Świat
Kanadyjski biznesmen Michael Spavor skazany przez chiński sąd na 11 lat więzienia za szpiegostwo
Spavor, biznesmen z Pekinu, który regularnie podróżował do Korei Północnej, został skazany po tym, jak uznano go winnym szpiegostwa i nielegalnego ujawniania tajemnic państwowych za granicę, poinformował w środę Pośredni Sąd Ludowy w Dandong.
Sąd stwierdził, że Spavor również zostanie deportowany, bez wskazania, czy miało to miejsce przed, czy po wydaniu wyroku.
Spavor został aresztowany w grudniu 2018 r. wraz z Kanadyjczykiem Michaelem Kovrigiem pod zarzutem szpiegostwa. Obaj mężczyźni zostali aresztowani w Vancouver po tym, jak Meng Wanzhou, dyrektor finansowy chińskiego giganta technologicznego Huawei, został aresztowany pod zarzutem naruszenia amerykańskich sankcji wobec Iranu.
Meng, której przesłuchanie w sprawie ekstradycji jest obecnie w końcowej fazie, od 2018 roku przebywa w areszcie domowym w Vancouver.
Ambasador Kanady w Chinach, Dominic Barton, powiedział w środę z Dandong, że jego rząd „zdecydowanie” potępił werdykt przeciwko Spavorowi.
Barton powiedział, że rozmawiał ze Spavorem po ogłoszeniu werdyktu, a Kanadyjczyk poprosił go o dostarczenie trzech wiadomości.
„Jedna rzecz, dziękuję za całe wsparcie, to wiele dla mnie znaczy. Po drugie, jestem w dobrym nastroju, a po trzecie, chcę iść do domu – powiedział Barton, przekazując uwagi Spavors. Ambasador powiedział, że procesowi „brakowało zarówno uczciwości, jak i przejrzystości” i powiązał skazanie Spavora z toczącym się procesem przeciwko Mengowi w Kanadzie.
Jeśli chodzi o deportację Spavora, Barton powiedział, że zinterpretowali ją jako wyrok 11 lat więzienia, po którym nastąpiła deportacja z Chin, ale dodał, że może to być „bardzo ważne”.
„Czy jest jakaś szansa na wcześniejszy powrót (go) do domu? Rozważaliśmy to w związku z apelacją, ale ten wyrok deportacyjny został zauważony” – powiedział.
Członkowie rodziny i kontakty dwóch Kanadyjczyków opisali, że są przetrzymywani w złych warunkach i że odmówiono kontaktu z zewnątrz. Prawie wszystkie osobiste wizyty konsularne u więźniów zagranicznych w Chinach zostały wstrzymane od zeszłego roku z powodu pandemii koronawirusa, a dyplomaci mogą rozmawiać z zatrzymanymi tylko przez telefon.
Premier Kanady Justin Trudeau w środę potępił skazanie Spavora jako „całkowicie niedopuszczalne i niesprawiedliwe”.
„Wyrok przeciwko Spavorowi został wydany po ponad dwóch i pół roku arbitralnego zatrzymania, braku przejrzystości w procesie sądowym i procedurze, która nie spełniała nawet minimalnych standardów wymaganych przez prawo międzynarodowe” – powiedział Trudeau. „Nie spoczniemy, dopóki nie zostaniesz bezpiecznie przewieziony do domu”.
Władze w Chinach nie ogłosiły jeszcze daty wyroku lub skazania drugiego zatrzymanego Kanadyjczyka, Michaela Kovriga. Kovrig, były kanadyjski dyplomata, który pracował dla Międzynarodowej Grupy Kryzysowej (ICG), jest oskarżony o „kradzież poufnych i wywiadowczych informacji poprzez kontakty w Chinach od 2017 roku”.
Chińskie sądy mają wskaźnik skazań na ponad 99%, a obserwatorzy twierdzą, że uwolnienie Spavora i Kovriga może teraz opierać się na rozwiązaniu dyplomatycznym, być może po skazaniu z zachowaniem twarzy i odbyciu kary.
Trudeau wielokrotnie odmawiał rozważenia porozumienia między Spavorem i Kovrigiem w sprawie Menga, którego uwięzienie doprowadziło do pogorszenia relacji Ottawa-Pekin. Na początku tego roku parlament Kanady zatwierdził niewiążący wniosek oskarżający Chiny o ludobójstwo na mniejszościach muzułmańskich w zachodnim regionie Xinjiang, co jeszcze bardziej napina stosunki między tymi dwoma krajami.
Lynette Ong, profesor nadzwyczajny na Uniwersytecie w Toronto, powiedziała, że dodanie wskaźnika deportacji do orzeczenia Spavora dało chińskiemu rządowi „siłę przetargową”.
„Z kanadyjskiej perspektywy Kanada pozwala nam oczekiwać lepszego wyniku niż 11 lat” – powiedziała.
W środowym oświadczeniu ambasada USA w Chinach w najostrzejszych słowach potępiła werdykt, opisując go jako „rażącą próbę” wykorzystania ludzi jako „karty przetargowej”.
Minister spraw zagranicznych Kanady Marc Garneau powiedział we wtorkowym oświadczeniu, że Kanada potępiła decyzję sądu „w najmocniejszy możliwy sposób” i że werdykt Schellenberga był „arbitralny”.
Biuro CNN w Pekinie i James Griffiths przyczynili się do powstania tego raportu.
„Organizator. Entuzjasta podróży. Rozwiązuje problemy. Miłośnik muzyki. Oddany uczony kulinarny. Nieuleczalny fan internetu. Zwolennik popkultury.”