Najważniejsze wiadomości
Kandydat na Rzecznika Praw Obywatelskich nie mógł wejść do Sejmu. Nagrała wiadomość
Wbrew temu, co powiedzieli, posłowie do PE nie głosowali dzisiaj w sprawie powołania Rzecznika Praw Obywatelskich. Głosowanie zostało przełożone na jutro. Jedyną kandydatką na to stanowisko jest Zuzanna Rudzińska-Bluszcz. Twoją kandydaturę poparło 1050 organizacji społecznych.
1050 organizacji społecznych popierających kandydaturę Rudzińskiej-Bluszcz zwróciło się do Marszałka Elżbiety Witek i Prezydium Sejmu o umożliwienie kandydatce stawienia się w sali obrad Sejmu przed głosowaniem nad jej kandydaturą. Jednak nie było zgody.
Dlatego Zuzanna Rudzińska-Bluszcz rozmawiała z posłami w nagraniu opublikowanym tego popołudnia na Facebooku. Jak zaznaczyła, mimo że jest jedynym kandydatem na stanowisko Rzecznika Praw Obywatelskich, Nie będzie miała okazji zaprezentować swojej wizji urzędu w sali plenarnej Sejmu.
Kandydatka powiedziała, że pracując w biurze Rzecznika Praw Obywatelskich słyszała setki smutnych historii o tym, „jak państwo zawiodło i zdołało zignorować obywateli”. Zauważyła, że słyszano osoby proszące o pomoc i wielu z nich udało się pomóc. „Od lat ja i 300 wspaniałych osób z Rzecznika Praw Człowieka pomagamy ludziom, którzy dotarli do muru, ludziom, którzy są tacy jak ty czy ja. Posłowie i senatorowie mogą pomóc takim zwykłym ludziom, wybierając nowego rzecznika praw obywatelskich„- Ona dodała.
Jak zaznaczyła, jest kandydatem do ponad tysiąca polskich organizacji wspieranych przez ponad milion polskich obywateli. Stoję w pokorze, ale też w uporze i proszę o wsparcie (…) Chcę być rzecznikiem wszystkich obywateli i kobiet, chcę kontynuować moją misję poprawy ich życia – powiedziała Rudzińska-Bluszcz.
Podkreśliła to zwłaszcza w czasie pandemii „wokół RPO nie powinno być miejsca na politykę”.
W sierpniu Koalicja Obywatelska i Lewica zgłosiły kandydatury licznych organizacji pozarządowych, prawnika Rudzińskiej-Bluszcza. Na początku października Sejmowa Komisja Sprawiedliwości i Praw Człowieka po raz kolejny negatywnie odniosła się do kandydatury Rudzińskiej-Bluszcz na stanowisko obrońcy praw człowieka. Pierwsze głosowanie w tej sprawie odbyło się 17 września. W tamtym czasie komisja również ich nie poparła, ale głosowanie zostało odwołane.
Pięcioletnia kadencja Rzecznika Praw Obywatelskich Adama Bodnara wygasła 9 września, ale zgodnie z Ustawą o Rzeczniku Praw Obywatelskich będzie pełnił swoją funkcję do czasu powołania jego następcy.
Rzecznika Praw Obywatelskich powołuje Sejm za zgodą Senatu na wniosek Marszałka Sejmu lub grupy 35 posłów. Jeżeli Senat odmówi zgody na powołanie rzecznika (podjęcie uchwały o wyrażeniu zgody lub sprzeciwu trwa miesiąc), Sejm powołuje inną osobę na rzecznika.
„Zapalony odkrywca. Miłośnik piwa. Miłośnik bekonu. Fanatyk sieci. Przedsiębiorca. Pisarz”.