Connect with us

Świat

Kanadyjska prowincja próbuje zdekryminalizować narkotyki w celu zwalczania kryzysu związanego z przedawkowaniem

Published

on

Kanadyjska prowincja próbuje zdekryminalizować narkotyki w celu zwalczania kryzysu związanego z przedawkowaniem

VANCOUVER, 31 stycznia (Reuters) – We wtorek prowincja Kolumbia Brytyjska w zachodniej Kanadzie rozpoczęła trzyletni program pilotażowy mający na celu zaprzestanie ścigania ludzi za posiadanie niewielkich ilości heroiny, metamfetaminy, ecstasy lub cracku w ramach walki z narkotykami kryzys przedawkowania.

Według oficjalnych danych od 2016 r. BC jest odpowiedzialna za około jedną trzecią z 32 000 zgonów spowodowanych przedawkowaniem i handlem ludźmi. Na początku tego roku prowincja ogłosiła przedawkowanie narkotyków stanem zagrożenia zdrowia publicznego.

Problem pogorszył się wraz z pandemią COVID-19, która zakłóciła łańcuchy dostaw nielegalnych narkotyków i usługi wsparcia, pozostawiając ludzi z bardziej toksycznymi narkotykami, niż używali sami.

Wstępne dane opublikowane przez prowincję we wtorek wykazały, że w 2022 r. było 2272 podejrzanych zgonów z powodu toksyczności nielegalnych narkotyków, co jest drugą najwyższą roczną liczbą odnotowaną po 2021 r., w której odnotowano 34 kolejne zgony.

Rząd premiera Justina Trudeau powiedział w maju, że pozwoli BC na dekryminalizację narkotyków w ramach pierwszego tego rodzaju zwolnienia w Kanadzie. Nie ścigając ludzi, którzy przewożą niewielkie ilości narkotyków, rząd Kolumbii Brytyjskiej ma nadzieję, że rozwiąże problem jako kwestię zdrowia publicznego, a nie poprzez system wymiaru sprawiedliwości w sprawach karnych.

Ostatnia aktualizacja

Obejrzyj jeszcze 2 historie

Prowincja twierdzi, że zwolnienie ma na celu zmniejszenie piętna związanego z używaniem narkotyków i ułatwienie ludziom skontaktowania się z władzami w celu uzyskania porady.

Robert Schwartz, profesor na Uniwersytecie w Toronto, powiedział, że środek ten jest godny pochwały jako pierwszy krok, ale należy zrobić więcej, aby rozwiązać problem narkotyków.

„Problem, jaki mamy z tymi substancjami, polega na tym, że mamy ogromną, nielegalną podaż, która wyrządza wiele szkód” – powiedział Schwartz. „Aby naprawdę sobie z tym poradzić, potrzebujemy kompleksowego podejścia do zdrowia publicznego. Ta dekryminalizacja jest pierwszym krokiem”.

READ  Śmiertelny atak uderza w szpital w północnej Strefie Gazy: aktualizacje na żywo z wojny Izrael-Hamas

Leki znajdujące się na liście zwolnień, która obejmuje również fentanyl i inne opioidy, pozostają nielegalne, a zwolnienie z ograniczenia dotyczy tylko posiadania do 2,5 grama na własny użytek.

„Przez wiele lat de facto stosowaliśmy politykę niearesztowania ludzi za posiadanie narkotyków na własny użytek”, ale ta zmiana spowoduje mniejszą liczbę konfiskat niewielkich ilości narkotyków, powiedział rzecznik Departamentu Policji w Vancouver.

Inne społeczności kanadyjskie uważnie obserwują pilota. Grozi im również wzrost liczby zgonów spowodowanych przedawkowaniem narkotyków.

Wielu ekspertów ds. zdrowia twierdzi, że dekryminalizacja zachęciłaby użytkowników narkotyków do używania ich w bezpieczniejszych miejscach, w których mają dostęp do opieki medycznej.

Reportaż Ismaila Shakila w Ottawie i Anny Mehler Paperny w Toronto Redakcja: Deepa Babington

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *