomo, kiedy, przez kogo i w jaki sposób takie umowy telefoniczne będą zawierane przeciwko nim.
Biznes INTERIA.PL na Twitterze. Zaangażuj się i czytaj wiadomości biznesowe
I to nie jest teoria spiskowa, tylko fakty. Od dawna wiadomo, że pracownicy instytucji takich jak urząd skarbowy czy ZUS są szkoleni w zakresie stosowania technik manipulacji podczas przesłuchań, w tym przez telefon.
W listopadzie 2018 roku na portalu INNPoland pisano o szkoleniach inspektorów ZUS w zakresie przesłuchań. Następnie zacytował komentarz absolwenta kursu FBI, który stwierdził: „Są to techniki oparte na inżynierii społecznej, manipulacji i indoktrynacji. Ten, kto jest rzeczywiście uzbrojony w te techniki, może w jakiś sposób manipulować rozmówcą i może upewnić się, że Wyciągaj z niego informacje ”.
W nowej ofercie szkoleniowej na rok 2020 Krajowa Szkoła Administracji Publicznej Prezydent RP Lech Kaczyński, zm. H. Specjaliści ds. Szkoleń uczelni, rozpoczęto następujące szkolenia:
– Czym jest wiara, do czego służy i kiedy jej używamy?
– Co to jest manipulacja? jak odróżnić przekonanie od manipulacji;
– Dlaczego wywieranie wpływu nie jest manipulacją;
– Nie daj się pokonać manipulacji – Weryfikacja sztuczek erystycznych (www.m.ksap.gov.pl).
To państwowa szkoła w Warszawie, która podlega premierowi.
Kontakt z urzędem skarbowym drogą mailową lub telefoniczną może uprościć i przyspieszyć załatwienie niektórych spraw urzędowych. Należy pamiętać o zachowaniu zdrowego rozsądku i ostrożności. Organ podatkowy powinien ujawnić informacje wrażliwe dla firmy i podatnika w sposób oficjalny, pisemny, za pomocą ustanowionych prawem procedur, np. B. w postępowaniu podatkowym.
Kinga Hanna Stachowiak, Partner Zarządzający w Kancelarii Prawnej Skarbiec, specjalizująca się w ochronie mienia, doradztwie strategicznym i zarządzaniu kryzysowym, Prezes Zarządu spółek nieruchomościowych i doradztwie zarządczym