Connect with us

Gospodarka

KGHM współpracuje na SMR z obszarem przemysłowym: Nowy Jądrowy

Published

on

KGHM współpracuje na SMR z obszarem przemysłowym: Nowy Jądrowy

16 czerwca 2023 r

Polski producent miedzi i srebra KGHM Polska Miedź SA podpisała Memorandum o współpracy z Legnicką Specjalną Strefą Ekonomiczną (LSSE) w zakresie współpracy przy projektach badawczo-rozwojowych oraz inicjatywach inwestycyjnych związanych z technologią małych reaktorów jądrowych (SMR). Partnerzy omówią możliwość ewentualnego wspólnego udziału w realizacji projektów inwestycyjnych z zakresu SMR.

KGHM współpracuje na SMR z obszarem przemysłowym: Nowy JądrowyPodpisanie protokołu ustaleń (fot. LSSE)

Współpraca KGHM i LSSE będzie obejmowała: Analizę dostępnych technologii SMR oraz identyfikację najlepszych praktyk w prowadzeniu badań i pomiarów dla zrozumienia warunków geologicznych i geotechnicznych miejsc SMR. Podejmowane będą również wspólne działania wspierające rozwój SMR w Polsce, w tym zmiany legislacyjne związane z finansowaniem publicznym takich projektów.

W lutym 2022 roku KGHM podpisał ostateczną umowę z NuScale Power z USA na rozpoczęcie prac nad budową pierwszej elektrowni NuScale VOYGR SMR w Polsce już w 2029 roku. W lipcu ubiegłego roku KGHM złożył wniosek do Państwowej Agencji Atomistyki o ocenę technologii SMR firmy NuScale i wykonanie studium lokalizacyjnego. KGHM czeka na wydanie przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska ogólnego stanowiska w sprawie wybranych warunków, które pozwolą na budowę sześciomodułowego obiektu VOYGR.

Projekt elektrowni jądrowej VOYGR, który Polska będzie rozwijać we współpracy z NuScale, obejmie sześć modułów o mocy zainstalowanej 77 MWe każdy. Technologia SMR firmy NuScale jako pierwsza uzyskała zgodę amerykańskiej Komisji Regulacji Jądrowej w sierpniu 2020 r. NuScale oferuje systemy VOYGR w konfiguracjach 12, 4 i 6 modułowych.

„KGHM to firma z nowoczesnym podejściem do transformacji i rozwiązaniami przyjaznymi dla klimatu. Realizujemy naszą politykę klimatyczną, której celem jest osiągnięcie neutralności klimatycznej do 2050 roku – powiedział prezes KGHM Tomasz Zdzikot. „Udowadniamy, że małe reaktory modułowe to nie tylko wizja przyszłości, ale także realna odpowiedź na potrzeby energetyczne wielkoskalowego przemysłu. Współpraca z LSSE to kolejny krok w realizacji naszych założeń.”

READ  Według Fitch banki Europy Środkowej przetrwają dotkliwe spowolnienie gospodarcze w 2023 roku

„Dostępna, bezpieczna, ekologiczna i stabilizowana cenowo energia to nasz cel, który wierzę, że można osiągnąć jeszcze szybciej we współpracy z KGHM” – powiedział Prezes LSSE Przemysław Bożek. „Wzmacnia także przewagę konkurencyjną naszego subregionu jako nie tylko przyjaznego dla inwestycji, ale i stabilnego miejsca, co jest szczególnie ważne dla gospodarki. Wybraliśmy kierunek „Nowe Technologie” i konsekwentnie je wdrażamy. List od „Intencja, którą podpisaliśmy z doświadczonym partnerem to jeden z elementów transformacji energetycznej LSSE”.

Legnicka Specjalna Strefa Ekonomiczna – w województwie dolnośląskim w południowo-zachodniej Polsce – istnieje od 1997 roku i obecnie jest domem dla 83 firm i ponad 20 000 miejsc pracy.

W lipcu ub.r. LSSE podpisała porozumienie z amerykańskim deweloperem SMR Last Energy i polską DB Energy na budowę elektrowni składającej się z dziesięciu SMR o łącznej mocy 200 MWe. Umowa obejmowała również umowę zakupu energii elektrycznej na minimalny okres 24 lat pomiędzy LSSE a jej najemcami.

Zbadane i napisane przez World Nuclear News



Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *