Connect with us

technologia

Katarsko-Polskie Forum Ekonomiczne Nowych Technologii dyskutuje o możliwościach handlowych

Published

on

Katarsko-Polskie Forum Ekonomiczne Nowych Technologii dyskutuje o możliwościach handlowych

(MENAFN – Półwysep) Półwysep

Doha: Minister Handlu i Przemysłu szejk Mohammed bin Hamad bin Qassim Al Thani oraz Minister Rozwoju Gospodarczego i Technologii RP Krzysztof Baszczyk otworzyli w piątek Katarsko-Polskie Forum Biznesu Nowych Technologii.

Forum odbywa się na marginesie wizyty Jego Wysokości Szejka Tamima bin Hamada Al Thaniego, Emira Kataru, w zaprzyjaźnionej Rzeczypospolitej Polskiej.

W swoim przemówieniu otwierającym szejk Mohammed bin Hamad bin Qassim Al Thani, Minister Handlu i Przemysłu, podkreślił bliskie relacje Kataru z Polską.

Relacje te opierają się na wzajemnym zaufaniu i konstruktywnej współpracy w różnych obszarach. Zauważył, że rozwój tych relacji na przestrzeni lat wynika ze wspólnej woli przywódców obu krajów, aby rozwijać i usprawniać współpracę, promować stosunki gospodarcze i stymulować wzajemne inwestycje w różnych obszarach.

Zauważył, że Katarsko-Polskie Forum Biznesu Nowych Technologii stanowi ważną okazję do poznania perspektyw wspólnej współpracy obu stron, a także omówienia i zidentyfikowania możliwości współpracy i inwestycji w różnych obszarach i sektorach, które służą rozwojowi obu krajów.

Podczas forum podkreślono zalety otoczenia biznesowego w Katarze i Polsce oraz omówiono sposoby poprawy współpracy w obszarach technologii, ekonomii i handlu, w celu dalszego poszerzania już istniejącego silnego partnerstwa handlowego pomiędzy obydwoma krajami.

Na forum omówiono także osiągnięcia Kataru w ostatnich latach od czasu wprowadzenia Katarskiej Wizji Narodowej 2030 oraz istotne zmiany w infrastrukturze kraju.

Zmiany te znacząco przyczyniły się do rozwoju gospodarczego kluczowych sektorów w kraju i spowodowały, że Katar zajmuje 11. miejsce na świecie pod względem ogólnej konkurencyjności, według globalnego raportu konkurencyjności Międzynarodowego Instytutu Rozwoju Zarządzania (IMD) za rok 2024.

Podczas forum podpisano kilka porozumień i protokołów ustaleń pomiędzy obiema stronami w różnych obszarach, których celem jest wzmocnienie współpracy i zapewnienie sektorowi prywatnemu dostępu do możliwości inwestycyjnych w obu krajach.

READ  Nie dawaj zbyt wiele wątpliwej nowej plotce Marvel vs. Capcom 4

Polscy przedsiębiorcy, inwestorzy i firmy zostały zaproszone do skorzystania z zaawansowanego ekosystemu cyfrowego Kataru, otoczenia gospodarczego i możliwości inwestycyjnych dostępnych dla inwestycji zagranicznych oraz do nawiązania nowych partnerstw w kilku kluczowych sektorach.

W forum uczestniczyli członkowie delegacji Kataru towarzyszącej Jego Ekscelencji Ministrowi Handlu i Przemysłu, w tym przedstawiciele Katarskiej Izby Handlowo-Przemysłowej, Katarskiego Stowarzyszenia Biznesmenów, Ministerstwa Komunikacji i Technologii Informacyjnych, Agencji Promocji Inwestycji, Qatar Financial Centre, Free Zones Authority, z QTerminals, Meeza i Qatar Science and Technology Park, a także liczni przedstawiciele izb handlowych, czołowi biznesmeni, inwestorzy oraz przedstawiciele dużych katarskich i polskich firm z różnych sektorów.

Warto wspomnieć, że Rzeczpospolita Polska była w 2023 r. 21. partnerem handlowym Państwa Katar. Wolumen handlu między obiema stronami znacznie wzrósł o 80 procent w ciągu ostatnich trzech lat i osiągnął 1,3 miliarda dolarów w 2023 roku. Na rynku katarskim działa 38 polskich firm, z czego 32 współpracują z katarskim partnerem, jedna jest w całości własnością polską, cztery działają w ramach Qatar Financial Center, a jedna w strefach wolnego handlu.

MENAFN06072024000063011010ID1108413297


Zastrzeżenie:
MENAFN udostępnia informacje „takie jakie są” bez jakiejkolwiek gwarancji. Nie ponosimy żadnej odpowiedzialności za dokładność, treść, obrazy, filmy, licencje, kompletność, legalność lub wiarygodność informacji zawartych w tym artykule. Jeśli masz jakiekolwiek skargi lub problemy dotyczące praw autorskich związane z tym artykułem, skontaktuj się z dostawcą powyżej.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *